לקראת פרסום מדד מאי - זה הסעיף המרכזי שצפוי לרכז עניין

 |  (1)
הערב ב-18:30
מדד המחירים לצרכן לחודש מאי צפוי להתפרסם הערב בשעה 18:30. הסעיף המרכזי שצפוי לרכז עניין נוגע לשוק הדיור שאכזב בחודש אפריל. מעניין יהיה לראות כיצד ההמתנה להכרעת בג"ץ בעניין חוק מיסוי דירה שלישית תבוא לידי ביטוי במדד מאי.
אביתר בן דויד, אקסלנס, צופה כי מדד מצפוי לעלות ב-0.3%, ומדד חודש יוני צפוי להיוותר ללא שינוי. "אין ספק שמי שירכז את עיקר העניין במדד הקרוב יהיה סעיף הדיור. ככלל, בחודש מאי נוהג הסעיף להוות עוגן חיובי לאינפלציה. יהיה מעניין לראות האם ההמתנה להחלטת בג"ץ בנושא חוק 'מס דירה שלישית' הצליחה 'להחזיק' את בעלי הדירות מלהעלות את שכר הדירה בצורה חדה מהרגיל או שמא יציג הסעיף שיעור עלייה גבוה מזה המאפיין אותו בחודש זה". בן-דוד מעריך כי בחודש מאי יעלה סעיף הדיור ב-0.3%.
בנוסף, "שינוי המתודולוגיה במדידת בגדי הקיץ אותו ביצעה השנה הלמ"ס צפוי לתת את הטון במדד חודש מאי ולהביא לדחיפתו כלפי מעלה (על חשבון מדד חודש יוני). גם מחירי הירקות והפירות צפויים לעלות, זאת בהתאם לעונתיות המאפיינת אותם בתקופה זו של השנה. בחודשים הקרובים סביבת האינפלציה תתקשה לפרוץ את הטווח התחתון של יעד יציבות המחירים של בנק ישראל. שילוב שבין האפשרות הממשית לביטולו של חוק 'מס דירה שלישית' וההכבדה המחודשת שזו תיצור על סעיף הדיור (המהווה 39% ממדד המוצרים הסחירים) לבין המשך המגמה של הפחתות המחירים הממשלתיות (מים, הנעלה, צהרונים, מוצרי טואלטיקה) מגדיל את הסיכון כלפי מטה עבור קצב התפתחות מדד המוצרים הסחירים (המצוי בשיא של 3 שנים)".
"בכל הנוגע למדד המוצרים הלא סחירים, ללא היחלשות משמעותית בשער השקל בעולם, זה ימשיך לשהות בטריטוריה שלילית ולהכביד על השורה העליונה. גם תחת הנחת האינפלציה הנוכחית שלנו, שהיא אופטימית בהשוואה לשוק, צפוי מדד המחירים לצרכן 'לגעת' ברף ה-1% רק בסביבות החודשים אוקטובר/נובמבר. המשמעות היא שעוד מדד או שניים שמפתיעים כלפי מטה, וגם ההסתברות לאפשרות זו הופכת לנמוכה יותר".
לסיכום, כותב בן דויד, "אנו ממשיכים להעריך כי בשנה הקרובה צפויה סביבת האינפלציה בישראל להיות גבוהה מזו לה הורגלנו בשלוש השנים האחרונות. עם זאת, אנו עדיין רחוקים מלכנות עליית מחירים זו כאינפלציה של ממש"
תגובות לכתבה(1):

התחבר לאתר

נותרו 55 תווים

נותרו 1000 תווים

הוסף תגובה

תגובתך התקבלה ותפורסם בכפוף למדיניות המערכת.
תודה.
לתגובה חדשה
תגובתך לא נשלחה בשל בעיית תקשורת, אנא נסה שנית.
חזור לתגובה
 • 1.
  אין סיבה שהמדד יעלה כלל
  huro 15/06/2017 10:16
  הגב לתגובה זו
  5 0
  כל הפעילות במשק בירידה מתמשכת והמטח הוזיל את מחירי חומרי הגלם. מאידך לא אופתע לשמוע שמחירי השרוכים עלו ב10%
  סגור