הלחץ בשוק האג"ח: מדדי התל בונד צללו כבר עד 0.5%, אך פתאום הופיעו קונים

עידן אזולאי מאפסילון: "תגובת השוק לדבריה של פלוג - מוגזמת למדי". גם הנפילות באג"ח הכללי התמתנו
 |  (5)
שוק ההון, צילום: Getty images Israel
שוק האג"ח המקומי ממשיך לגרום כאבי ראש למשקיעים. מדדי התל-בונד נסחרים גם היום בירידות שערים, והגיעו מוקדם יותר לנפילות של עד 0.5% לפני שהתמתנו לירידות של 0.25% כעת. זהו היום השלישי ברציפות בו המדדים נסחרים בירידות. תחילת מגמת הירידות החלה במסיבת העיתונאים של בנק ישראל ביום שני, אז החליטה הנגידה להשאיר את הריבית ברמה של 0.1%, ורמזה שאם יבוא שינוי בגובה הריבית - יהיה זה דווקא כלפי מעלה. נציין כי בשוק האג"ח בשאר העולם לא מתקיימים שינויים מהותיים, והנפילות הינן מקומיות בלבד.
חשוב לציין שמוקדם יותר מדדי האג"ח השונים צנחו לא פחות מ-0.5% במה שנראה כמפולת של ממש (ירידה של 1.5% בשלושה ימים), וכעת הירידות מתונות בהרבה:
מדד תל בונד 20 -0.06% מדד תל בונד 346.65 -0.06% מדד תל בונד 20 בסיס:346.86 פתיחה:346.69 גבוה:346.69 נמוך:346.46 תמורה:63,332,040 לעמוד ציטוט חדשות גרפים הרכב מדד ביצועים כתבות נוספות בנושא:  מוביל את הירידות באג"חים, שכנסחר מודקם יותר בירידה של 0.5%, וכרגע יור 0.15% בלבד. מדובר בירידה של מעל 1% בשלושת ימי המסחר האחרונים (כולל היום). מדד האג"ח הכללי מאבד כעת 0.1%, ובדומה לו גם המדד הממשלתי הכללי.  כל מדדי האג"ח והתל-בונד ירדו קרוב ל-1% בשלושת הימים האחרונים.
עידן אזולאי מנהל השקעות ראשי באפסילון, מסר הבוקר כי "התנהלותו של בנק ישראל בשבוע האחרון היתה אמנם בעייתית מאוד אולם תגובת השוק היתה מוגזמת למדי. יש להכיר בכך שגם אם בנק ישראל היה נוקט בפעולה מסויימת, עדיין ארסנל הכלים שלו כעת הוא מוגבל ביותר ולכן הירידות החדות באג"ח הממשלתי יצרו הזדמנות כניסה ראויה לאפיק זה. יש לזכור שלמרות כל המהומה, תחזיות הריבית והאינפלציה נותרו עדיין נמוכות למדי".
נציין כי מדד תל-בונד 20 חזר לרמתו באמצע חדש פברואר, ממנה טיפס כ-3% תוך כחודשיים וחצי. עם זאת, שוק האג"ח מראה לנו שוב ושוב כי הוא יכול להיות תנודתי לא פחות משוק המניות.
בגישה מעט שונה מוסר יניב חברון, הכלכלן הראשי של אקסלנס  כי "עליית התשואות בישראל תימשך בהתאם למגמה באירופה וארה"ב ולהערכתנו התוצאה תהיה הפסד בשוק האג"ח הממשלתי בישראל עבור שנת 2015. רק הרעה משמעותית בנתונים בישראל ובניגוד למגמה בעולם תוכל למנוע מצב זה".
חברון ממשיך ואומר כי "המשבר ביוון אולי לפני סיום בשבוע הקרוב, מה שרק יאיץ את עליית התשואות באירופה. במידה וידרדר המצב, שוב נראה עליות בשוק האג"ח, אבל להערכתנו זה יהיה קצר, אם בכלל. תשואות האג"ח באירופה עוד יעלו ויחצו גם רף של 1%. תשואות האג"ח בארה"ב יעלו בתקופה הקרובה עם שיפור בנתונים הכלכליים, אבל עליית התשואות שם תהיה מתונה יותר. הפער בין תשואת האג"ח בישראל לתשואה בארה"ב ייסגר מכיוון שהפער בין תשואות האג"ח באירופה לארה"ב יצטמצם. אין ספק שלהודעת הריבית של בנק ישראל יהיה משקל גדול בהמשך סגירת הפער בחודשים הקרובים".
 
עוד מוסיף חברון: "בנק ישראל הבהיר בהחלטת הריבית כל מה שבנק מרכזי לא צריך להגיד - "תשכחו מהפחתת ריבית, האינפלציה חוזרת לתוואי, הצמיחה יציבה והעלאת ריבית בארה"ב תאפשר העלאת ריבית גם בישראל בהמשך. את הנזק שנעשה בנק ישראל לא יוכל לתקן, רק הזמן יעשה זאת. ברגע שהריבית בארה"ב תחל לעלות ובנק ישראל לא ימהר להגיב, הלחץ על שער החליפין יירד, ועד אז בנק ישראל יצטרך בעיקר לעבוד קשה מאחורי הקלעים."
תגובות לכתבה(5):

התחבר לאתר

נותרו 55 תווים

נותרו 1000 תווים

הוסף תגובה

תגובתך התקבלה ותפורסם בכפוף למדיניות המערכת.
תודה.
לתגובה חדשה
תגובתך לא נשלחה בשל בעיית תקשורת, אנא נסה שנית.
חזור לתגובה
 • 5.
  בורסה מורסה
  אורי 29/06/2015 10:02
  הגב לתגובה זו
  0 0
  בתקופה הנוכחית כאשר כל יום או לפעמים כמה פעמים ביות מתחלפות הידיעות על הנעשה בשווקים - מגוחך ואפילו מרגיז שלא לאמר מטעה לקרוא כאן כותרת מלפני חמישה ימים. בושה.
  סגור
 • 4.
  בורסה מורסה
  אורי 24/06/2015 15:11
  הגב לתגובה זו
  1 0
  עוד הוכחה שלא משנה מה קורה כאן הכיוון הוא תמיד למטה. ברגעים אלה אחרי ידיעות מדאיגות מיוון כמובן שהמניות יורדות אבל באירופה האגחים עולים. כך גם בניו יורק. אבל כאן הם ממשיכים לצנוח .. הוא שאמרתי : זו מורסה ולא בורסה.
  סגור
 • 3.
  המס על נדלן עלה אין איפה להשקיע רק בורסה (ל"ת)
  שלמה מעוז 24/06/2015 12:48
  הגב לתגובה זו
  0 0
  סגור
 • 2.
  בלוף הכול יחזור לעלות בגדול
  חברים 24/06/2015 12:04
  הגב לתגובה זו
  2 0
  זהו המס על דירות עלה נשאר רק בורסה חברים תתעוררו אין איפה להשקיע רק בבורסה והיא עומדת לעלות בפראות
  סגור
 • 1.
  המפולת באגחים החלה כדי שתברחו כמה שיותר מהר.......... (ל"ת)
  אלי 24/06/2015 11:17
  הגב לתגובה זו
  4 5
  סגור