לקראת יום סוער: "הולכות להיות פה דקות ארוכות של פאניקה טוטאלית"

כך אומר היום זיו פניני, המשנה למנכ"ל מגדל שוקי הון שירותי בורסה בתגובה להחלטת הבורסה לפתוח את המסחר בנגזרים בזמן למרות האפשרות שהמסחר במניות לא יחודש כלל. "למהלך יהיו השלכות רבות - שערוך תיקי ארביטראז' יהיה כאוטי"
|
לקראת יום סוער: "הולכות להיות פה דקות ארוכות של פאניקה טוטאלית"

מילים רבות נשפכו על "הפתיחה האנגלית" ומנתקי הזרם הצפויים למנוע מחר את פתיחת המסחר בבורסה בתל אביב, אך השאלה הנשאלת כעת היא מה צפוי לקרות בשוק הנגזרים, האם שם המסחר יפתח כהרגלו?

מהבורסה נמסר במוצ"ש, כי יידחה מסחר הפתיחה בשוקי האג"ח (ממשלתיות וקונצרניות), המק"מ ורצף מוסדיים והוא יתקיים בסמוך לאחר מסחר הפתיחה במניות ת"א-100, ולוח זמנים מדויק יפורסם במהלך יום המסחר.

פאניקה טוטאלית במסחר בנגזרים

"זה בלתי אפשרי", אומר זיו פניני, המשנה למנכ"ל מגדל שוקי הון שירותי בורסה ומנהל חדר המסחר של בית ההשקעות, בשיחה עם Bizportal. "במידה והבורסה תפעל על פי התקנון ולא תפעיל שיקול דעת ותתאים את המסחר בנגזרים למסחר במניות, הולכת להיות פה רבע שעה של פאניקה טוטאלית עם השלכות רבות".

נגזרים, או בשמם הנפוץ אופציות, הם מכשירים פיננסיים, שערכם נגזר (קשור) מנכס אחר, הנקרא "נכס הבסיס". הנגזרים הנפוצים ביותר בבורסה בתל אביב הם על ערך מדד ת"א-25. במסחר בנגזרים, בשונה ממסחר במניות, לא מתקיים מסחר פתיחה והמסחר נפתח באופן רציף בשעה 9:30 וכמו כן לא קיימת בו תנודת שער מירבית או מנגנון "פקודה יוצאת דופן" (פקודת קנייה או מכירה בסטייה של 35% משער העסקה האחרונה) וזאת משום שתנודות השערים "הטבעיות" בנגזרים עשויות להגיע לעשרות ולעתים אף מאות אחוזים ביום מסחר.

מחר, אמורה הבורסה לחזור לפעול לאחר חופשה בת 4 ימים (שנבעה מיום כיפור והשבת). אך בעוד בשלישי האחרון יצאו המשקיעים בתל אביב לחופשה כאשר הם משאירים מאחוריהם עליות שערים חדות בקרב כל המדדים בבורסה המקומית, ביום ראשון הם צפויים לחזור לסחור ברקע לטלטלה נוספת בשוקי ההון ברחבי העולם וירידות שערים חדות ביותר.

כלומר הבורסה הישראלית צריכה לסגור פער של שלושה ימי מסחר: בוול סטריט, הדאו ג'ונס רשם ירידה תלת-יומית של 15.2% והנאסד"ק איבד 11.7%. באירופה, הדאקס הגרמני נפל ב-16.7% והקאק הצרפתי איבד יותר מ-15%.

הסוגיה המרכזית העומדת כרגע על הפרק היא לא פתיחת מהסחר או אי-פתיחתו אלא איך ייסחרו הסוחרים בנגזרים ברבע שעה שמשעה 9:30 ועד 9:45, כאשר יכול להיווצר מצב בו המסחר בניירות ערך כלל לא יפתח בשעה 9:45 והמסחר בנגזרים יופסק.

מנתק הזרם הראשון ביחד עם ה"פתיחה האנגלית" הפועלים בתחילת המסחר צפויים לעצור את המסחר לכשעה, ולאחר מכן צפוי להיכנס מנתק הזרם השני לפעולה ולדחות את מסחר הפתיחה במניות, בניירות ערך המירים למניות, נגזרים על מניות ועל מדדי מניות לפרק זמן שייקבע על ידי מנכ"ל הבורסה, בהתייעצות עם יו"ר הדירקטוריון. כאשר מנכ"ל הבורסה רשאית להפסיק את המסחר עד תום יום המסחר. לכתבה המורחבת על .

נאחזים בקרנות המזבח

כלומר שמול הנהלת הבורסה עומדות כרגע מספר אפשרויות: הראשונה ובעלת הסבירות הגבוהה מבין השתיים היא אי פתיחת המסחר כלל במניות בעקבות סטייה של מעל 12% במדד ת"א 25. השנייה, לתת למנתקי הזרם להיכנס תחילה לפעולה ולאחר מכן להפעיל את המסחר מחדש ללא הגבלת תנודה.

"לדעתי, האופציה השנייה היא הנכונה" אומר פניני. "בגלל הסיטואציה הנוכחית בה ידוע שלא מדובר במניפולציה, הגשת פקודות שגויות או חדשות התופסות את המשקיעים לא מוכנים - כולם יודעים מה המצב ומה עבר על הבורסות בחו"ל וצריכים לתת למניות לסגור את הפער, צריכים לספק נזילות, צריך גם להבין כי לא מדובר בירידות המחריפות ל-12% ואז המסחר נסגר, מדובר על שיערוך ללא שינוי!!".

פניני מדבר גם על תרחיש של המשך ירידות בעולם ושואל "מה יקרה עם הירידות בעולם ימשיכו בשני שלישי? האם אנחנו נצא להפסקת מסחר טוטאלית? נמתין עד אשר תגיע הרגיעה לשווקים או שנפתח ביום בהיר אחד עם ירידה של מעל 20%? צריך לבדוק את כל התרחישים האפשריים".

למרות זאת, פניני מסתכל גם על האופציה הראשונה ואומר שגם במידה וההחלטה שנופלת בהנהלת הבורסה היא להיצמד לכללים ולא לפתוח את המסחר בכלל, יש לתת את הדעת על מה שקורה במסחר בנגזרים. "הם צריכים לדחות את פתיחת המסחר בנגזרים. לא ייתכן שהנגזרים יסחרו בלי נכס הבסיס והשערוך שלו".

"האם יתכן כי במידה והטרום יחל מעל 12% ולכולם יהיה ברור שלא יתקיים מסחר ולא יהיה שינוי בשערוך נכס הבסיס יסחרו מספר דקות בנגזרים? כמות פקודות ענקית תנסה להידחק לתוך רבע שעה, יהיו טעויות הקלדה, קרנות הנאמנות לא יוכלו לפדות, תיקים של לקוחות עם הגנות יסחרו ללא קשר לנכס הבסיס, שערוך תיקי ארביטראז' יהיה כאוטי, הטיפול בחשבונות חורגים יהיה בלתי אפשרי, ותוסיף לזה את הנזק התדמיתי לבורסה המקומית", אומר פניני. "לא יתכן שהאנשים בבורסה יאחזו בקרנות המזבח ולא יפעילו שיקול דעת. מדובר בדבר שלעולם לא קרה במסחר בבורסה והתקנות לא נועדו למצבים כאלה – מדובר בעניין טכני בלבד" .

תגובות לכתבה(0):

התחבר לאתר

נותרו 55 תווים

נותרו 1000 תווים

הוסף תגובה

תגובתך התקבלה ותפורסם בכפוף למדיניות המערכת.
תודה.
לתגובה חדשה
תגובתך לא נשלחה בשל בעיית תקשורת, אנא נסה שנית.
חזור לתגובה
חיפוש ני"ע חיפוש כתבות