אורי אריאל: "אאבק במס על משפרי הדיור, זה עוול, אנו במצב חירום"

כך אמר שר הבינוי והשיכון בדיון בוועדת הכספים. "יש לבנות בשטחים ריקים במרכזי הערים, בשטחים גדולים שאינם מנוצלים. אם ניתן לשוק החופשי את האפשרות, הוא ידע כיצד לנצל אותם"
 |  (9)
אורי אריאל, צילום מתוך אתר 'ויקיפדיה'
המאבק סביב גזירות האוצר על שוק הדיור, הכוללות בין היתר מס רכישה בגובה של 3.5% על מחליפי דירות, מתלהט: שר הבינוי והשיכון, אורי אריאל, אמר היום בדיון בנושא משבר הדיור בוועדת הכספים כי בכוונתו להיאבק במס על משפרי דיור, שלדבריו יתרום תרומה שלילית למשבר הדיור וכך גם לגבי הפגיעה במענקים לרכישת דירות בפריפריה.

"הבעיה שכל הפתרונות הם לטווח הבינוני והארוך", אמר אריאל. "חייבים לחשוב מחוץ לקופסה ולספק פתרונות בטווח המיידי. הבעיה שנעשו מהלכים שדווקא תורמים למצוקה. ההחלטה של הממשלה להטיל מיסים חדשים בתחום הנדל"ן מגבירים את המשבר ומונעים שחרור של עוד דירות לשוק. המס על משפרי דיור, זה מה שישחרר דירות לשוק? אני איאבק בכך. זה עוול. מחירי הדיור עולים כל הזמן בשנים האחרונות ואנחנו יוצרים סט כלים מחוץ לקופסה. אנחנו במצב חירום".

אריאל התייחס גם לגזירות אחרות של האוצר: "אם מורידים את המענקים בפריפריה זה גם פוגע ברוכשים. גם העובדה שלא בונים דירות בשטח שח פחות מ- 100 מ"ר זה בעיה, כי זה מונע דיור בר השגה. כפי הנראה בגלל אינטרסים של ראשי רשויות. גם ההליך התכנוני שעד לבנייה בפועל לוקח שנים רבות, זו בעיה שיש לפתור, אך בראש וראשונה אנחנו שוקדים על פתרונות מידיים; יש לוותר על חלק מעלויות הקרקע. נשנה את שיטת השיווק של המנהל. יש לבנות בשטחים ריקים במרכזי הערים, בשטחים גדולים שאינם מנוצלים. אם ניתן לשוק החופשי את האפשרות, הוא ידע כיצד לנצל אותם".

ח"כ סתיו שפיר (העבודה): "מדברים על דיור בר השגה, אבל אין כל פיקוח על מחירי דיור בר השגה. אין שום דבר המתייחס להכנסה של הדייר והאם הוא בכלל יכול לרכוש את אותה הדירה". שפיר דרשה להחיל באופן מיידי כללים של דיור בר השגה גם במקומות המבוקשים במרכז הארץ, במיוחד במקומות בהם שוכנים בסיסי צה"ל, שראוי שיפונו למקומות מרוחקים יותר".

ח"כ ניצן הורביץ (מר"צ): "מברך שכבר לא מתנהלים על פי 'האגדה' של היד הנעלמה המסדרת את הכל ועל כך ששר השיכון מתכוון להתערב באופן אקטיבי. על המדינה ועל הרשויות המקומיות לבנות באופן יזום, אחרת לא יהיה פתרון אמיתי. בעולם יש תמהיל בין בנייה פרטית לממשלתית".

ח"כ משה גפני (יהדות התורה): "לממשלה הנוכחית אין כל יכולת לפתור את מצוקת הדיור. אני רואה את זה כבר בחוק ההסדרים שגובש ושכולל גזירות שפוגעות גם בזוגות צעירים, גם בחלשים, גם במשפרי דיור ואחרים. עצם הכתיבה של הגזירות הללו מוכיחה, שאף אחד לא רוצה באמת לפתור את מצוקת הדיור. מי שיכול לרכוש דיור משלו זה רק אלו שיש להם כסף לרכוש דירה במגדלי אקירוב או שעושים להם תספורות על החובות שלהם".

נשיא התאחדות הקבלנים, ניסים בובליל: "גזירות האוצר עומדות לשנות מגמות טובות שכבר ניתן לראות את הניצנים שלהן. אם המהלכים יצאו אל הפועל, המשבר רק יגבר וב- 2014 מחירי הדיור יעלו עוד יותר מאשר עד היום". קרא לשר "לתת תמריצים לקבלנים. כשנתנו לנו תמריצים בנינו בכמויות גדולות יותר ובמהירות".

השר אריאל השיב: "יש כסף לתכנון ולבנייה בכל מהגזרים ובכל המקומות ואם מישהו מכיר בעיה כזו, שייפנה והנושא ייפתר בתוך 24 שעות. אני מתחייב לכך. למה לא בונים בירושלים, את השאלה הזאת יש להפנות לראש הממשלה. מס הדיור איננו צודק פעמיים: איננו צודק במקומותינו נוכח המשבר וגם איננו צודק, מכיוון שיש לקבוע מס דיפרנציאלי בהתאם למחירי הדירות".
תגובות לכתבה(9):

התחבר לאתר

נותרו 55 תווים

נותרו 1000 תווים

הוסף תגובה

תגובתך התקבלה ותפורסם בכפוף למדיניות המערכת.
תודה.
לתגובה חדשה
תגובתך לא נשלחה בשל בעיית תקשורת, אנא נסה שנית.
חזור לתגובה
 • 9.
  קבלן,בנק,ממשל=הרצת פראייר=בועה50%בפיצוף=מיתון!!!! (ל"ת)
  פראייר תקנה=דמגוג 27/05/2013 17:23
  הגב לתגובה זו
  0 0
  סגור
 • 8.
  אריאל
  דרור 27/05/2013 15:53
  הגב לתגובה זו
  7 0
  מספיק עם הדיבורים והכותרות.די נמאס. תתחיל לעבוד!!!! לא תוכל להסתכל לעם בפנים
  סגור
 • 7.
  אורי אריאל צודק במאה אחוז,
  רז 27/05/2013 14:56
  הגב לתגובה זו
  0 2
  אבל הוא גם צריך להבין שלהציע דירה במליון מאתיים בצפון הנגב זה לעג לרש.
  סגור
 • 6.
  להילחם בבירוקרטיה ומהר. וכל השאר בזבוז זמן (ל"ת)
  איציק ר 27/05/2013 14:52
  הגב לתגובה זו
  4 0
  סגור
 • 5.
  כל הכבוד לשר - מס שהוא עושק נטו - לא לוותר
  אלון 27/05/2013 14:17
  הגב לתגובה זו
  1 1
  זה המס ששבר מבחינתי את הכלים מכל הגזירות - חסר היגיון לחלוטין
  סגור
 • 4.
  הגיע הזמן לכחלוניזציה בנדל"ן !!! (ל"ת)
  הנדלן אסון לאומי!!! 27/05/2013 14:15
  הגב לתגובה זו
  4 0
  סגור
 • 3.
  להיתמקד בזכאים דירה ריאשונה ובחסרי דיור תמיד היה מס וכל
  אזרח 27/05/2013 13:16
  הגב לתגובה זו
  1 0
  הנחות ומתנות יבואו בסוף על חשבון זכאים וחסרי דיור
  סגור
 • 2.
  צריך לבנות והרבה. לשווק המון ולחייב הקבלנים לבנות מידית (ל"ת)
  ללא מעמ לדירה ראשונה 27/05/2013 13:01
  הגב לתגובה זו
  1 0
  סגור
 • 1.
  שיטילו מס על אלו שבונים ומוכרים מיד בלי לשלם מס
  אנונימי 27/05/2013 12:56
  הגב לתגובה זו
  2 0
  כי הם מכרו את דירתם גם זה כדי לא לשלם שום מס רווחים של מליונים לבעלי קרקעות שזכו במפעל הפיס של חייהם קרקעות בתקופה כזאת בגוש הגדול גם מקבלים מתנות מהמדינה עוד דירות בגין הקלות גם שטחים מסחריים וגם ניוד זכויות לשדה דב שם מובטח להם 4 דירות לכל אחד הם לא משלמים מס על מכירה כי הם ומרויחים מליונים מזה הבנק ממן את הבניה והם מיד מחזירים את ההלואה ועושים מליון וחצי רווח בלי לשלם אגורה שיקחו מהמליונרים האלה קודם.
  סגור