עוד יום חיובי לדולר: התמ"ג הקפיץ את השווקים ומיתן את העלייה בשטר הירוק

שערו היציג של הדולר נקבע בעלייה של 0.5% לשער של 3.764 שקלים. נתוני המאקרו שלחו את הבורסות לעליות ומיתנו את התחזקות השטר הירוק
|
עוד יום חיובי לדולר: התמ"ג הקפיץ את השווקים ומיתן את העלייה בשטר הירוק

השטר הירוק סיכם ביום חמישי עוד יום של התחזקות מול המטבעות המובילים בעולם והשקל. עם זאת, התחזקותו התמנתה בשעות הצהרים עם פרסום נתוני התמ"ג בארה"ב והאבטלה בגרמניה שהוסיפו לאמון המשקיעים שהכלכלה הגלובלית נמצאת על מסלול ההתאוששות.

שערו היציג של הדולר נקבע בעלייה של 0.5% לשער של 3.764 שקלים, לאחר שמוקדם יותר הספיק המטבע האמריקני להתחזק לרמה של 3.78 שקלים, במקביל לירידות החדות שנרשמו בבורסות מרכזיות מסביב לעולם. במקביל, האירו עלה ב-0.385% ושערו היציג נקבע על 5.55 שקלים.

נציין, כי בעקבות הנתונים החיובים, חזר הדולר להיחלש מול האירו במסחר בינלאומי ונסחר כעת בירידה של 0.44% לשער של 1.47 דולר. מנגד, מול היין היפני מתחזק הדולר בכ-0.56% ל-91.2 יין לדולר.

כלכלת ארה"ב חוזרת לצמוח

כשעה לפני פתיחת המסחר בוול סטריט פרסם הממשל האמריקני כי לאחר 4 רבעונים של נסיגה בצמיחה, רשם התוצר המקומי הגולמי (תמ"ג) בארה"ב עלייה בשיעור של 3.5%. הנתון היה גבוה מתחזיות הכלכלנים שצפו בממוצע לצמיחה של 3.2% ברבעון השלישי. לכתבה המורחבת: כלכלת ארה"ב מתאוששת מהמיתון.

במקביל, בגרמניה פרסם משרד העבודה כי חל שיפור בשיעור האבטלה. סך המובטלים נפל באוקטובר בקצב מותאם-עונתית של 26,000 ושלח את שיעור האבטלה לרמה של 8.1% מ-8.2% בספטמבר, דיווח משרד העבודה הגרמני. לסיפור המלא על האבטלה בגרמניה.

בהמשך לכך, חלה תחזקות בחוזים העתידיים על המדדים המובילים בוול סטריט ולאחר מכן נפתח המסחר בניו יורק בעליות של כ-0.6%.

היום שואלים את עצמם הכלכלנים מה יקרה כאשר המימשל יפסיק עם תוכנית התמריצים. "זה טוב מאוד שהכלכלה צומחת בקצב כזה אבל הוא לא בר קיימא כי הכלכלה פועלת כיום על סטרואידים שמספקים לה המימשל והפדרל ריזרב. האתגר הוא ליצור צמיחה אורגנית ללא התמריצים השונים", אמר לסוכנות AP הכלכלן Brian Bethune.

שיעור האבטלה לחודש אוקטובר, שיפרסם בשבוע הבא, צפוי לעלות ל-9.9% ולהמשיך לעלות בחודשים הקרובים עד ל-10.5% באמצע 2010, לפני שיתחיל לרדת במתינות. לגבי שני הרבעונים הבאים, ההערכות הן שהכלכלה האמריקנית תצמח ב-2.5% ברבעון הרביעי של 2009 וכ-2.4% ברבעון הראשון של 2010. אם זה יקרה, אז המשק האמריקני יצא באופן רשמי מהמיתון הארוך.

קורלציה הפוכה

"הנפילות בבורסות משפיעות על המסחר, זה היה צפוי. קיימת קורלציה הפוכה ברורה מאוד והיא פועלת, כשהבורסות עולות התאווה לסיכון עולה והדולר והיין נחלשים, ולהיפך. לכן, אם התיקון בבורסות ימשך בשבועות הקרובים הדולר צפוי להמשיך להתחזק. כעת ממתינים לפרסום נתוני הצמיחה בארה"ב לרבעון השלישי", כך אומר פעיל בשוק המט"ח ל-Bizportal.

אמש רשמו המדדים המובילים בוול סטריט ירידות שערים בולטות, שרק העמיקו לאורך היום. ברקע למסחר, פרסומם של נתוני מאקרו מאכזבים ודוחות כספיים מעורבים. נתון מכירות הבתים היה מנוגד לתחזיות והצטרף לנתון הזמנות המוצרים, שהראה עלייה מתונה מהצפי. עם סגירת המסחר, הדאו ג'ונס השיל 1.22% לרמה של 9,761 נקודות, ה-S&P 500 איבד 1.95% לרמה של 1,042 נקודות ואילו הנאסד"ק נפל ב-2.67% לרמה של 2,059 נקודות.

תגובות לכתבה(0):

התחבר לאתר

נותרו 55 תווים

נותרו 1000 תווים

הוסף תגובה

תגובתך התקבלה ותפורסם בכפוף למדיניות המערכת.
תודה.
לתגובה חדשה
תגובתך לא נשלחה בשל בעיית תקשורת, אנא נסה שנית.
חזור לתגובה
חיפוש ני"ע חיפוש כתבות