יש לבטל את אפליית המס, הנה כמה דוגמאות

עו"ד אוריאל לין, נשיא איגוד לשכות המסחר, מתייחס לנושא אפליית המס בישראל
|
(10)

תשלום מסים הוא אחד מהחובות המכבידות ביותר המוטלות על הפרט; שכן המדינה נוטלת חלק ניכר וגדול מפרי עמלו של הפרט, ופגיעה בכיס היא תמיד פגיעה כואבת; על כן מערכת מס חייבת להיות שוויונית. זהו חלק בלתי נפרד מעיקרון השוויון בפני החוק.

אלא שעיקרון זה של שוויון בפני מערכת המסים אינו מופנם ולא מובן מספיק על ידי שורה ארוכה של שרים ופקידים בכירים. יהיה ניסיונם רב או מועט, אסור בשום אופן ששיקול דעת של רשויות הביצוע יפגע בעיקרון השוויון בפני החוק. לפגיעה בעיקרון זה יש השלכות רוחב הפוגעות קשה לא רק בציבור משלמי המס אלא גם במערכת המסים עצמה ובהכנסות המדינה.

רשויות המס אינן צריכות לפנות אל ציבור הנישומים רק עם הגרזן והחרב. הן צריכות לפנות אל ציבור הנישומים גם עם עלה הזית. רשות המסים צריכה לחתור להגיע לתשלום מס אמת גם בדרך של העברת מסרים חיוביים ולא רק בדרך של איומים. היא צריכה לומר לציבור משלמי המסים כי אין פה מצב של שוטר מול פושע, אלא מצב של שני שותפים. המסר המרכזי צריך להיות פחות או יותר כך: "אנו פועלים במשותף על מנת להעביר משאבים אל קופת המדינה כדי להשיג את היעדים הלאומיים החשובים כל כך לכולנו".

כשמערכת המס בלתי שוויונית קשה מאוד לגבות מס אמת. אכן, גם כאשר מערכת המס שוויונית יקשה לגבות מס אמת; אך כאשר היא עונה על עקרון השוויוניות קל יותר לבוא לציבור הנישומים במסרים חיוביים ולזכות לשיתוף פעולה.

מערכת מס לא שוויונית יוצרת מרירות ומהווה תמריץ חזק יותר להעלמות מס ולתמרוני מס. ולא תמיד שיקול דעתם של פקידים או שרים משכנע דיו כדי להצדיק יצירת אפליות במערכת המס.

עקרון יסוד זה לא הובן אצלנו. על פני שנים, מערכת המסים בישראל נותרה נקובה ככברה באפליות ותמיד האפליה היא לרעת החלשים. במישור המוניציפאלי, במישור המיסוי העקיף המוטל על צריכה; במישור מס החברות; במישור המס הישיר על הכנסת יחידים; בין מסחר ושירותים לבין תעשיה; בין יצור לשוק המקומי וליצוא וגם בין יצוא מוצרי תעשייה ליצוא שירותים. ההיקף הכולל של הטבות המס מגיע ל- 44 מיליארד ש"ח.

חלק גדול מאפליות אלה הן אנכרוניסטיות. ניטול לדוגמא את מה שמרתק היום את תשומת הלב הציבורית, נושא הרווחים הכלואים. כשנציגי ממשלה צריכים להצדיק או להסביר מדוע הם אפשרו הטבות מס בהיקפים של עשרות מיליארדים הם תמיד יאמרו לנו כי עלינו למשוך לישראל חברות רב לאומיות.
הם עוטפים את כישלון הביצוע במעטה מטעה שכן חוק עידוד השקעות הון לא נועד רק למשיכת חברות רב לאומיות. חוק עידוד השקעות הון חל גם על חברות מקומיות.

הגיעה השעה שכל רשויות המדינה כולל כנסת ישראל יפנימו שיצירת אפליות במערכת המסים ממוטטת את התשתית הערכית של מערכת המס. היא יוצרת בקיעים חמורים במערכת זו ומכרסמת באחת מזכויות היסוד החשובות של הפרט שהוא השוויון בפני החוק.

אין צורך ביצירת העדפות לסקטור עסקי אחד מול סקטור עסקי אחר. כולם חשובים לכלכלת המדינה. הפעילות בשוק המקומי חשובה לא פחות מהייצוא. כלכלת שירותים מפותחת חשובה לא פחות מכלכלת תעשייה מפותחת. מה שחשוב הוא לתת הזדמנות שווה לכולם.


***אין לראות באמור לעיל משום המלצה לביצוע פעולות ו/או ייעוץ השקעות ו/או שיווק השקעות ו/או ייעוץ מכל סוג שהוא. המידע המוצג הינו לידיעה בלבד ואינו מהווה תחליף לייעוץ המתחשב בנתונים ובצרכים המיוחדים של כל אדם. כל העושה במידע הנ"ל שימוש כלשהו - עושה זאת על דעתו בלבד ועל אחריותו הבלעדית. החברה ו/או הכותבים מחזיקים ו/או עלולים להחזיק חלק מן הניירות המוזכרים לעיל.

תגובות לכתבה(10):

התחבר לאתר

נותרו 55 תווים

נותרו 1000 תווים

הוסף תגובה

תגובתך התקבלה ותפורסם בכפוף למדיניות המערכת.
תודה.
לתגובה חדשה
תגובתך לא נשלחה בשל בעיית תקשורת, אנא נסה שנית.
חזור לתגובה
 • 10.
  ארמונות אצל חברי כנסת
  צבריקו 26/01/2014 21:20
  הגב לתגובה זו
  0 0
  לא יתכן מצב שנתניה או פרס ואחרים יגורו ויחיו כמו מליארדים, והעם ישלם. להוריד את רמת ההכנסות של בכירי העם, כדי שאנו נראה שהמסים שלנו לא מבוזבזים
  סגור
 • 9.
  מה שיותר חשוב וערכי זה מה עושים עם הכסף
  חזי 26/01/2014 09:06
  הגב לתגובה זו
  0 0
  אם גונבים מיסים מחלשים ונותנים אותו למשכורות לשרות ציבורי מנופח ובזבזני ומחלקים פנסיות תקציביות ותומכים בשחיתות ההסתדרות בועדים הגדולים ובשחיתות ההסתדרות בעבר ובקריסת קרנות הפנסיה הוותיקות על ידי העברת המיסים שלנו לכיסוי גרעונות הגנבה לאור היום שקרתה לפני 30 שנה-אין ערכיות לשלם מיסים כשכל יום המדינה חושבת מנסה ובדרך כלל מצליחה להמציא עוד מיסים כדי לממן את השחיתות הזו על חשבון משלמי המיסים שלא יקבלו אף פעם דבר חזרה תמיד זה יהיה מישהו אחר או הבן של מישהו אחר שאביו היה פעם עובד מדינה כלשהו
  סגור
 • 8.
  כמה כבר גבה לפיד מההון השחור? והתספורות?
  שכיר שדוד 24/01/2014 15:51
  הגב לתגובה זו
  1 0
  כרגיל, הכי קל לעשוק את השכירים ומעמד הביניים.
  סגור
 • 7.
  מה עם המסעדה של מוחמד שנמצאת בכל תחנת דלק ואינה משלמת (ל"ת)
  ארנונה 21/01/2014 09:16
  הגב לתגובה זו
  0 0
  סגור
 • 6.
  מה שבאמת צריך לעשות זה אכיפה אמיתית ומרתיעה
  יש רבים שמשתמטים ממס 21/01/2014 01:23
  הגב לתגובה זו
  0 1
  אין אכיפה מספקת ואין הרתעה אמיתית כלפי בעלי מקצועות מועדים לעבודה בשחור, וכלפי מיגזר (שכולנו יודעים מיהו) ששם התרבות של עבודה בשחור והשתמטות ממס היא נורמה מקובלת.
  סגור
 • טען עוד
 • 5.
  עצה מעניינת
  ישראל ויינברג 20/01/2014 19:42
  הגב לתגובה זו
  0 0
  צריך לבצע עבודה יסודית של מחקר על פני רובדים שונים בכלכלה ולראות מה הם העיוותים וכיצד יש לתקן אותם. לזה צריך רצון של הממשלה, השקעה עם לו"ז סביר של כמה חודשים ועם צוות כלכלנים מיקצועי. ולבצע את המסקנות עם מינימום נזקים ומקסימום תועלת לכולם. הבעיה פה בארץ היא שמוסר התשלומים גרוע ויש הרבה תיחכומים בכל הרבדים כי כולם בהרגשה שאף אחד לא יעבוד עלי...
  סגור
 • 4.
  כדאי לקרוא
  טוני 20/01/2014 17:39
  הגב לתגובה זו
  0 0
  מעניין ומחכים אך תמיד יש מקום לשיפור
  סגור
 • 3.
  עצה חשובה
  עמית 20/01/2014 17:37
  הגב לתגובה זו
  0 0
  אל תוותרו על שום הטבת מס. שבו אצל הרואה חשבון ותבינו את ל מה שיש להבין. תחסכו מיליונים.
  סגור
 • 2.
  הצעה קונקרטית???
  תמר 20/01/2014 17:35
  הגב לתגובה זו
  0 0
  גזר זה רעיון טוב, השאלה מה עושים
  סגור
 • 1.
  יותר מדי מופשט
  astern 20/01/2014 14:27
  הגב לתגובה זו
  0 0
  כתוב בצורה אבסטרקטית, כמעט ללא דוגמאות.
  סגור
חיפוש ני"ע חיפוש כתבות