המדדים בארה"ב שוברים שיאים - באופנהיימר מזהירים: "אם הפד לא יוריד ריבית, צפו לירידות חדות"

משקיעים רבים מבולבלים לאחרונה לגבי תמונת המצב השנויה במחלוקת של כלכלת ארה"ב. האם המגמה החיובית בשווקים צפויה להימשך או שהיא קרובה למיצוי?
 |  (14)
דגל ארצות הברית, צילום: Istock
משקיעים רבים מבולבלים לאחרונה לגבי תמונת המצב השנויה במחלוקת של כלכלת ארה"ב. מצד אחד, מצב הצרכן, שוק העבודה ומדדי אמון הצרכנים מספקים נתונים חיוביים. מצד שני, המגזר התעשייתי ומדדי הייצור כגון ה-PMI מצביעים על חולשה.
ה-S&P500 עלה מתחילת השנה בכ-20%, ובשלב מסוים אף שבר שיא חדש, ברמה של 2,996 נקודות. בשווקים המפותחים נרשמו עליות של כמעט 15%, ובמקביל שוק האג"ח הממשלתיות של ארה"ב הניב תשואה חיובית של כ-5% (כולל קופונים) מתחילת השנה. אז מי צודק ומי טועה? והאם המגמה החיובית בשווקים צפויה להימשך או שהיא קרובה למיצוי? על שאלות אלו מנסים לענות כלכלני אופנהיימר.
ביזפורטל מגייסת כתבי שוק הון ביזפורטל מגייסת כתבי שוק הון
הראלי בשווקים נובע מהצפי להורדת ריבית 
ראשית, מציינים באופנהיימר, כי "הנמכת ציפיות האינפלציה והריבית מהווה לדעתנו את הגורם המרכזי שהקל על מצב רוח המשקיעים בעקבות התגברות המתיחות במלחמת הסחר בין ארה"ב לסין, והוביל לראלי בשווקים. גם התקשורת של הפד מול השווקים משחקת תפקיד חשוב – המשקיעים קיבלו איתות על מוכנות הפד להוריד את הריבית, וגם קיבלו הבטחה מהפד כי יפעל בהתאם אם הסיכונים הכלכליים יתגברו".
בסוף שבוע שעבר פורסם דוח תעסוקה חזק בארה"ב לחודש יוני 2019. בהקשר זה, מציינים באופנהיימר כי נתוני התעסוקה החזקים של חודש יוני מפריכים את חששות המשקיעים מסכנת המיתון בארה"ב, חששות שגברו בחודשים האחרונים והובילו לבריחת המשקיעים מאפיקי סיכון ולהגברת התנודתיות בשווקים.
צפי להתמתנות במכירות הקמעונאיות, אבל עדיין צמיחה
"הצרכן האמריקאי אינו מפגין סימני חולשה כאשר גם נתוני מאקרו נוספים שפורסמו לאחרונה מצביעים על רמת ביטחון בכלכלה גבוהה יחסית. נציין לדוגמה את מדד אמון הצרכנים (Consumer Confidence) שהציג אמנם ירידה קלה לעומת החודש הקודם והצפי, אך עדיין נמצא ברמות גבוהות היסטורית. כמו כן, מדד סינטימנט הצרכנים של אוניברסיטת מישיגן עדיין נמצא אף הוא קרוב לשיא שלו בשנים האחרונות. אמנם מצב זה מעיד על צפי להתמתנות מסוימת במכירות הקמעונאיות בחודשים הקרובים, אך עדיין מדובר על צמיחה חיובית במונחים שנתיים. חשוב לציין כי קיים מתאם גבוה בין מדד אמון הצרכנים לבין הצריכה הפרטית בארה"ב בפועל, ובכך ניתן לצפות להתמתנות (אך לא ירידה) בנתוני הצריכה של הכלכלה האמריקאית, המבוססת על הצרכן, האחראי על כ-70% מהתוצר הגולמי של ארה"ב", מציינים באופנהיימר.
בניגוד למצבו הטוב של הצרכן האמריקאי, המשתקף במדד אמון הצרכנים, מצבו של המגזר התעשייתי בארה"ב נמצא במגמת חולשה. מדד מנהלי הרכש במגזר היצרני (ISM Manufacturing PMI Index) יורד בצורה עקבית מזה כשנה, ירידה הנובעת בראש ובראשונה כתוצאה ממלחמת הסחר בין ארה"ב וסין וחולשה בפעילות הכלכלית באירופה.
"בהסתכלות היסטורית, לנתוני מדד מנהלי הרכש יש מתאם גבוה לנתוני הצמיחה בתוצר הגולמי ארה"ב, ובכך ירידה עקבית במדד ה-ISM מספקת אינדיקציה מוקדמת להשפעה שלילית על הצמיחה ב-GDP ברבעון השני 2019, כאשר המשך היחלשות בפעילות היצרנית בארה"ב אמורה לקזז את ההשפעה החיובית מצד הצרכן האמריקאי", מציינים באופנהיימר.
האם הפד יוריד את הריבית כפעולת "ביטוח" להארכת המחזור הכלכלי בארה"ב?
"התשובה לכך טמונה לדעתנו במידת ההאטה הכלכלית בארה"ב, ובתגובת הפד על ירידה בציפיות האינפלציוניות. למעשה, הירידה באינפלציה הינה אחד הגורמים העיקריים שגרמו לפד לבצע פניית פרסה חדה במדיניות המוניטרית. ואולם, אינפלציה נמוכה היא לא רק תופעה המאפיינת את כלכלת ארה"ב, אלא גם את מדינות מפותחות אחרות, מה שאיפשר לבנקים מרכזיים באירופה וביפן לנקוט בגישה 'יונית' יותר", מציינים באופנהיימר.
הודות לדוח התעסוקה החיובי, ההסתברות שמעניקים המשקיעים לכך שהפד יוריד את הריבית בשיעור של 50 נ"ב בישיבתו הקרובה, (ב-31 ביולי 2019) פחתה באופן דרמטי, וכרגע החוזים על הריבית מגלמים סיכוי כעמט ודאי של 100% של הורדת ריבית בישיבה הקרובה (ב-31 ביולי 2019), בהיקף של 25 נ"ב בלבד.
בעניין זה מציינים באופנהיימר כי "אם בסופו של דבר הפד יפתיע את המשקיעים ולא יוריד את הריבית, התנודתיות תחזור לשווקים ושוק המניות עלול לספוג ירידות חדות".
תגובות לכתבה(14):

התחבר לאתר

נותרו 55 תווים

נותרו 1000 תווים

הוסף תגובה

תגובתך התקבלה ותפורסם בכפוף למדיניות המערכת.
תודה.
לתגובה חדשה
תגובתך לא נשלחה בשל בעיית תקשורת, אנא נסה שנית.
חזור לתגובה
 • 8.
  עבר לעליה כי נתוני אינפלציה גבוהה
  דולר אינדקס 11/07/2019 20:48
  הגב לתגובה זו
  0 0
  הנגיד לא ימהר להוריד ריבית במצב הזה
  סגור
 • 7.
  הנגיד והנשיא
  שני פושעים 11/07/2019 15:05
  הגב לתגובה זו
  0 0
  עושים בבורסה כבשלהם ,מתמרנים את הבורסה בארהב לגבהים מנותקת לחלוטין מהכלכלה האמתית רק שהבורסה לא תתמוטט במשמרת שלהם .
  סגור
 • 6.
  חובה להפנים זה גבוה בהרבה מ 3.9%
  מצב גרעון 11/07/2019 14:23
  הגב לתגובה זו
  0 0
  אלוהים ישמור התמונה האמיתית חמורה בהרבה ממה שפירסם האוצר. תקראו: Israel's deficit is at least 4.5%, Bank of Israel governor warns Governor of the Bank of Israel urges government to cut expenditure, raise taxes, and revoke unwarranted tax exemptions. פורסם בישראל היום באנגלית. עובר לדולר לפני שיתחיל לטוס.
  סגור
 • 5.
  נתוני אינפלציה היום
  בדיוק 11/07/2019 12:47
  הגב לתגובה זו
  0 0
  נתונים גבוהים מהצפי ,ותשכחו מנוקדת ריבית.
  סגור
 • 4.
  ימשיך לגרור בלשונו תוך כדי
  לא יוריד 11/07/2019 11:56
  הגב לתגובה זו
  0 0
  הרצת המניות האינסופית . השוק יתמוטט רק כאשר יסתבר באופן סופי שהערך של החברות מתומחר באופן הזוי ... ואז יסתבר הציבור שקוע עד צוואר במדמנה ... ובעליי העניין כולל טראמפ ופאוול מחכים לקפוץ לבריכת הזהב ... ואז אפשר יהיה להוריד ריבית כדי לטפל במיתון !!!
  סגור
 • לא יקפצו אלא יפלו לבריכת המדמנה..לא זהב..מדמנה. (ל"ת)
  היי אבא'לה 11/07/2019 14:06
  הגב לתגובה זו
  6 0
  סגור
 • 3.
  עיוורון מוחלט
  אופיר 11/07/2019 11:31
  הגב לתגובה זו
  1 0
  שימו לב, כל העתיד הכלכלי תלוי בהורדה של חצי אחוז לרמה של ריבית שלילית. זה מה שיציל את טראמפ ושלטונו ההזוי. כך הבורסה האמריקאית תמריא לגבהים (ממילא היא עכשיו ברמת שיא הסטורית) . נשיא סתום עם תומכים סתומים. העיקר שאסון האקלים לא קשור בכלל לזיהום שפולטת אמריקה
  סגור
 • 2.
  מאיפה מביאים את כל ה"הגיון"
  לרון 11/07/2019 11:15
  הגב לתגובה זו
  0 0
  המבוטא כל יום ממישהו אחר,אכן תהינה ירידות אך זמניות בגלל שהריבית נמוכה כל כך וכשתהינה ירידות האלוגריתמים יתקנו וגם אני כי אקנה עוד ללא היסוס!!!
  סגור
 • לרון אתה בסדר ? אתה יכול להגיב , פשוט תפסיק להציק ...
  הלווווו ?!!! 11/07/2019 14:48
  הגב לתגובה זו
  0 0
  ולהתנשא על כולם . כמו שאתה רואה זה לא הכי נעים . בריאות ואושר !!!
  סגור
 • אתה מפספס..ממש לא יהיה תיקון..>>>>
  איצ למר לרון 11/07/2019 14:15
  הגב לתגובה זו
  4 0
  האלוגריתמים ואחייהם הניגזרים שמונים מספר מכובד של קוודריליוני דולרים יוצאים בימים אלו מכלל שליטה....
  סגור
 • אבל מסתתר מתחתן משהו אמתי, או, זה סתם בשביל הקטע ? (ל"ת)
  המילים יפות והלוואי 11/07/2019 14:43
  הגב לתגובה זו
  0 0
  סגור
 • אנרג'יקס אחרי שעלתה 200% ב-3 שנים .
  ראיתי שהמלצת על ... 11/07/2019 12:47
  הגב לתגובה זו
  0 0
  אתה טענת שהונפקה אתמול . רק שתהיה לנו בריא !!!
  סגור
 • להודיע מתי אתה קונה !!!
  רק אל תשכח ... 11/07/2019 12:27
  הגב לתגובה זו
  0 0
  עוד 10 20 או 30 אחוז ...למעלה .
  סגור
 • 1.
  יוריד ועוד איך! טראמפ נושף חזק בעורפו! והוא צודק! (ל"ת)
  מישהו 11/07/2019 11:12
  הגב לתגובה זו
  1 3
  סגור