האם מדד המעו"ף משנה את המגמה הארוכה?

העליות הבלתי פוסקות והתיקונים המינוריים מעודדים ספקות בהקשר של המגמה ארוכת הטווח
|
אייל גורביץ'

שוק המניות המקומי מסרב לעצור באדום ומעכל כבת יענה כל סימן להיצע שעלול לבלום אותו אפילו זמנית. מדד המעו"ף שהעפיל לרמת 866 הנקודות השבוע, אינו מגלה בשלב זה סימני חולשה משמעותיים דיים כדי שאפשר יהיה לשים איקס אחד גדול על מהלך העליות האחרון. הסוגיה העומדת על הפרק היא האם נחישות זו מבססת שינוי מגמה ארוך טווח או שמא שוב תתברר הסבלנות כמעלה משתלמת ביותר במסחר בניירות ערך ומי שיצטרף עכשיו יאלץ בעוד פרק זמן לא ארוך, להחזיר את רווחיו לשוק? על שאלה זו אשתדל לענות בסעיף אודות הטווח הארוך.במהלך היום אהיה זמין לשאלות הקוראים באתר דרך הטוקבקים שבתחתית הכתבה. אשתדל לענות לכל שאלה שהיא בכובד ראש וברצינות הראויה.

בטווח הארוך

מבט על מבנה המחירים שהחל ברמת 1,248 הנקודות מגלה שהמגמה הראשית מגמה ראשית עודנה ירידה. מבנה המחירים המיוצג על ידי הגרף החודשי עדיין לא מסודר ובנוי באופן בו יהיה ניתן לקבוע חד משמעית תחתית אחרונה. עליות המחירים החדות נראות בשלב הנוכחי כתיקון טכני אלים ואגרסיבי לגל ירידות שהחל את דרכו ברמת 1,138 ותם ברמת 590 הנקודות. במסגרת תיקון זה יכול מדד המעו"ף "לסחוב" עוד מספר אחוזים מעלה.

מבט בתחתית הגרף יגלה שמחזורי המסחר נותרים נמוכים יחסית לאלו שאפיינו את מגמת הירידה, דבר המחשיד את מהלך העליות האחרון כתיקון טכני ולא כשינוי מגמה ארוך טווח.

עוד אפשר לראות בגרף החודשי שהממוצעים הנעים המצורפים לגרף מסודרים עדיין בסדר יורד, דבר השמור בעיקר למגמות ירידה.

מכאן עולה המסקנה שהמגמה ארוכת הטווח עודנה מגמת ירידה וכי מוקדם מכדי לסתום עליה את הגולל. היפוך מגמה מוחלט רק כאשר יגיע עוד גל ירידות משמעותי וברוטאלי, שייעצר בכל רמה מעל לרמת 590 הנקודות. אירוע כזה יאפשר לקבוע שהתחתית האחרונה נכרתה וששוק המניות המקומי יוצא לדרך חדשה. אנחנו עדיין לא שם.

בטווח הקצר

מטבע הדברים איני יכול לקבוע סיומה של מגמה אחת ותחילה של מגמה אחרת ללא סימנים מובהקים, הרי שבסקירה הנוכחית תשתנה בעיקר הרמה הקריטית. זו ששבירתה תעיד על חיסולה של מגמת העלייה או לפחות תספק את הרמז הראשוני לכך. מעבר לזה, על רקע התנהלותו של השוק המקומי בשבוע האחרון, נותרת הסקירה על כנה כמעט בשלמות.

מגמת עלייה מורכבת ממספר פרמטרים האמורים לשמש יחדיו כדי לקבוע הן את הכיוון והן את העוצמה :

1. הפרמטר הראשון והבסיסי ביותר הוא האופן בו מסודרות נקודות השיא והשפל. נקודות אלו הן אבן היסוד לכל מגמה והעובדה ולפיה הן מסודרות במבנה עולה מעידה על קיומה של מגמת עלייה.

2. רמות התנגדות - יכולתו של השוק להתמודד עם רמות התנגדות מהווה פרמטר נוסף. שבירה מעלה של רמות התנגדות, בעיקר אם הדבר מתבצע תוך מחזור גבוה, מעידות על עוצמתה של המגמה.

3. ממוצעים נעים - כלי עזר ראשון במעלה בקביעת איכות המגמה. כפי שאפשר לראות על הגרף המצורף, מסודרים הממוצעים הנעים בסדר עולה ושיפועם מצביע מעלה.

על פניו, מגמת עלייה מושלמת, לפחות בראייה קצרת טווח. אלא שהימצאותו של מדד המעו"ף סביב יעד המחירים בו נקבתי בחודשים האחרונים, בשילוב עם

למה לשים לב

מבט על התנהגות השוק מעיד כי המגמה היא מגמת עלייה. אלא שהימצאותו של מדד המעו"ף בטווח המחירים המייצג את פוטנציאל העליות של השוק, מחייב בתקופה הקרובה להביט גם על הצד הנעים פחות של השוק.

1. כפי שאפשר לראות, מדד המעו"ף נתמך על קו מגמה עולה. קו זה עובר מתחת לכל נקודות השפל של גל העליות האחרון ולמעשה מייצג את מידת הנחישות של הקונים. בניגוד לדעה הרווחת, שבירה מטה של קו מגמה עולה אינה מעידה על סיומה של מגמה אך היא יכולה להיות בבחינת סימן ראשון. קו מגמה זה מספק השבוע תמיכה סביב רמת 830 הנקודות. כלומר, שבירה של רמה זו כלפי מטה תהיה הסימן הראשון לסיומה של מגמת העלייה ובכל מקרה תחייב בחינה חוזרת של מגמת העלייה.

2. כדי לחסל את מגמת העלייה דרושים מרכיבים נוספים. מעבר לשבירתו של קו המגמה העולה מטה, מדד המעו"ף חייב או לשבור כלפי מטה את רמת 800 הנקודות, רמה ששימשה בעבר כרמת התנגדות וכעת אמורה לשמש כתמיכה, או לחלופין להיכשל פעמיים בשבירת רמת שיא מסוימת.

3. יש לשים לב גם למחזורי המסחר בימי ירידות. התרחבותם בימי ירידות תעלה את הסבירות לסיומו של גל העליות.

4. אפשר לעשות גם שימוש בממוצעים נעים דוגמת הצמד 10/20 ולבחון את יחסי הגומלין של השוק איתם.

סיכום

אפשר ליהנות עדיין מתקופת הרנסאנס האופפת את שוק המניות המקומי. סביר להניח שנראה את מהלך העליות נמשך. אלא שבטווח הזמן הארוך יותר ואחרי שלושה חודשים רצופים של עליות, דומה שאנו קרובים יותר לסופו של המהלך מאשר לתחילתו.

גרף יומי של המעו"ףגרף חודשי של המעו"ף* אין בסקירה זו משום המלצה לקנות את הנייר או למוכרו והעושה זאת פועל על סמך שיקול דעתו בלבד.

* הערה : כל הזכויות שמורות. אין לשכפל, להעתיק, לתרגם, לצלם, להקליט או להעביר בכל צורה שהיא כל חלק מן החומר אלא באישור מפורש בכתב מן המחבר.

תגובות לכתבה(0):

התחבר לאתר

נותרו 55 תווים

נותרו 1000 תווים

הוסף תגובה

תגובתך התקבלה ותפורסם בכפוף למדיניות המערכת.
תודה.
לתגובה חדשה
תגובתך לא נשלחה בשל בעיית תקשורת, אנא נסה שנית.
חזור לתגובה
חיפוש ני"ע חיפוש כתבות