הענקיות בוול סטריט משדרות אופטימיות: המשבר הסתיים?

כרגע נראה שעדיין די מוקדם לקבוע, למרות ששתי ענקיות הפיננסים סיטיגרופ ו-UBS משדרות עסקים כרגיל ברבעון הרביעי. עם זאת, חוסר התאוששות של שוק החוב אמורה להדליק נורה אדומה
|
הענקיות בוול סטריט משדרות אופטימיות: המשבר הסתיים?

בזמן שמדדי המניות נוסקים לשיאים חדשים עם תחילת הרבעון השלישי, וסימנים לתנאים טובים יותר בשווקים האשראי, התקווה חוזרת אל המשקיעים בוול סטריט. האווירה שנוצרה, היא שהגרוע מכל מאחורינו ומשבר האשראי האיום של הקיץ האחרון הסתיים לו.

מי שמתדלקת את ההערכות האלו היא ענקית הפיננסים סיטיגרופ, שהוסיפה עוד מידע באשר לדוחות הגרועים שצפויים לרבעון השלישי: הרווחים יהיו נמוכים ב-60% או 3.3 מיליארד דולר פחות מהרבעון המקביל אשתקד. מנכ"ל החברה מצידו, מיהר להצהיר כי התנאים העסקיים עשויים לחזור למתכונת הרגילה במהלך הרבעון הרביעי.

הבנק השווצרי, UBS, דיווח אף הוא על גריעה של כמה מאות מיליוני דולרים. "כל החדשות הגרועות שאותן שמענו לאחרונה כבר באו לידי ביטוי בסביבת המחירים, וכעת יש הערכה נכונה יותר לגבי גודל ההפסדים", אומר ראשי במריל לינץ', דויד רוזנברג, במכתבו למשקיעים.

החשש עדיין קיים בקרב המשקיעים בין אם נגמר המשבר ובין אם לאו. למרות שצצים סימנים להתרככות משבר האשראי, יוצא עדר של גורמים בשוק שטוען כי הראיות מצביעות על כך כי התיאבון הדל של המשקיעים לאגרות חוב קונצרניות, מביא למסקנה כי המשבר טרם מאחורינו.

סקירות האנליסטים של UBS וסיטי סייעו במידת מה לוול סטריט להיחלץ מהמשבר על ידי הפרסום של כמות המשכנתאות שירדו לטמיון. קפץ ביותר מ-190 נקודות ביום שני והגיע לשיא חדש. דברים שנשא יושב ראש ה'פד' לשעבר היום חיזקו עוד יותר את האופטימיות במיוחד לאור תגובה כזאת מצד גדול הפיסמיסטים: "האם משבר האשראי של אוגוסט-ספטמבר עומד להסתיים? כנראה שכן", הטיימס הלונדוני ציטט את גרינספן היום.

כעת, לאחר שהעבר של שוק משכנתאות הסאב-פריים נקבר באוגוסט, המקום בו נמצאות משכנתאות ללווים עם היסטורית אשראי גרועה, נסגרה גם הדלת לנוטלי אשראי רבים וטובים. מכאן נראה, שיש כאלה שהקדימו לחגוג את הניצחון עוד לפני הזמן.

אנליסטים רבים דיווחו על סימנים של שיפור בתנאי האשראי, מאז שהפדרל ריזרב החל בהזרמת הנזילות למערכת, ולאחר מכן הקלה נוספת עם הורדת הניכיון ב-50 נקודות הבסיס ב-18 לאוגוסט. הסלידה מהסיכון במהלך הקיץ האחרון שלחה את אגרות החוב הקונצרניות לירידות חדות, והעלתה את התשואה עליהן מעלה. המרווחים בין מדד האיגרות, המודדים את מידת הסיכון בין הפעילות העסקית לשטרי ההתחייבות של המגזר הממשלתי התרחבו בצורה ניכרת.

לסיכום, כרגע נראה שהסימן המובהק ביותר לתום המשבר טמון דווקא בשוק האג"ח ולא בשוק המניות, ההסטוריה לימדה שיציבות בשוק האג"ח לרוב מתבטאת בשוק המניות. אך עליות חדות בשוק המניות לא בהכרח מלמדות גם על יציבות בשוק האג"ח, ומצב השווקים בעתיד.

תגובות לכתבה(0):

התחבר לאתר

נותרו 55 תווים

נותרו 1000 תווים

הוסף תגובה

תגובתך התקבלה ותפורסם בכפוף למדיניות המערכת.
תודה.
לתגובה חדשה
תגובתך לא נשלחה בשל בעיית תקשורת, אנא נסה שנית.
חזור לתגובה
חיפוש ני"ע חיפוש כתבות