הרפורמה בביטוח נסיעות לחו"ל - מה תכל'ס השתנה?

|
bituah, צילום: יח"צ

"הרפורמה בביטוח הנסיעות לחו"ל נכנסה לתוקף ממש לא מזמן ועיקרה הוא ישור קו בין כל הפוליסות המוצעות בחברות השונות"

בכתבה שהתפרסמה החודש ספטמבר האחרון בדה מארקר, נכתב על כך שהרפורמה החדשה מגדירה ביטוח בסיסי שווה בין כל החברות. מי שירצה כיסויים נוספים, יוכל לקבל זאת בתוספת כספית לא גדולה. אחת משתי החברות שמציעה את הביטוח הזול והמשתלם ביותר לנסיעות לחו"ל, לפי הסקר בדה מארקר, היא חברת AIG. אז מה באמת השתנה מבחינתנו, הצרכנים? מה היתרונות ומה החסרונות של הרפורמה? מדריך קצר.

האם כולם צריכים לעשות ביטוח נסיעות לחו"ל?
כל מי שטס לחו"ל חייב לעשות ביטוח נסיעות לחו"ל. הסיבות רבות, ונמנה אותן בקצרה: הביטוח כולל מרכיב של הגנת מטען, והגנה רפואית. הגנת המטען כוללת בין היתר את ביטוח התכולה שאתה שולח לחו"ל (המזוודה ועוד). ההגנה הרפואית מתייחסת אליך, ומכסה אותך בכל צורך עתידי שאתה עלול להיתקל בו דווקא בחו"ל, כשאין לך קופת חולים לפנות אליה: החל מחוות דעת רפואית במקרה שאתה לא מרגיש טוב או כואב לך משהו, ועד כיסוי כספי של אשפוז בבית חולים. האם צעירים בריאים זקוקים לביטוח הרפואי הזה? התשובה היא כן. זה לא קשור לגיל או למצב הרפואי – כל אדם בעולם עלול לחטוף מכה, ליפול, לחלות, לחטוף חיידק או להרגיש לא טוב – ועל אחת כמה וכמה כשהוא נמצא בחו"ל, מטייל ונמצא בפעילות.

האם הביטוח הקודם היה זול יותר?
הביטוחים הקודמים היו יקרים יותר, אך הם כללו לרוב סעיפי הגנה וכיסוי רחבים יותר, שלא כלולים בביטוח הנוכחי. כך למשל הביטוח החדש אינו כולל למשל סעיף של חילוץ והצלה. מובן מאליו, שאם המבוטח נוסע לטיול של ספורט אקסטרים או לחילופין למדינה שבה הוא מתכוון לערוך טראקים ומסלולי טיול מאתגרים, הוא חייב להוסיף כמה שקלים ולהכניס את הסעיף הזה. אחרת, במידה וימצא את עצמו לכוד באתר כלשהו (כמו שקורה בעונות של שלגים או סופות), או במידה וילך לאיבוד, משפחתו תיאלץ לערוך מגבית או למשכן את הבית כדי להוציא משלחת חיפוש. כשחושבים על זה שהסעיף הזה עולה בסך הכל כמה שקלים ביום, זה פשוט טירוף להתעלם ממנו. בביטוח החדש גם אין סעיף שמגן מפני ביטול הטיסה, שזה כבר שיקול של המבוטח. אנשים שטסים לעיתים קרובות לא מוותרים על הסעיף החשוב הזה, מאחר והם מודעים היטב לכך שלפעמים מספיק שתהיה חולה (או מישהו מבני המשפחה), שייתפס לך הגב בצורה קשה או שיתכננו לך אירוע רב חשיבות בעבודה, בשביל שתיאלץ לבטל את הטיסה. כשיש ביטוח על ביטול הטיסה, אתה יכול לבטל את הטיסה מבלי לאבד את כספך. אז לסיכום השאלה שנשאלה בתחילה, כן הביטוח הישן היה יקר יותר, אבל הביטוח החדש לא מספק מספיק כיסוי, וכשתכניסו את סעיפי הכיסוי ההכרחיים לכם, תגיעו בדיוק לסכום הקודם. אז לא, תכלס לא השתנה כלום.

האם משהו השתנה מבחינת ביטוח לנשים בהיריון?
בדיוק כפי שבביטוחים הקודמים יכולתם להוסיף סעיף מיוחד לנשים בהיריון, גם כעת המצב הוא זהה. לנשים בהיריון יש סעיף מיוחד בביטוח נסיעות, שמכסה את הבעיות שעלולות לצוץ במצבן הספציפי, שאינו מצב רגיל מבחינה בריאותית. כל פוליסה נותנת מענה אחר וכיסוי אחר, וזה כמובן גם תלוי ביעד של  הטיסה, מצבה של האשה, גיל ההיריון וגורמים נוספים שמשפיעים על הביטוח. אם למשל אין מנוס מבדיקה דווקא בחו"ל, זה גורם שיצטרך להילקח בחשבון, כמו גם אופציה של לידה, סיבוכים בגלל ההיריון ועוד.

מה בעצם ההבדל בין הפוליסות הישנות והחדשות?
ההבדל הוא שפעם, כאשר עשית ביטוח נסיעות לחו"ל, קיבלת כיסוי מלא, גם מבחינה רפואית וגם מבחינה הגנה על המטען, שמירה על זכויותיך במקרה של רצון בביטול הטיסה (או קיצור משך הטיול) ועוד. כיום לא מקבלים את הסעיפים האלה באופן אוטומטי, ועל המבוטח לדרוש שיכניסו את הסעיפים האלה. בסופו של דבר, לאחר ההכנסה של הסעיפים האלה, פוליסת הביטוח תעלה כמו פעם וגם תכסה את אותם סעיפים כמו פעם, אבל החשש הוא שאנשים לא מספיק מבינים או יודעים, ולא יידעו לבקש את מה שנחוץ להם כדי לצלוח את הטיול בשלום, ולחזור הביתה ללא הוצאות מנופחות שלא לצורך.

תגובות לכתבה(0):

התחבר לאתר

נותרו 55 תווים

נותרו 1000 תווים

הוסף תגובה

תגובתך התקבלה ותפורסם בכפוף למדיניות המערכת.
תודה.
לתגובה חדשה
תגובתך לא נשלחה בשל בעיית תקשורת, אנא נסה שנית.
חזור לתגובה
חיפוש ני"ע חיפוש כתבות