התצהיר של יילן לקראת עדותה בקונגרס - גורר כעת תנודה מעלה בשוקי המניות

רונן מנחם ממזרחי טפחות: "ההתנסחות של יילן חשובה וחיובית מאוד מבחינת השווקים"
 |  (6)
העבירה מסר
יו"ר הפד' ג'נט יילן פרסמה בשעה האחרונה את התצהיר המקדים לקראת עדותה החצי שנתית בפני הקונגרס, ושוקי המניות מגיבים בתנודה מעלה.
בתצהיר נכתב כי על פי הבנק המרכזי, נראה שאין צורך בעוד מספר רב של העלאות ריבית בכדי להגיע למצב בו הריבית היא ניטרלית. בתוך כך, מהתצהיר עולה חוסר ודאות של הפד' לג'י קצב האינפלציה, והדבר מעלה את הסבירות לכך שקצב העלאות הריבית יהיה הדרגתי ואיטי מאוד - בניסיון לקבל עוד ועוד אינדיקציות על מצב הכלכלה. דבריה של הנגישה האמריקנית נתפשים בשוק כיוניים וממתינים את החששות כי עידן הכסף הזול מסתיים.  ובעניין זה נכתב בתצהיר כי גם כאשר הריבית תעלה ותגיע למצב ניטרלי, זה יהיה ברמה נמוכה יותר מכפי שהיה בעשורים קודמים. באופן כללי כותבת יילן בתצהיר כי ההערכה היא שהכלכלן האמריקנית תמשיך בשנים הקרובות לצמוח בקצב מתון. 
רונן מנחם, כלכלן ראשי במזרחי טפחות: "עדותה של ג'נט ילן מהווה חזרה והדגשה של הקווים המנחים של הודעת הריבית: התקדמות, הדרגתיות, זהירות. הכיוון הוא הקטנת עוצמת ההרחבה המוניטארית ומעבר למדיניות ניטראליות. המינון מדוד ומשולב, כלומר המשך העלאת הריבית תוך תחילת הקטנת המאזן הפסקת מחזור איגרות החוב שנרכשו. חשוב לציין כי לדעת ילן הריבית תצטרך להיות נמוכה מהריבית של שיווי משקל – שבעצמה נמוכה יותר ממה שהייתה בעשורים הקודמים! לכן, לא יהיה צורך במספר גדול של העלאות ריבית. ייקח זמן עד שהריבית הניטראלית הטבעית תעלה ותתקרב (אך לא תגיע) לרמתה בעבר ורק אז תידרשנה עוד העלאות ריבית. זו התנסחות חשובה וחיובית מאוד מבחינת השווקים. מסיבה זו לדעתי התגובה הראשונה היא ירידה של תשואות הפדיון לאורך העקום, כולל בטווחים הקצרים."
עוד אומר מנחם, כי "על אף ההרגעה, ילן מקפידה לשמור על ערנות השווקים ואומרת כי תמיד יש אי ודאות ולכן המסלול המוניטארי יכול להשתנות, בהתאם לנתונים. בהקשר זה, היא אף מזכירה כי ה-Fed ישוב ויפעיל אג"ח, וינקוט כלים נוספים, כולל הורדה חוזרת של הריבית, אם המצב הכלכלי יורע שוב ויחייב זאת. בדברי העדות שהופיעו באתר ה-Fed בולט מאוד היעדר התייחסות למדיניות הפיסקאלית. מחודש לחודש, ככל שעובר זמן מאז היבחרות טראמפ לנשיא, חיסרון זה בעיתי יותר. אם הפד' יחשוב שהמדיניות הפיסקאלית לא תהייה מרחיבה כפי שהסתמן בתחילת הדרך, הצורך בהידוק המדיניות המוניטארית יפחת אף הוא. בשורה התחתונה – חזרה על הקווים המנחים כאמור, תוך הדגשת-יתר של אלמנט הזהירות. התנסחות חיובית לשווקים."
מדד ה נאסד"ק -0.23% נאסד"ק 8,102.02 -0.23% נאסד"ק סגירה:8,120.82 פתיחה:8,122.88 גבוה:8,139.55 נמוך:8,101.7 מחזור:-- לעמוד ציטוט חדשות גרפים הרכב מדד ביצועים כתבות נוספות בנושא: מזנק 0.95% ומדד ה-S&P500 קופץ 0.7%.  
חזרה לעדות, עוד נכתב בתצהיר כי למרות שהאינפלציה בארה"ב הינה נמוכה מצפי הבנק המרכזי האמריקני, הוא עדיין יבקש למכור חזרה את האג"חים אותו רכש בשנים שלאחר המשבר הפיננסי בארה"ב. רכישת האג"חים, מטרתה הייתה להוריד את התשואה על האג"ח ולהקטין את הריבית דה פאקטו בשוק האמריקני. עכשיו, הפד' מבקש לבצע את הפעולה ההפוכה
דיווחי עבר אשר הופיעו הן בפרוטוקולים של הפד' והן במסיבות עיתונאים שונות, הבנק יחל למכור אג"ח ממשלתי בתחילה בקצב איטי, אך הוא יגביר אותו מדי כמה חודשים. כרגע כמות האג"ח אותו מחזיק הפד' מוערך ב-4.5 טריליון דולר, אך היעד הסופי שאמור להישאר בידי הבנק המרכזי יסתכם בין 2.5 טריליון ל-2 טריליון בלבד.
כך או כך, יילן התחייבה בתצהיר היום כי מאזני הפד' ישארו גדולים יותר מהמאזנים שאפיינו אותו לפני המשבר הכלכלי של שנת 2008. כמו כן טענה כי במידה והכלכלה תציג שוב סימני משבר, הפד' לא ימנע מלרכוש אג"חים מחדש. 
תגובות לכתבה(6):

התחבר לאתר

נותרו 55 תווים

נותרו 1000 תווים

הוסף תגובה

תגובתך התקבלה ותפורסם בכפוף למדיניות המערכת.
תודה.
לתגובה חדשה
תגובתך לא נשלחה בשל בעיית תקשורת, אנא נסה שנית.
חזור לתגובה
 • 6.
  מה כדאי לקנות מניות או לשים בווינר? (ל"ת)
  מהמר כפייתי 12/07/2017 21:38
  הגב לתגובה זו
  2 1
  סגור
 • 5.
  אי אפשר לתזמן את הנפילה
  נפגע יילן 12/07/2017 19:21
  הגב לתגובה זו
  4 14
  כשהשוק יפסיק להאמין - לא תוכל להחזיק אותו בהצהרות!!!
  סגור
 • 4.
  אינשאללה מחר יחסלו את הקולים כי לקחתי פוטים
  המתחזה 12/07/2017 18:58
  הגב לתגובה זו
  0 1
  בסיום המסחר
  סגור
 • 3.
  למרות ההודעה דולר שצריך להיות 3.8 הוא יורד
  גיל 12/07/2017 18:36
  הגב לתגובה זו
  0 9
  דולר שצריך להיות 3.8 יורד ויורד מבלי שפלוג מתעוררת בזמן
  סגור
 • 2.
  הפחד אוכל אותם . לפחות נסיים את הקדנציה ....
  ר 12/07/2017 17:53
  הגב לתגובה זו
  7 17
  כנראה שהפד ירוץ אחרי השווקים בדיוק כמו ב2003-2006. תחי הבועה.
  סגור
 • 1.
  לפנק לפנק לפנק = לנפח לנפח לנפח (ל"ת)
  אנונימי 12/07/2017 16:44
  הגב לתגובה זו
  12 26
  סגור