הפד' הותיר את הריבית ללא שינוי, איתות להעלאת ריבית בודדת במהלך השנה?

יילן התייחסה בנאומה ל-Brexit ואמרה כי הדבר נלקח בחשבון כחלק מההחלטה להשאיר את הריבית על כנה
 |  (4)
ג'נט יילן, צילום: Getty images Israel
הפד' האמריקני החליט להשאיר את הריבית בארה"ב ללא שינוי, בהתאם לקונצנזוס בשוק, שייחס סיכוי אפסי להעלאת הריבית. בשעה 21:30 הפוקוס כולו הופנה לנאומה של נגידת הפד', ג'נט יילן, כאשר המשקיעים ניסו לאתר רמזים מתוך דבריה בנוגע לתזמון העלאת הריבית, שכן יילן חזרה והדגישה מספר פעמים במהלך השנה את החשיבות בהעלאת שער הריבית. לאחר נאומה של יילן, העליות במדדים המרכזיים בוול סטריט נמחקו ואף עברו לטריטוריה אדומה עם ירידות של עד 0.2%, ומנגד שלחה את מתכת הזהב לעליות של 0.6% למחיר שיא מאז תחילת חודש מאי.
טרם החלטת הריבית ונאומה של יילן, השוק תמחר את הסיכוי להעלאת ריבית בחודש הבא על כ-23% ואת הסיכוי להעלאה רק בחודש ספטמבר בכ-37%, כאשר דבריה של יילן הורידו את אחוזים אלו ל-10% ו-26% בהתאמה. מדבריה של יילן עולה כי הפד' צפוי לעלות ריבית רק פעם אחת במהלך השנה, אך יילן הדגישה כי היא האפשרות להעלות ריבית כבר ביולי נשארת על השולחן.
וורד מקארתי, כלכלן ראשי בג'פריס, אמר כי הצהרת הריבית לא חשפה מידע חדש לגבי עיתוי העלאת הריבית בתהליך הנורמליזציה" והוסיף כי למרות שייתכן שבעתיד יילן תשנה את דעתם, אך כרגע "אנו מאמינים כי יש סבירות גבוהה להעלאת ריבית יחידה ב-2016, כאשר ככל הנראה, שוב, העלאת הריבית תתרחש בחודש דצמבר" (בדומה ל-2015).
נאומה של יילן:
 
עם סיכויי העלאת ריבית נמוכים במיוחד, המאורע הכלכלי המשמעותי ביותר המתקרב אלינו הוא משאל העם בבריטניה בנוגע לאפשרות יציאת הממלכה מהאיחד האירופי (Brexit), כאשר על פי סקרים אחרונים מתחיל להיווצר פער קטן לטובת הצד התומך ביציאה. העיתון הבריטי "הסאן" קרא לקוראיו לתמוך בעזיבה, כאשר אמש נכתב בשער העיתון: "BeLeave in Britain". יילן התייחסה ל-Brexit בתחילת החודש כשאמרה כי ליציאה אפשרית של בריטניה מהאיחוד האירופי עלולות להיות השלכות כלכליות משמעותיות. היום הוסיפה בנאומה כי 'ברקזיט' עלולה להשפיע כלכלית על ארה"ב, וכי חלק משיקולי השארת הריבית על כנה נבעו מחוסר הוודאות בנוגע ל'ברקזיט'.
הפד' כאמור העלה את הריבית בחודש דצמבר לראשונה מזה כמעט עשור, והציב מטרה לעלות את הריבית פעמיים נוספות עוד במהלך 2016. מאז העלאת הריבית בדצמבר, יילן נקטה בזהירות רבה בנוגע לאפשרות להעלאת ריבית נוספת בעקבות דאגות מפני האטה כלכלית גלובלית ותנודתיות רבה בשווקים בתחילת השנה.
כזכור, בתחילת החודש פורסם נתון תעסוקה חלש במיוחד, אליו הגיבה יילן ואמרה כי לא צריך להתרגש מנתונים של חודש בודד, וכי בסך הכל שוק העבודה חיובי למדי. עוד הוסיפה כי למרות האטה שנרשמה בנתוני התעסוקה מצריכה 'השגחה מקרוב', הגידול בשכר עשוי סוף סוף לתפוס תאוצה.
תגובות לכתבה(4):

התחבר לאתר

נותרו 55 תווים

נותרו 1000 תווים

הוסף תגובה

תגובתך התקבלה ותפורסם בכפוף למדיניות המערכת.
תודה.
לתגובה חדשה
תגובתך לא נשלחה בשל בעיית תקשורת, אנא נסה שנית.
חזור לתגובה
 • 4.
  יופי של סיבה, הברקזיט ממש הציל את כבודה של הנגידה
  אנליסט עממי 16/06/2016 08:35
  הגב לתגובה זו
  0 1
  נפל לה כפרי בשל מהשמים. היה לה זדמנות להפתיע את כולם אבל היא בלי חוט שידרה ומעדיפה שקט תעשיתי ופשוט לחכות עוד ועוד. אם המצב כזה, אז למה הבירבורים על 4 העלות ריבית במשך 2016. כשל יודעים עדיף לא לצאת בהצרות!!!
  סגור
 • 3.
  נגידות חחח מפחדות להעלאות ריבית ....
  הצלף 16/06/2016 08:09
  הגב לתגובה זו
  0 1
  הם מפחדות שהשוק יגיב במפולת הריבית חייבת כבר להיות בין 2-3 אחוז המצב לא יוכל להמשך ככה
  סגור
 • 2.
  ממש ליצנית (ל"ת)
  הנגיד שיגיד 16/06/2016 07:01
  הגב לתגובה זו
  2 1
  סגור
 • 1.
  אני לא מאמינה. למה????? (ל"ת)
  מיכל הסופרת 15/06/2016 21:10
  הגב לתגובה זו
  1 1
  סגור