לאן מכאן? בשוק מתייחסים לראלי שנרשם אתמול - ומספקים המלצה חד משמעית

הקאק הצרפתי זינק אתמול מעל 4% לשיא של 9 שנים. הדאקס הגרמני טס 3.1% לשיא. האם לקפוץ על העגלה?
 |  (8)
יבשת בפוקוס
זו הייתה חתיכת אנחת רווחה. השווקים חגגו אתמול את תוצאות הבחירות בצרפת שכפי שמעט מאוד אנשים חשבו שיחגגו. אמנם כל מה שקרה זה התממשות התרחיש המרכזי, אבל הראלי בבורסות היה פנומנלי והדבר ככל הנראה העיד על עוצמת החששות שבכל זאת היו מפני אפשרות של כדור שלג שיתחיל להתגלגל ויוביל לניפוץ האיחוד האירופי. 
הקאק הצרפתי שזינק 4.1% לשיא של 9 שנים רשם בכך את היום החזק ביותר מאז 2012. הדאקס הגרמני שזינק מעל 3% פרץ לשיא כל הזמנים שנקבע לפני כמעט שניים. 
 
כעת, כאשר גוש האירו התייצב ונראה כי הסיכונים הפוליטיים שאפפו את המשך קיומו החלו להתפוגג, נשאלת השאלה - האם הראלי אתמול היה רק ההתחלה ועדיין כדאי לקפוץ על העגלה, או שהסיכונים עדיין גבוהים וצריך לשמור על חשיפה נמוכה? האנליסטים מנתחים ומספקים המלצה חד משמעית. הפרטים לפניכם:
אביתר בן דוד, אנליסט מאקרו במחלקת מחקר ואסטרטגיה, אקסלנס
"העליות אמש הגיעו משתי סיבות עיקריות - הראשונה היא ירידת האפשרות כי יעלו לסבב המכריע שני מועמדים קיצוניים. השנייה, הינה העובדה כי הסקרים הפעם צדקו וזה מה שנותן זריקת עידוד להמשך מאחר והסקרים מצביעים על ניצחון קל יחסית של מקרון, שהוא כידוע מאוד פרו אירופי ופרו עסקי וזה מה שהשוק רוצה".
"בתקופה האחרונה ראינו את השוק האירופי מוחזק ולא עולה בצורה חדה, מאחר והיו משקיעים שלקחו פרמיית סיכון פוליטית די גבוהה שפחדו מעלייה של שני מועמדים קיצוניים. ראינו את זה בצורה בולטת יותר בכיוון שוק האג"ח שהתשואות שם היו מוחזקות כלפי מטה, בעיקר בגרמניה. מצד שני, ראינו שוק אירופי עולה, אך למרות גורמים כלכליים תומכים שבאים לידי ביטוי בגידול ברווחי החברות, שיעורי אבטלה נמוכים, ריביות אפסיות וכיוצא בזה, עדיין לא ראינו פריצה של המדדים כל מעלה".
"אנחנו רואים את היתרון של מקרון להיות הנשיא הבא של צרפת בצורה מובהקת ולכן המשקיעים הפחיתו מפרמיית הסיכון הפוליטית שנתנו לגוש ובגלל זה רצים חזרה לאירופה. האם זה זמן טוב למשקיעים לחבור לאירופה? אנחנו חושבים שכן. התנאים הכלכליים באירופה תומכים בכך - הבנק המרכזי מבצע שם רכישות בהיקף של כ-60 מיליארד אירו באגח"ים מדי חודש, מחזיק את הריביות ברמה נמוכה וכמו שאמרתי, הנתונים הכלכליים משקפים גוש חזק".
"נקודה נוספת שהיא מאוד חשובה נוגעת במטבע האירו - הרמה של האירו בשלב זה מאוד נמוכה יחסית לעבר ובשל כך תומכת מאוד בחברות שייצואניות באירופה. נקודה זו חשובה מאחר וחלק גדול מהכלכלות באירופה מבוססות על חברות ייצוא, כך שהמטבע החלש מגדיל את רווחי החברות, וכמובן זה מחלחל גם למניות".
"נקודה נוספת הינה סקטור הבנקים באירופה שסבל בשנים האחרונות מעלייה באי הוודאות הפוליטית מה שגרם להם להיסחר תחת לחץ. כעת, השילוב של ירידה בפרמיית הסיכון הפוליטית ובמקביל עלייה בתשואות האג"ח (שמגדיל את המרווח הפיננסי בבנקים) אנחנו רואים שהסקטור מאוד נהנה מהתוצאה שראינו אתמול".
בשורה התחתונה - "אם ניקח את המדדים האירופאיים לעומת אלו בארה"ב - צריך להגיד ששתי הכלכלות ברמת תמחור היסטורית גבוהה יחסית בשני מקומות. עם זאת, אם נשווה את רמת התמחור אחד מול השני בשלב זה - אירופה הרבה יותר אטרקטיבית. המכפיל העתידי באירופה נמוך יותר מזה בארה"ב. בתוך כך, אירופה נראית יותר מעניינת מהשוק בארה"ב. עם זאת, עד ה-7 במאי לא ניתן לומר בוודאות כי הסכנה באירופה חלפה באופן וודאי".
נתן אזוגי, אנליסט חוב מנהל תחום המחקר באג"ח חו"ל, מיטב דש ברוקראז'
"הסיבוב הראשון של הבחירות לנשיאות בצרפת 2017 היה לילה דרמטי בו שתי המפלגות הוותיקות הגדולות מימין ומשמאל, אלו שניהלו את צרפת במהלך 60 השנה האחרונות, נדחקו הצידה. איש המרכז החדש עמנואל מקרון, דמות שלא הייתה מוכרת כלל לצרפתים עוד לפני כשלוש שנים, הגיע במקום ראשון עם 23.75% מהקולות".
"על אף שזוהי בדיוק התוצאה שחזו כל הסקרים, תוצאות הבחירות התקבלו באופן מאוד חיובי בשווקים. מעבר לעליות החדות במדדים באירופה, בשוק האג"ח, המרווח בין התשואות של אג"חי ממשלת צרפת ל 10 שנים מול ה-Bund הגרמני ירדו לרמות שלא נראו מאז תחילת השנה. ייתכן שיש אלמנט של תגובה מופרזת טיפה או overshooting, אך תופעה זו הינה רק חלק קטן מהעליות שערים לדעתנו. תגובת השוק כן משקפת אנחת רווחה גדולה מאוד בשווקים, ולהערכתנו במידה רבה של צדק".
"אכן, תגובה זו הינה תוצאה של התרחקות חלום הבלהות של השווקים, שבו אחת מהמפלגות הקיצוניות בימין או בשמאל הייתה יוצאת מהסיבוב הראשון עם סיכויים גדולים להיכנס לארמון האליזה בסוף הליך הבחירות. סקרים שנערכו מנבאים זכייה בהליכה עבור מקרון, עם כ-60% מהקולות בסיבוב השני".
"השוק מבין זאת היטב, ולא מחכה לעובדה המוגמרת כדי להגיב. בין השאר, הוא מסתמך על סקרים שהפעם ידעו באופן מאוד מדויק ועקבי לצפות את תוצאות הבחירות בצרפת, אחרי ההפתעות הגדולות של הברקסיט בבריטניה, ובחירותו של דונלד טראמפ בארה"ב. בפרספקטיבה רחבה יותר, השוק זוכר שהבחירות בצרפת היו האירוע הגדול שסומן ביומן הפוליטי האירופאי בתחילת השנה. אחרי שהבחירות באוסטריה ובהולנד עברו בשלום, תוצאות הסיבוב הראשון בצרפת מחזקות את ההערכה שהתסריט בו הכוחות הבדלניים ואנטי-אירו היו משתלטים על אירופה הולך ומתרחק. כאשר ברקע כלכלת אירופה מתחילה שוב לצמוח, אם כי בצעדים מתונים מאוד, ניתן להעריך שהשוק יכול להסתכל קדימה עם ביטחון מחודש בעתיד, כפי שזה נראה היום".
בשורה התחתונה - "העליות שראינו אתמול מוצדקות, למרות שאנחנו עדיין לפני הסבב המכריע. ישנם הרבה טריגרים שמאותתים על כך שהעננה הפוליטית מתפזרת. ברמה הכלכלית רואים נתוני צמיחה חזקים בגוש וזאת במקביל לאינפלציה שחוזרת לרמות שלא נראו הרבה זמן באירופה. כל אלו מעידים על ביסוס כלכלי ופוליטי ביבשת. אפשר לצפות למהלך חיובי בשוק המניות באירופה בחודשים הקרובים הן במניות והן באג"חים - זו בהחלט אופציה טובה יותר בהשוואה לשוקי העולם האחרים שמתומחרים באופן מלא".
דודי רזניק, מנהל דסק מחקר מאקרו בלאומי שוקי הון
"אנחת הרווחה נרשמה בשווקים אחרי תוצאות הסבב הראשון בבחירות בצרפת ולאחר שנודע כי הסיכון שמועמד קיצוני יוביל את צרפת ירד משמעותית לאחר עלייתו של מקרון וההערכות כי הוא זה שיזכה בקלות יחסית ב-7 במאי. מדובר באיתות חיובי לשוק באירופה וכאמור בשלב זה הסיכון ירד באופן משמעותי".
"בהנחה שלא יהיו הפתעות ומקרון אכן יזכה, אבן ריחיים גדולה תוסר מהסיכונים בגוש האירו וייתכן בהחלט שנראה ביצועים עודפים של המניות באירופה בתקופה הקרובה. בסך הכל היבשת מתאוששת מהמשבר והלחץ שאפף אותה. גם ההרחבות המוניטאריות שמבצע הבנק המרכזי וסביבת הריבית הנמוכה מאוד תורמים לא מעט".
"גם לגבי ההשקעה במטבע האירו ישנה הזדמנות, מול הדולר בעיקר אך גם מול היין, זו בהחלט יכולה להיות הזדמנות בתקופה הקרובה. חשוב לציין כי טראמפ עדיין לא התחיל לפרוע את השטרות ואם נראה בטווח הקרוב שהוא מתקשה לעמוד בכל הבטחותיו וליישם את יוזמותיו הכלכליות, זה עשוי לשחק לטובת האירו".
בשורה התחתונה - "בהנחה שמקרון ינצח את הסבב המכריע, אירופה יכולה להראות ביצועים עודפים על פני ארה"ב, עדיין אנחנו מדברים על סביבת ריבית שלילית באירופה, מה גם שלא נראה מתי זו תשתנה, אולי רק לקראת סוף השנה הנוכחית. מבחינת התנאים, סביבת האקלים באירופה תומכת בהמשך מגמה חיובית והיא מהווה הזדמנות טובה בתקופה הקרובה".
אלי זלבסקי, מנהל תחום מניות בחו"ל, מט"ח ונגזרים פסגות גמל ופנסיה 
"בתחילת השנה חווינו אי ודאות פוליטית באירופה ובגוש האירו. כיום, לאחר שעברנו את מערכות הבחירות בהולנד וצרפת בשקט יחסי, כנראה בלי מועמד קיצוני שיעלה לשלטון, יש הקלה בחששות מהכיוון הפוליטי. צריך לזכור כי בחודשים הקרובים יש בחירות באנגליה וגרמניה, דבר שעלול להוסיף רעשים לשווקים, אבל ממה שראינו בעבר, סיכונים פוליטיים בדרך כלל נעלמים מהר מהצפוי כפי שראינו ב'ברקזיט' ובבחירות בארה"ב. אנחנו מאמינים שגוש האירו לא יתפרק ומתחילים להסתכל קדימה. אנו רואים הזדמנות במדדי המניות באירופה לאור השיפור בפעילות הכלכלית וצפי לשיפור ברווחי החברות".
"ישנן מספר  נקודות חיוביות שיכולות לדחוף את אירופה קדימה: מדד אמון הצרכנים בשיא באפריל (בדומה למה שקרה בארה"ב לאחרונה), סנטימנט העסקים גרמניה – בשיאו מאז 2011, ישנה ירידה באבטלה לצד נתוני צמיחה סבירים. כמו כן ה-EPS (רווח למניה) עם צפי לגידול של כ-10% ברווחים, קורלציה חזקה לאורך זמן בין ביצועי המדדים לצמיחה ברווחי החברות (בדומה למגמה בארה"ב) והמשך מגמה של רכישה עצמית של המניות (בדומה למגמת ה-Buyback בארה"ב) על ידי גיוסי חוב בריביות נמוכות".
"גם תמיכתו המתמשכת של הבנק המרכזי באירופה צפוי לתרום, כאשר תכנית הרכישות תבוצע לפחות עד לסוף השנה הנוכחית. יחד עם זאת, הריבית הנמוכה לאורך זמן תומכת. בתוך כך, קיים תמחור נוח בהשוואה למדדים בארה"ב (מכפיל STOXX600 15.8, מכפיל S&P 18.4) כאשר נפתח פער גדול בין הביצועים של ארה"ב לאירופה בשנים האחרונות".
בשורה התחתונה - "בשנה האחרונה ראינו יציאת כספים משמעותית מאירופה ולאחרונה החלה זרימת כספים פנימה לאור רגיעה בסיכון הפוליטי. אנחנו חוזים שיפור במצב הכלכלי וברווחי החברות באירופה, כאשר המדיניות המוניטרית תמשיך להיות מרחיבה. הגורמים הללו בנוסף לתמחור נוח יחסית מהווים תנאים שתומכים לדעתנו בחשיפה לשווקי המניות האירופאיים. הסקטור המועדף הינו הבנקים שמציג תמחור נוח ביחס לבנקים בארה"ב. בנוסף, השיפור בכלכלה יוביל לעלייה בתשואות, שיתמוך ברווחיות הסקטור".
תגובות לכתבה(8):

התחבר לאתר

נותרו 55 תווים

נותרו 1000 תווים

הוסף תגובה

תגובתך התקבלה ותפורסם בכפוף למדיניות המערכת.
תודה.
לתגובה חדשה
תגובתך לא נשלחה בשל בעיית תקשורת, אנא נסה שנית.
חזור לתגובה
 • 6.
  חכמים בדיעבד
  Fisherking 25/04/2017 19:14
  הגב לתגובה זו
  2 0
  כולם מנתחים מה שהיה.שימו לב שכמעטשכמעט אף אנליסט לא העז לבקר את תגובת השווקים. הצדיק היחידי היה אורי גרינפלד...
  סגור
 • 5.
  במקום לקרוא את כל הכתבה..
  תקציר כלכלי 25/04/2017 17:50
  הגב לתגובה זו
  16 0
  במקום לקרוא כתבות ארוכות ומייגעות... תעשו לייק לדף החדש שלנו "תקציר כלכלי" שיעשה לכם סדר ותחסכו זמן יקר! תהנו (: ***תקציר כלכלי ***
  סגור
 • רעיון יפה! הצטרפתי (ל"ת)
  תודה 25/04/2017 19:01
  הגב לתגובה זו
  0 0
  סגור
 • 4.
  כל הניירות הפיננסים הם פיקציה
  אחד 25/04/2017 15:57
  הגב לתגובה זו
  0 1
  והמוסדיים חיים מעמלות.
  סגור
 • 3.
  עד הסבב הבא אני על הגדר (ל"ת)
  GF 25/04/2017 15:13
  הגב לתגובה זו
  2 0
  סגור
 • 2.
  תשקיעו בביומד הישראלי (ל"ת)
  מבין 25/04/2017 13:41
  הגב לתגובה זו
  0 1
  סגור
 • 1.
  אירופה הפכה לאלטרנטיבה טובה
  משה 25/04/2017 13:25
  הגב לתגובה זו
  0 0
  אירופה מתייצבת בזמן שהארנב מתכוננים למלחמה
  סגור
 • חוץ מהערכות ספקולטיביות של מדדים יש עוד הוכחות לזה?
  חחח 25/04/2017 13:42
  הגב לתגובה זו
  3 0
  באירופה "הכל טוב" ובגלל זה לה פן ומלנשון זוכים בכמות כזאת של קולות? בגלל זה בריטים רוצים לפרוש? יוונים, ספרדים ואיטלקים כבר החזירו את ההלוואות לגרמניה? מה עם אבטלה בצרפת?
  סגור