רעיונות השקעה: ניירות ערך "מדוכאים"

בסקירה השבוע נעסוק באסטרטגיית גידור של ניירות ערך מדוכאים; מהם אותם הניירות? ומה דרוש מהמשקיע הסוחר בשוק זה?
 | 
(קרדיט: Getty images Israel)
החלטות רבות בהשקעות אלטרנטיביות ניתן לקבל על פי ניתוח כלכלי או על פי אולם באסטרטגיה זו ניתן להשתמש רק על פי ניתוח כלכלי והערכות שווי.

אחת מאסטרטגיות גידור הקיימות אשר שייכות להשקעות אלטרנטיביות נקראת ניירות ערך מדוכאים. לא בדובר במניות שהולכות לפסיכולוג, מדובר במצב בו חברה נמצאת בקשיים ובסכנה לפשיטת רגל. לכל חברה כזו יש סיכויים לעבור את המשבר ולחזור לרווחיות ולעליות שערים גם אם סיכוי זה מאוד קטן. אבל לעיתים קרובות המשקיעים אינם יודעים להעריך נכון את סיכויי החברה להתאושש וגם אם יש להם יכולת כזו, מגבלות רגולטוריות עשויות להשפיע על ההחלטה למכור. לעיתים תעדיף או קרן פנסיה למכור בגלל שהיא מראה הפסד של 90% מהקנייה או לחלופין, יכולה להיות החלטה או מגבלה של קופת גמל שלא להחזיק מניות שערכן פחות מ-1 דולר או שיקולים דומים אחרים.

מצבים אילו גורמים לזריקת סחורה וירידת השער למחיר נמוך ממחיר המשקף את סיכויי החברה להתאושש. תפקיד מנהל האסטרטגיה הוא להעריך את גודל העיוות ובמקרה שקיים, לבצע רכישות של חבילת מניות גדולה. האסטרטגיה מסוכנת מאוד כי פשיטת רגל תגרום להפסד ההשקעה אבל במקרה של הצלחה ניתן להשיג של אלפי אחוזים.

לעיתים, כאשר חבילת המניות גדולה מספיק, נכנס מנהל האסטרטגיה לניהול פעיל של החברה כדי לסייע בהבראתה. ניקח למשל את מניית אפריקה שנמצאת בסכנה לפשיטת רגל. המניה ירדה משער של 53,000 עד לשפל של 1670 לפני שעלתה מעט. כיום עומד המחיר על 2275, גבוה ב-33% מהשפל אבל העלייה זניחה ביחס לירידה שספגה. אפריקה הגיעה להסדרי חוב עם בעלי איגרות החוב והיא עושה מאמצים לממש נכסים כדי לשפר את התזרים שלה אבל נראה שהמשקיעים עדיין לא משוכנעים.

אם מחירי הנדל"ן ברוסיה יעלו בקרוב בצורה משמעותית אזי תוכל אפריקה להתאושש בקלות. מי ששותף להערכה הזו יכול לקנות מניות אפריקה בתקווה שאכן מחירן אינו משקף את סיכויי ההישרדות האמיתיים.

המקרה הקלאסי הוא ביצוע הערכת שווי שהחישוב שלה יגיע לשווי הגבוה מהמחיר בו היא נסחרת. אפריקה היא מניה גדולה ולא סביר שגוף אחד יוכל לקנות כמות כזו של מניות שתאפשר כניסה פעילה לניהול החברה. למשקיע הפרטי האפשרויות הקיימות הם לרכוש ולקוות שהנהלת החברה הקיימת תבצע עבודה טובה.

כמו כל ההשקעות האלטרנטיביות, גם לניירות ערך מדוכאים מתאם נמוך עם השוק. האסטרטגיה המוצעת עשויה להצליח מאוד גם במקרה שהמניות ואיגרות החוב ירדו. ולהיפך, אפריקה עלולה לפשוט את הרגל גם אם שוק המניות ימשיך לעלות. תכונה זו של חוסר קשר להשקעות הרגילות הופכת את ההשקעות האלטרנטיביות לחשובות מאוד לצורך פיזור סיכון אמיתי של תיק השקעות.

* 1 הינה בעלת רישיון ניהול תיקים ושיווק השקעות בהתאם לחוק הסדרת העיסוק בייעוץ השקעות, שיווק השקעות וניהול תיקי השקעות, התשנ"ה-1995, העוסקת בניהול תיקי השקעות, בשיווק השקעות (ולא בייעוץ השקעות) וכן בניהול השקעות של קרנות נאמנות בניהול מיטב ניהול קרנות נאמנות (1982) בע"מ, ועל כן יש לה זיקה לקרנות נאמנות אלו. הכותבים ו/או לקוחותיהם מחזיקים בנכסים הנ"ל ויש להם עניין אישי בהן ועל כן קיים חשש לניגוד עניינים במישרין. העבודה נעשתה על בסיס "ניתוח טכני", כל אירוע מדיני, כלכלי או אחר עלול לגרום לכך שהתחזית לא תתקיים והיא עלולה שלא להתקיים גם ללא אירוע כלשהו. האמור אינו תחליף לייעוץ המתחשב בנתונים ובצרכים המיוחדים של כל אדם ואינו מהווה הצעה לרכישת יחידות בקרנות נאמנות, המתבצעת על פי הקרן והדיווחים שבתוקף. כל מי שפועל על סמך הכתוב עושה זאת על אחריותו בלבד. הנני מנהל תיקים בתטא 1 (רישיון מספר 4786) אני מצהיר בזאת שהדעות המובעות בעבודת אנליזה זו, משקפות נאמנה את דעותיי האישיות על ניירות הערך המסוקרים.
תגובות לכתבה(0):

התחבר לאתר

נותרו 55 תווים

נותרו 1000 תווים

הוסף תגובה

תגובתך התקבלה ותפורסם בכפוף למדיניות המערכת.
תודה.
לתגובה חדשה
תגובתך לא נשלחה בשל בעיית תקשורת, אנא נסה שנית.
חזור לתגובה