עשירי העולם מחזיקים במקלטי מס לפחות 21 טריליון ד'; לאומי מדורג 11

אם היו נגבים 30% מס מסך זה היו נגבים מדי שנה 189 מיליארד דולר. את רשימת הבנקים שבסניפיהם מצטברים הכי הרבה נכסים פיננסים שחומקים ממס מובילים UBS וקרדיט סוויס
 |  (2)
(צילום: Getty images Israel)
על רקע הצניחה בשוקי העולם מעניין לדעת איפה מסתירים עשירי העולם את נכסיהם הפיננסים. על פי מחקר חדש שערך ארגון Tax Justice Network, אשר נאבק בשחיתות והעלמות מס האנשים העשירים ביותר בעולם מחזיקים בחשבונות בנקים במדינות שנחשבות למקלטי מס לפחות 21 טריליון דולר, שהוא סכום השווה לתמ"ג של ארה"ב ויפן גם יחד. יתכן שסכום זה גם מגיע ל-32 טריליון דולר, וכל זאת על מנת להתחמק מתשלומי מסים במדינותיהן.

על פי ה'לונדון אובזרבר', אשר קיבל גישה מוקדמת למחקר, הממצאים מבוססים על נתונים מהבנק להסדרים בינלאומיים, מקרן המטבע הבינלאומית ומניתוחים שנערכו בסקטור הפרטי.

על פי הנתונים שפירסם 'האובזרבר', ל-10 מיליון איש ברחבי העולם יש נכסים בחשבונות במדינות 'אוף שור', אך כמחצית מהסכום המינימלי, כ-9.8 טריליון דולר, מוחזקים על ידי כ-92 אלף איש בלבד, וזה לא כולל נכסים שאינם פיננסים, כגון חפצי אומנות, יאכטות, אחוזות וכו'.

נניח שהמשקיעים הנחשבים לסופר עשירים מרוויחים צנועה של 3% בשנה על נכסיהם המוחבאים שנאמדים ב-21 טריליון דולר, אם נכסים אלו הם היו ממוסים בשיעור של 30% (שהוא שיעור המס הממוצע הנגבה מיחידים בעבור נכסים פיננסים), הרי שהיה מדובר בסך כספי של 189 מיליארד דולר בשנה, יותר ממה שהמדינות העשירות מוציאות על עזרה לשאר העולם.

המחקר כולל את 50 הבנקים המובילים בעולם מבחינת נכסים בינלאומיים שמוחזקים בהם, אותם בנקים בהם ניתן למצוא את נכסיהם של עשירי תבל. את הרשימה מובילים הבנקים השוויצרים UBS וקרדיט סוויס ואחריהם HSBC ודויטשה בנק, אך גם בנק לאומי מדורג גבוה ברשימה - במקום ה-11.

תגובות לכתבה(2):

התחבר לאתר

נותרו 55 תווים

נותרו 1000 תווים

הוסף תגובה

תגובתך התקבלה ותפורסם בכפוף למדיניות המערכת.
תודה.
לתגובה חדשה
תגובתך לא נשלחה בשל בעיית תקשורת, אנא נסה שנית.
חזור לתגובה
 • 2.
  בגלל זה הפתרון היחיד הינו הפחתת מיסים דרסטית!
  ערן 23/07/2012 15:41
  הגב לתגובה זו
  5 0
  זה יצמצם באופן ניכר את כדאיות תכנוני המס הלגיטימיים (על כך מדובר בכתבה), את היקף ה"כלכלות השחורות", ובעיקר יעודד את המאמץ האישי להצטיין, להשקיע, ללמוד ולהצליח. זה יעודד השקעות חדשות, ייצור מקומות עבודה, יציאה לעבודה במקום בטלה וכו'! זה כבר הוכח, ככל שהמיסוי נמוך יותר והממשלות פחות מפריעות, המצב של כולם משתפר פלאים!
  סגור
 • 1.
  ראשי המדינות,גם שלנו,מעדיפים תרומה למפלגתם
  חי במינוס 23/07/2012 15:30
  הגב לתגובה זו
  2 0
  לבחירות מאשר הצלת כלכלת המדינה. לכן עשירי העולם מביאים גם למלחמות זה מעשיר אותם.
  סגור