"ירידת הריבית והתפוגגות המחאה מחזירות את רוכשי הדירות לשוק"

כלכלני בנק לאומי מסבירים כי לעת עתה בנק ישראל הפחית את המשקל של ההתפתחויות בשוק הדיור בהחלטות הריבית, לאור אפקטיביות צעדי בנק ישראל והאוצר
|
(4)
כלכלני לאומי אופטימיים
כלכלני בנק לאומי סבורים כי מהחלטת הריבית של בנק ישראל אשר הותירה את שיעורה על 2.5% ניתן ללמוד כי לעת עתה הפחית בנק ישראל את המשקל של ההתפתחויות בשוק הדיור בהחלטות הריבית, זאת לאור האפקטיביות של הצעדים שננקטו עד כה על ידי המפקח על הבנקים ומשרד האוצר לצינון הביקושים לרכישת דירות.

לפי הכלכלנים, בחודשים האחרונים התחדשה העלייה בביקושים לרכישת דירות, לאחר שאלו ירדו לרמתם הנמוכה ביותר בארבע השנים האחרונות. התחדשות זו באה לדבריהם בעקבות התחדשות הירידה של הריבית על המשכנתאות וכן על רקע התפוגגות הסנטינמנט הצרכני השלילי שנוצר בחודשי המחאה החברתית. עוד ניתן להסיק מהנתונים כי רמת הביקושים הנוכחית עדיין נמוכה משמעותית מרמת השיא שאפיינה את שנת 2010. ההסבר לכך נעוץ בירידה משמעותית בפעילות של רוכשי הדירות להשקעה בשוק הדיור. ביטוי ניתן לראות גם בנתוני האשראי לדיור מהבנקים, אשר גדל בקצב הולך ופוחת.

"בסקירותינו על שוק הדיור אנו מדגישים כי בעוד שמיתון הביקושים מאפשר הפחתה זמנית בלחצים לעליות מחירים בשוק הדיור, צד ההיצע הנו משתנה מפתח שיכול לאזן את רמות המחירים בשוק. מהודעת הריבית של בנק ישראל, ניתן ללמוד כי קצב התחלות הבנייה ב- 12 החודשים האחרונים שמר על רמה גבוהה של כ- 44.9 אלף יחידות במהלך ינואר ופברואר 2012. נזכיר כי ב- 2011 הסתכם היקף התחלות הבנייה ב- 44.6 אלף יחידות. איתות חיובי זה מצד ההיצע, הפועל לבלימת הלחץ לעליית מחירים, יכול להסביר את הירידה במשקלו של שוק הדיור בהחלטות הריבית, זאת למרות התחדשות מסוימת של הביקוש לדירות חדשות."

לפי נתוני הלשכה המרכזית לסטטיסטיקה, בחודש אפריל נמכרו 1,331 דירות חדשות שנבנו ביזמה פרטית (נתון מנוכה עונתיות), עלייה של כ- 9.1% בהשוואה להיקף המכירות הממוצע מאז ראשית 2012. הכלכלנים סבורים כי נתוני המגמה מצביעים בחודשים האחרונים על עלייה מתונה של הביקושים, זאת לצד עלייה מתונה של המלאי הבלתי מכור של דירות חדשות שנבנו ביזמה פרטית.
תגובות לכתבה(4):

התחבר לאתר

נותרו 55 תווים

נותרו 1000 תווים

הוסף תגובה

תגובתך התקבלה ותפורסם בכפוף למדיניות המערכת.
תודה.
לתגובה חדשה
תגובתך לא נשלחה בשל בעיית תקשורת, אנא נסה שנית.
חזור לתגובה
 • 4.
  מי יכול לקנות במחירים כאלו?פשוט חוסר אונים . (ל"ת)
  א.מ 31/05/2012 14:26
  הגב לתגובה זו
  0 1
  סגור
 • 3.
  פרסום להרצת פראייר=הבועה תתפוצץ=מיתון!!!!!!!!!!!!!!!!!! (ל"ת)
  הפרסום=בלוף שיווקי!! 31/05/2012 13:10
  הגב לתגובה זו
  1 0
  סגור
 • 2.
  עשו מיליארדים ע"ח העם הפראייר=מחאה=חרם צרכן!!!!!!!!!!!! (ל"ת)
  קבלן,בנק,אוצר גנבים 31/05/2012 13:09
  הגב לתגובה זו
  1 0
  סגור
 • 1.
  הבנקים והנגיד נלחמים להחזיק את המחירים המטורפים
  של הנדל"ן 31/05/2012 11:21
  הגב לתגובה זו
  5 2
  לא יעזור להם המחירים יפלו וחזק מי שקונה דירה במחירי היום הופך להיות לעני במקרה הטוב.
  סגור
חיפוש ני"ע חיפוש כתבות