כלכלני אגוד מציינים 3 גורמים עיקריים להתחזקות השקל

|
(2)
מאקרו כלכלה

כלכלני בנק אגוד, בראשות ראש תחום מחקר והאנליסטית הראשית אורלי אברהם, מתייחסים בסקירתם השבועית לשוק המט"ח. "הדולר נחלש קלות מול השקל בכ-0.3% מאז הסקירה הקודמת", ובאגוד מעריכים כי "הדולר צפוי להתחזק אל מול המטבעות העיקריים בעולם בטווח הבינוני-ארוך. זאת בשל פערי הריביות בין ארה"ב לעולם, צפי להמשך העלאות ריבית בארה"ב בקצב מתון ומדוד, וחוזקה היחסי של הכלכלה האמריקאית מול רוב המדינות בעולם. נקודת תמיכה קרובה לדולר עומדת על 3.5 שקל לדולר ורחוקה על 3.4 שקל לדולר, ונקודת ההתנגדות הקרובה לדולר עומדת על 3.7 שקל לדולר והרחוקה על 3.75 שקל לדולר".

באגוד מוסיפים כי "השקל מושפע מ-3 גורמים עיקריים כגון: עסקאות נפט וגז, אקזיטים למיניהם וצמיחה חזקה. שלושת גורמים אלו חיזקו לאחרונה את השקל אל מול הדולר, אך בטווח הארוך הפער עשוי להצטמצם, זאת בעקבות צפי העלאות הריבית בארה"ב אל מול צפי העלאות הריבית בישראל וכן ההפרש בין רמות האינפלציה השונות והיעדים להעלאת ריבית שהציבו בנק ישראל (יעד של מינימום 1% באינפלציה, האינפלציה בפועל שנה אחורה עומדת על 0.7%) והבנק הפדרלי (יעד של 2%, אנחנו כבר שם)".

ביחס לשער הדולר-אירו מציינים באגוד כי "האירו נחלש מינורית מול הדולר מאז הסקירה הקודמת. כשברקע השפיעו הבחירות אתמול בבריטניה והחלטת הריבית בגוש האירו אתמול שנשארה ברמה אפסית בהתאם לצפי. כאשר ההרחבה הכמותית של ה-ECB נשארה על 60 מיליארד אירו לחודש".

באגוד מעריכים עוד כי "הדולר צפוי להתחזק מול האירו בשלוש השנים הקרובות בשל פערי הריביות וצפי להמשך עליית הריבית בארה"ב על-פי הפד. כאשר במהלך 2017  הצפי הוא לעוד העלאה אחת בארה"ב אל מול צפי להשארת הריבית האפסית והמשך תוכנית ההרחבה הכמותית בגוש עד סוף שנת 2017. כאשר לאור נתוני המאקרו החיוביים שהתפרסמו לאחרונה בגוש האירו, ה- ECB עשוי לאותת בעתיד על צמצום ההרחבה הכמותית, אך מנגד גם הבנק המרכזי בארה"ב החל להכין את המערך שבו יחל למכור את האג"ח שרכש לאורך המשבר הכלכלי ובכך יקזזו אחד את התחזקות השני. נקודת תמיכה קרובה לדולר עומדת על 1.08 דולר לאירו ורחוקה על 1.04 דולר לאירו, ונקודת התנגדות לדולר עומדת על  1.14 דולר לאירו".

באגוד מעריכים ביחס לשוקי המניות כי "השווקים יושפעו מכמה אירועים בעלי חשיבות שהתקיימו אתמול ביניהן: הבחירות בבריטניה, החלטת הריבית באירופה ועדותו של ג'יימס קומי, לשעבר ראש האפ.בי.איי, בדבר קשריו של טראמפ עם רוסיה". באגוד מציינים כי "החלטת הריבית של הבנק המרכזי בגוש האירו להותיר אותה על שיעור 0% ולהותיר את הריבית על הפיקדונות על מינוס 0.4% הייתה בהתאם לצפי. בנוסף, ההרחבה הכמותית נותרה על 60 מיליארד אירו בחודש, בהתאם לצפי".

באגוד מעריכים כי "מדד המחירים לצרכן לחודש מאי שצפוי להתפרסם ביום חמישי הבא ירשום עלייה של 0.5%. במקביל, תחזית מדד לשנה קדימה שלנו עודכנה מטה מ- 0.7% ל- 0.6%, בין היתר בהשפעת ירידת מחירי הנפט בשבוע האחרון אשר ככל הנראה תשפיע על מדד חודש יולי שעודכן כעת מטה מ- 0.1% ל- 0%".

באגוד מתייחסים לצפי להעלאת ריבית בפגישה הקרובה של הפד ביום רביעי הקרוב. "צפי השוק עומד על הסתברות של 92.7% להעלאה ביוני של 0.25% בריבית מטווח של 0.75%-1% לטווח של 1-1.25%, והסתברות של 44% להעלאה נוספת בדצמבר. מדובר בעלייה קלה בהסתברות מהסקירה הקודמת בטווח הקצר (שעמדה על הסתברות להעלאה ביוני על 85.5% ובדצמבר על 43%). נציין כי שנה קדימה השוק צופה עדיין כ- 2 העלאות ריבית ע"פ הסתברות של מעל ל- 50% (יוני 2017 ומרץ 2018). יחד עם זאת, יש התמתנות מסוימת בצפי השוק לקצב העלאות הריבית (מעל שנה) החל מספטמבר 2018 עד יוני 2020".

באשר לתיק המניות ממליצים באגוד על "החשיפה המנייתית המומלצת בתיק מייצג נמצאת על 18% ובתיק הספקולטיבי על 36%. בתמהיל המנייתי אנו ממליצים על חלוקה שווה בין ישראל לחו"ל. בהתייחס לחשיפה הגיאוגרפית בחו"ל אנו עדיין מעדיפים את החשיפה לארה"ב בשל חוזקה היחסי של הכלכלה האמריקאית ומעדיפים השקעה בסקטורים: התעשייה, הטכנולוגיה, הפיננסים, הצריכה המחזורית והפארמה". החלוקה הגיאוגרפית המומלצת כעת בחו"ל: ארה"ב-60%, אירופה-20%, יפן-9%, אסיה ללא יפן-11%".

תגובות לכתבה(2):

התחבר לאתר

נותרו 55 תווים

נותרו 1000 תווים

הוסף תגובה

תגובתך התקבלה ותפורסם בכפוף למדיניות המערכת.
תודה.
לתגובה חדשה
תגובתך לא נשלחה בשל בעיית תקשורת, אנא נסה שנית.
חזור לתגובה
 • 2.
  אין קשר כלכלי
  אחד 09/06/2017 16:36
  הגב לתגובה זו
  0 0
  ירידות הדולר, בגלל מצב הפוליטי הכלכלי הבחירות בחו"ל??? אז התשובה היא אף אחד מהנ"ל. מה שקורה לדולר הוא משחק של הספקולנטים. וזה כלל וכלל לא מעניין את הממשלה שיכולה אך לא רוצה להחזיר את רצוען האלכסון על הדולר. להוסיף לכך שבעייני הנגידה עצמה לא אישיות מספיק חזקה כמו פישר שידע להתמודד עם כל זה בקלות בזמנו.
  סגור
 • 1.
  3 סיבות:1> קרנית פלוג 2>קרנית פלוג 3>ספקולנטים !!!!
  הצלף 09/06/2017 15:41
  הגב לתגובה זו
  1 0
  אם בנק ישראל היה לו ביצים היה מעלה ריבית ומצד שני גובה מס על קניית שקלים של 0.5% בוא נראה את החכמולוגים מה היה קורה
  סגור
חיפוש ני"ע חיפוש כתבות