אי.בי.אי: התרחיש הסביר הוא ממשלת אחדות - "חדשות טובות לכלכלה המקומית"

בבית ההשקעות מעריכים כי ממשלת אחדות תהיה פחות לחיצה ותוכל לבצע בקלות את ההתאמות הנדרשות בתקציב; בנוסף, מספקים הערכה אופטימית מאוד על שוק התקשורת; ובשוק הנדל"ן, מעריכים שאם אכן תוכנית מחיר למשתכן תתבטל, חברות הנדל"ן יהנו מכך
|
(5)
אביגדור ליברמן, בנימין נתניהו ובני גנץ, צילום: יח"צ, שרון רביבו

תוצאות הבחירות לכנסת ה-22 הצביעו על שוויון בין המפלגות הגדולות והעמידו כצפוי את ישראל ביתנו כלשון מאזניים. התוצאות אמנם עדיין אינן סופיות ורשמיות, אך עד כה הן מצביעות על 56 מנדטים לגוש הימין-חרדים, 55 מנדטים לגוש המרכז-שמאל-הרשימה המשותפת, וישראל ביתנו עם 9 מנדטים.

התמונה הנוכחית מורכבת למדיי מכיוון שלליכוד אין רוב להקמת ממשלה צרה, שכן ישראל ביתנו הצהירה שלא תחבור לימין-חרדים אלא תתמוך בממשלת אחדות. מצד שני, הקמת ממשלת אחדות היא מורכבת כל עוד נתניהו עומד בראשות הליכוד. זאת, מכיוון שכחול לבן התחייבה לא לשבת עם נתניהו כראש ממשלה בשל כתבי האישום, וסביר שנתניהו לא יסכים לממשלת אחדות עם רוטציה שבה בני גנץ מכהן בשנתיים הראשונות, מכיוון שהוא יהיה חשוף להגשת כתבי האישום.

במחלקת המחקר של של אי.בי.אי בית השקעות מפרסמים היום התייחסות ראשונית לתוצאות הבחירות ומציינים כי "עם כל הזהירות הנדרשת בקריאת הפוליטיקה המקומית, ותחת ההערכה כי הכנסת הנבחרת לא תפזר את עצמה כשם שעשתה לאחר הבחירות הקודמות", ממשלת אחדות ניראית כפיתרון הסביר יותר, ורק לאחר מכן בחירות חוזרות (בהנחה ואף מפלגה לא תצליח להקים קואליציה).

בבית ההשקעות מעריכים כי אם אכן תוקם ממשלת אחדות, מדובר בחדשות טובות לכלכלה המקומית, שכן היא תהיה פחות לחיצה, לא תתקשה לבצע את ההתאמות הנדרשות בתקציב 2020, ותוכל להתחיל להתמודד עם האתגרים לטווח הבינוני-ארוך, שקריטיים לשיפור הפריון ועליית מדרגה בקצב הצמיחה.

"חדשות טובות נוספות שנגזרות מתוצאות הבחירות הן סיכוי נמוך להעברת חקיקה שפוגעת בבית המשפט העליון, התפתחות, שבין היתר, עלולה להוביל לפגיעה בדירוג האשראי של ישראל", מציינים באי.בי.אי.

עוד מספקים במחלקת המחקר של בית ההשקעות התייחסות ספציפית לסקטורים שונים בשוק ההון המקומי, כאשר בשוק התקשורת צפויה קונסולידציה ועליית מחירים, בנדל"ן במידה והצפי בשוק לביטול "מחיר למשתכן" יתממש צפויה הטבה משמעותית בתוצאות חברות הנדל"ן למגורים, ובתחום הקמעונאות מעניקים סבירות נמוכה לביטול הפטור ממע"מ בהזמנות באונליין עד תקרה של 75 דולר. 

שוק התקשורת - לקראת קונסולידציה ועליית מחירים
"ההון הפוליטי שניתן לצבור נוכח מחירי הסלולר הנמוכים הוא מוגבל ונוכח מצבן הרעוע של החברות לא מן הנמנע שדווקא שיקומן (מתוך מחשבה על עתיד התשתיות) הוא המהלך הנכון פוליטית", מעריכים באי.בי.אי.

כפי שהתבטא בתקופה האחרונה משרד התקשורת - סיטואציה של מיזוג או יציאה של מתחרה אחת מתוך השש בסלולר היא בהחלט על השולחן. "בהנחה והליך קונסולידציה אכן יקרה (ירידה לחמישה מפעילים היא הנחה סבירה), קשה לנו לתאר תרחיש של עליה חדה במחירי הסלולר בישראל. חמש מתחרות על שוק קטן ימשיכו להוות משקולת על רמת המחירים, אך בהחלט ניתן לצפות לעליה רוחבית קלה במחירים. הנקודה הבעייתית בתוצאות הבחירות היא שנוכח חוסר הוודאות לגבי הרכב הקואליציה וקבועי הזמן להשלמתה, הרבה החלטות בשוק התקשורת ימשיכו להיות תלויות באוויר על שתתגבש יכולת פוליטית לקבלן וחוסר וודאות היא לא בשורה טובה לסקטור" מציינים באי.בי.אי.

נדל"ן - ביטול מחיר למשתכן, טוב לחברות הנדל"ן למגורים
בבית ההשקעות מעריכים כי נכון להיום השוק כבר מתמחר כי "מחיר למשתכן" לא תמשיך במתכונת הנוכחית. "הראיה לכן היא הזינוק החד בשווי מניות חברות הנדל"ן למגורים מתחילת השנה", מציינים באי.בי.אי.


מקור: מחלקת המחקר של אי.בי.אי בית השקעות

בבית ההשקעות מציינים כי "מוקדם מידי להעריך האם תבוטל התוכנית או האם תוצע תוכנית חלופית ומה יהיו ההשלכות על חברות הנדל"ן. אולם, ציינו בעבר כי ביטול או צמצום תוכנית מחיר למשתכן, תטיב משמעותית עם חברות הנדל"ן למגורים אשר רווחיותן נפגעה בעקבות התוכנית. נזכיר כי ככל הנראה גם תחת הנחה של תוכנית חדשה, מחיר למשתכן תמשיך במקביל על מנת לעמוד בהתחייבויות שכבר ניתנו ויתכן ונראה תוכניות נוספות כגון דירה להשכיר שיתפסו נפח גדול יותר בעתיד".

קמעונאות - הפטור ממע"מ על הזמנות ברשת לא יבוטל
ללא קשר להרכב הממשלה החדשה שתוקם, יהיה עליה להתמודד עם העלייה בגירעון התקציבי. בשבוע שקדם לבחירות נשמעו קולות בנוגע לביטול הפטור ממע"מ בהזמנות באונליין עד תקרה של 75 דולר.

"נוכח השיח הציבורי בנוגע לסוגיית יוקר המחייה בישראל אנו מעריכים תרחיש זה בסבירות נמוכה יחסית. להערכתנו, בין התרחישים שבעלי סבירות גבוהה יותר ניתן למנות העלאת מיסים עקיפים או לחילופין ביטול תכנית 'נטו הוזלות'. נדגיש כי במצב בו תכנית זו תבוטל, מדובר בחדשות רעות לקמעונאיות האופנה המקומיות אשר יאלצו לפעול בסביבה מאתגרת אף יותר", מעריכים בבית ההשקעות.

בכל הנוגע לחוק המרכולים, מעריכים בבית ההשקעות כי תרחיש של שינוי או ביטול החוק לאחר הקמת הממשלה החדשה אומנם יטיב משמעותית עם רשת טיב טעם, אך הינו בעל השפעה שולית על הענף בכללותו.

תגובות לכתבה(5):

התחבר לאתר

נותרו 55 תווים

נותרו 1000 תווים

הוסף תגובה

תגובתך התקבלה ותפורסם בכפוף למדיניות המערכת.
תודה.
לתגובה חדשה
תגובתך לא נשלחה בשל בעיית תקשורת, אנא נסה שנית.
חזור לתגובה
 • 5.
  שלא תהיה מערכת בחירות נוספת
  מקווה 19/09/2019 08:59
  הגב לתגובה זו
  0 0
  לא נראה שזה טוב לכלכלה.
  סגור
 • 4.
  אהה...אי בי אי אמרו...עכשיו אני רגוע (ל"ת)
  פרסומת סמויה 19/09/2019 08:32
  הגב לתגובה זו
  1 0
  סגור
 • 3.
  ל אייביאיי אין מושג
  שמח לעזור 19/09/2019 00:52
  הגב לתגובה זו
  0 0
  לא בהשקעות ובטח לא בפוליטיקה.
  סגור
 • 2.
  דירה = קורת גג
  דירה = קורת גג 18/09/2019 23:07
  הגב לתגובה זו
  0 0
  דירה = קורת גג
  סגור
 • 1.
  אין סיכוי לממשלת אחדות - איך הגעתם לזה ?? (ל"ת)
  דן 18/09/2019 19:18
  הגב לתגובה זו
  1 0
  סגור
חיפוש ני"ע חיפוש כתבות