אנדרו אביר: "נרכוש את כל המט"ח שיזרום למשק מהפקת הגז עד 2018"

תכנית רכישת המט"ח של בנק ישראל במטרה למנוע את "המחלה ההולנדית" ניפחה את היקף הדולרים בבנק ישראל לכ-80 מיליארד דולר
|
(1)
אנדרו אביר, צילום: בנק ישראל
אנדרו אביר, מנהל חטיבת השווקים בבנק ישראל, השתתף היום בדיון בוועדת הכספים של הכנסת בנושא מדיניות בשוק המט"ח. הדולר החלש פוגע בייצוא הישראלי - התעשיינים מקבלים תמורה נמוכה יותר עבור אותה כמות שמיוצאת.

אנדרו אביר: "יצרנו ודאות לשוק בכך שהודענו שנרכוש עד להקמת קרן העושר בשנת 2018, את כל המט"ח שיזרום למשק כתוצאה מהפקת הגז – ואני מדגיש שמדובר על התחייבות לטווח ארוך, לא לחודש או חודשיים וללא קשר לרמת שער החליפין".

אנדרו אביר: "נממש את יתרות המט"ח בשער גבוה בהרבה"

התערבות בנק ישראל בשוק המט"ח החלה בשנת 2008 לאור העובדה שבנק ישראל ראה לנכון להגדיל את יתרות המט"ח שמהוות את מחסני החירום של המשק הישראלי. ב-2009 החלה ההתערבות על פי המדיניות החדשה, כאשר בנק ישראל מתערב בשוק המט"ח במקרים של תנודות חריגות בשער החליפין, אשר אינן תואמות את התנאים הכלכליים הבסיסיים, או כאשר שוק המט"ח אינו מתפקד כיאות. במאי 2013 הודענו על רובד נוסף של ההתערבות, בתגובה לייסוף החד שהתרחש מסוף 2012.

רכישות המט"ח הגדילו את יתרות המט"ח של בנק ישראל לרמת שיא היסטורית של כ-80 מיליארד דולר.

אנדרו אביר: " השקל פגע במאזן בנק ישראל בשנים האחרונות, אולם יש לזכור שבמידה ונצטרך לממש את יתרות המט"ח, סביר להניח שנממש אותן בשער גבוה בהרבה, והתועלת מהחזקת היתרות להערכתנו עבור המשק גבוהה בהרבה מהעלויות 'על הנייר' במאזן של בנק ישראל".

בנק ישראל מנסה לקזז את כל ההשפעה של הגז על החשבון השוטף

החלק הראשון של הייסוף של השקל (התחזקות לעומת הדולר) התרחש על רקע ירידה במתיחות הגיאופוליטית באותו זמן. החלק השני היה בעקבות התחלת הפקת הגז ממאגר 'תמר'.

בנק ישראל מעריך שהשוק תימחר את ההשפעה על שוק המט"ח של התזרים מ- 20-30 שנה של ייצור גז מראש. התוכנית של בנק ישראל לרכישת מט"ח נעשית במטרה למנוע את "המחלה ההולנדית". בנק ישראל מנסה לקזז את כל ההשפעה של הגז על החשבון השוטף, ודרכו על שער החליפין.

"המחלה ההולנדית" היא תופעה כלכלית שבה גילוי של אוצרות טבע מביא לירידה בייצור וביצוא של המדינה על רקע גידול חד בהכנסות ממטבע חוץ.
תגובות לכתבה(1):

התחבר לאתר

נותרו 55 תווים

נותרו 1000 תווים

הוסף תגובה

תגובתך התקבלה ותפורסם בכפוף למדיניות המערכת.
תודה.
לתגובה חדשה
תגובתך לא נשלחה בשל בעיית תקשורת, אנא נסה שנית.
חזור לתגובה
 • 1.
  HE IS A FUCKING uk (ל"ת)
  GOD BLESS USA 09/06/2014 15:05
  הגב לתגובה זו
  0 0
  סגור
חיפוש ני"ע חיפוש כתבות