ביקוש מול היצע: שימו לב לסחורה שברזיל מייצרת השנה פחות

אריה גורן, אנליסט הסחורות של אתר Bizportal, בסקירת הסחורות השבועית, וגם על איך אפשר להשקיע בקפה.
|
אריה גורן

שבוע המסחר בסחורות שעבר היה מקוצר (ביום שישי שעבר לא התקיים מסחר בגלל חג המולד) והתאפיין בעיקר בעליות.

מדד מחירי הסחורות המשוקלל CRB של רויטרס-ג'פריס, המורכב מחוזים עתידיים על 19 סחורות שונות, עלה בסיכום שבועי ב-1.73%. מדד הסחורות נמוך כיום ב-40.7% ממחיר השיא שלו, שנקבע ב-3 ביולי 2008, אך גבוה ב-40.3% ממחיר השפל, שאליו צנח ב-24 בפברואר השנה.

העליות המשמעותיות ביותר מבין כל הסחורות נרשמו בשבוע שעבר במחירי המתכות התעשייתיות ובמחירי סחורות האנרגיה. מחיר הניקל עלה ב-9.3% ל-18,640 דולר לטון (ניקל משמש בעיקר לייצור פלדת אל חלד). מחיר הבנזין עלה ב-5.0% ל-1.99 דולר לגלון ומחיר הנפט עלה ב-4.9% ל-78.05 דולר לחבית. לעומתם במחירי הסחורות החקלאיות נרשמו בעיקר ירידות; הסויה ירדה ב-1.2%, החיטה ירדה ב-0.7%, האורז ירד ב-1.8% והקפה ירד ב-4.1%, אבל על הקפה בהמשך.

מדד מחירי ההובלה הימית, Baltic Dry Index, הוסיף לרדת בשבוע שעבר, זה שבוע שלישי ברציפות. המדד ירד בסיכום שבועי ב-7.8% ל-3,005 נקודות, אבל המדד עדיין גבוה ב-39% מהשפל בערכו, 2,163 נקודות, שנרשם ב-24 בספטמבר השנה.

גם במסחר במניות בארצות הברית ובעולם נרשמו עליות בשבוע שעבר. מדד מחירי המניות העולמיMSCI World עלה בסיכום שבועי ב-2.45% ל-1,172.16 נקודות, המדד נמוך כיום ב-30.3% מהפסגה שנרשמה ב-31 באוקטובר 2007, אבל גבוה ב-71.3% מהשפל שאליו צנח ב-9 במארס השנה.

מדד המניות האמריקאי, S&P 500, עלה בשבוע שעבר ב-2.18% ל-1,126.48 נקודות, המדד נמוך כיום ב-28.5% מהפסגה שנרשמה ב-11 באוקטובר 2007, אבל גבוה ב-68.9% מהשפל שאליו צנח ב-6 במארס השנה. מדד מניות הנאסד"ק, הכולל בין השאר את ענקיות הטכנולוגיה, גוגל, מיקרוסופט ואינטל, עלה אף בשיעור גדול עוד יותר, ב-3.35% ל-2,285.69 נקודות. המדד נמוך כיום ב-20.1% מהפסגה שנרשמה ב-31 באוקטובר 2007, אבל גבוה ב-80.6% מהשפל שאליו צנח ב-9 במארס השנה.

הדולר נחלש מעט ביחס לאירו בשבוע שעבר, ב-0.33%, ל-1.438 דולר לאירו, אבל התחזק ביחס לין היפני ב-1.20% ל-91.53 ין לדולר. ביחס לשקל כמעט שלא היה שינוי בערך הדולר בשבוע שעבר, ושערו היציג האחרון היה 3.797 שקל לדולר.

בטבלה שלהלן רוכזו השינויים במחירי הסחורות בשבוע האחרון יחסית למחיר השיא שלהן ב-2008 ולמחיר השפל אחריו. כמו כן, מופיעים שני טורים ובהם הסימולים של תעודות הסל המתאימות להשקעה בסחורות שלהן קיימות תעודות סל; תעודות לונג לאלו הצופים עלייה במחיר הסחורה, ותעודות שורט לאלו הרוצים להרוויח מירידה במחיר הסחורה. הסימולים המסומנים ב-* מתייחסים לתעודות הנסחרות בבורסות אירופה בלבד, שאר התעודות נסחרות בבורסות ארצות הברית. הסימולים המסומנים ב-** מתייחסים לתעודות סל שאינן משקיעות ישירות בסחורה אלא בקבוצת מניות של חברות העוסקות בסחורה המסוימת.
קפה

מחיר הקפה ירד בשבוע שעבר ב-4.1% ל-139.3 סנט לפאונד (חוזה עתידי לחודש מארס 2010 לקפה מסוג ערביקה בבורסת הסחורות של ניו יורק NYBOT) לאחר שבשבוע הקודם לו ב-16 בדצמבר הגיע מחיר הקפה ל-149.5 סנט לפאונד, ערכו הגבוה ביותר מאז תחילת יוני השנה.

ב-18 בדצמבר השנה פרסם משרד החקלאות של ממשלת ארצות הברית תחזית לייצור הקפה וצריכתו לשנת גידול הקפה המסתיימת בחודש ספטמבר 2010. משרד החקלאות צופה ייצור עולמי של 125.2 מיליון שקים (של 60 ק"ג) וצריכה עולמית של 131.8 מיליון שקים, כך שבסוף השנה מלאי הקפה העולמי צפוי להיות 34.7 מיליון שקים או 26% מהצריכה העולמית השנתית. לצריכה בשיעור זה נמצא בתחום התחתון בהשוואה לשנים קודמות, כפי שאפשר ללמוד מהטבלה בהמשך. לפי משרד החקלאות האמריקאי, ברזיל, יצרנית ויצואנית הקפה הגדולה בעולם, צפויה לייצר בשנה זו רק 43.5 מיליון שקים, כלומר הרבה פחות מ-51.5 מיליון השקים שייצרה בשנה הקודמת.
הקפה מופק מפולים, שהם זרעיו של עץ הקפה. זהו עץ זה ירוק-עד, הדומה יותר לשיח ויכול לצמוח לגובה של תשעה מטר במצבו הפראי, אבל בגידולים גוזמים אותו לגובה של 1.5-3.5 מטר. דרושים עצי קפה רבים להפקת כמות משמעותית של קפה: שני עצים מניבים כקילו קפה במשך שנה שלמה. יש לגדל את עצי הקפה באקלים ממוזג, וחשוב שהקרקע תהיה דשנה ובעלת ניקוז טוב: אדמה וולקנית נותנת פולים משובחים במיוחד, ובאזורים גבוהים (בין 900 ל-1800 מטר מעל לפני הים) מתקבלים פולים המכילים פחות לחות ומדיפים ארומה חזקה יותר.

כיום יש בנמצא 25 סוגים שונים של עצי קפה, אך שני הזנים העיקריים הם קפה ערביקה וקפה רובוסטה. כ-30% מגידולי הקפה העולמיים הם מסוג רובוסטה. הקפה הזה זול יותר, מכיוון שבהשוואה לקפה ערביקה אפשר לגדלו בתנאים אידיאלים פחות. קפה רובוסטה מגדלים לרוב במטעים גדולים והקטיף נעשה בפעם אחת, כך שנקטפים גם פולים בשלים יתר על המידה וגם פולי בוסר. קפה ערביקה, התופס כ-70% מגידול הקפה העולמי, הוא קפה יקר יותר, שטעמו וריחו משובחים יותר.

מקורו של הקפה במחוז קאפה שבאתיופיה ומשם גם שמו. כבר בשנת 1000 לספירה קטפו מקומיים פולים מעצי קפה שגדלו בר והכינו מהם משקה. במאה ה-15 העבירו סוחרים עצי קפה טבעיים מאתיופיה לדרום חצי האי ערב.

לאירופה הביאו את המשקה לראשונה סוחרים מוונציה בשנת 1615, אך את זרעי הקפה לא התירו הערבים להוציא מחוץ לערב (כשמוציאים את פולי הקפה או זרעיו מקליפתם הם מאבדים מיכולתם לצמוח). רק בשנת 1616 הצליחו סוחרים הולנדים להבריח עצי קפה חיים להולנד, ושם הם גודלו בחממה.

ליבשת אמריקה הגיע צמח הקפה לראשונה בשנת 1720, לאחר שקצין ימייה צרפתי ושמו גבריאל דה קלאו הצליח להשיג צמח קפה חי והפליג איתו בכלי זכוכית להגנה ממי הים לאי מרטיניק שבאיים הקריביים, שבו שירת. ההפלגה לוותה בהרפתקאות רבות ומסוכנות לצמח הקפה: שודדי ים התקיפו את הספינה, סערה עזה פרצה בלב ים, מלח שקינא בדה קלאו התקוטט עמו ופגע בצמח הקפה, ולבסוף הוטל גם קיצוב על מי השתייה שהלכו ואזלו במהלך ההפלגה, אך דה קלאו ויתר על חלק ממי השתייה המוקצבים שלו לטובת הצמח. למרות הכול, שרד הצמח, נשתל במרטיניק וצמח ושוכפל בפיקוח קפדני של עבדים. בשנת 1726 היה יבול הקפה הראשון מוכן (לעץ הקפה דרושות חמש שנים בממוצע כדי שיניב פרי), ועל פי התיעוד בשנת 1777 כבר גידלו במרטיניק 18 מיליון עצי קפה.

איך משקיעים בקפה בישראל?

כלל-פורקס

בחשבון מסחר בכלל-פורקס ניתן להשקיע השקעה ישירה בכל סכום במחיר הקפה בשני הכיוונים, קנייה ומכירה. ההשקעה באמצעות כלל-פורקס היא הנוחה ביותר, אבל יש להיזהר משימוש במינוף הנדיב שהחברה מאפשרת לבעלי החשבונות אצלה. שימוש במינוף גדול מאפשר להשיג רווחים גדולים אם קולעים למטרה, אבל יכול למחוק כל ההשקעה אם ינוע בתחילה מחיר הגז הטבעי בכיוון ההפוך למצופה. שימוש בהון העצמי או במינוף נמוך מאפשר אורכה וניצול של ההזדמנות למכור ברווח בזמן המתאים.

קישור לאתר החברה

בארצות הברית

תעודת הסל לקפה iPath DJ-AIG Coffee ETN נסחרת בבורסת ניו יורק בסימול JO, דמי הניהול 0.75% לשנה. תעודת הסל עלתה ב-8.9% מתחילת השנה, בהשוואה לעלייה בשיעור של 11.8% במחיר חוזי הקפה בתקופה זו.

קישור לאתר החברה

*מאת: אריה גורן, גלובלי בכלל פיננסים.

*הערה: אין לראות בכתבה המלצה לרכישה או למכירה של קפה תעודת סל או כל סחורה שהיא.

תגובות לכתבה(0):

התחבר לאתר

נותרו 55 תווים

נותרו 1000 תווים

הוסף תגובה

תגובתך התקבלה ותפורסם בכפוף למדיניות המערכת.
תודה.
לתגובה חדשה
תגובתך לא נשלחה בשל בעיית תקשורת, אנא נסה שנית.
חזור לתגובה
חיפוש ני"ע חיפוש כתבות