כמה הכלכלה הסינית פגיעה? הממשל דוחה פרסום נתונים כלכליים

ברקע למלחמת הסחר ולסימנים לחולשה בכלכלה הסינית, הממשל החל בחודשים האחרונים לדחות/לבטל פרסומים כלכליים. הספקולציות שקיימות כבר סביב נכונות המידע היוצא מסין מתגברות
 | 
מלחמת סחר, צילום: iStock
נתוני המכירות הקמעונאיות שפורסמו הבוקר בסין הציגו את שיעור העלייה השנתי הנמוך ביותר מאז 2003, דבר שהגביר את החששות מהאטה בפעילות הכלכלית בכלכלה השנייה בגדולה בעולם. למרות הנתונים החלשים הערב, ייתכן כי מצב הכלכלה הסינית הרבה יותר בעייתי. משקיעים רבים שמו לב לאחרונה כי הממשל הסיני החל לדחות בחודשים האחרונים פרסום של מספר נתונים כלכליים.
אחת הדוגמאות היא מדד מנהלי הרכש החודשי של ממשלת גואנגדונג, אשר מכסה את היצרנים המקומיים. המדד החל למשוך את תשומת לב המשקיעים באוגוסט האחרון לאחר שנפל מתחת לרף ה-50 הנק'. נזכיר כי כל קריאה מתחת לרף ה-50 נק' מאותת על האטה בפעילות הכלכלית. ב-1 בנובמבר היה צריך להתפרסם העדכון החודשי, אך המדד לא פורסם. דובר השלטון המקומי טען בזמנו כי פרסום המדד מתעכב בשל עדכון מערכת. בדצמבר הודיעה ממשלת גואנגדונג כי היא מפסיקה לפרסם את המדד.
אך זה לא נגמר כאן. הממשל הסיני הפסיק לפרסם באפריל האחרון את נתון הייצוא החודשי שכולל את הזמנות החדשות ועליות היצואנים. סין הפסיקה גם לחשוף את נתוני על היצוא והיבוא של נפט גולמי למדינה החל מאפריל האחרון.
טענות נגד הממשל הסיני בדבר זיוף של נתונים כלכליים אינן חדשות, אך אי פרסום הנתונים האחרונים ברקע למלחמת הסחר עם ארה"ב מגבירים עוד יותר את הספקולציות סביב הרצון של סין למנוע פרסום נתונים שליליים על הכלכלה.
בתוך כך, הנשיא טראמפ מתייחס הערב בטוויטר לנתונים המאקרו שפורסמו הבוקר בסין, וטוען כי סין מעוניינת בהסכם. "סין הודיעה כי הכלכלה שלה צומחת בקצב הנמוך מהצפוי בגלל מלחמת הסחר עם ארה"ב. הם הודיעו על השעיית העלאות המכסים. ארה"ב מתנהגת טוב מאוד. סין רוצה להגיע להסכם גדול ומקיף עם ארה"ב. זה יכול לקרות, ובקרוב!".
הציוץ הערב של הנשיא
תגובות לכתבה(0):

התחבר לאתר

נותרו 55 תווים

נותרו 1000 תווים

הוסף תגובה

תגובתך התקבלה ותפורסם בכפוף למדיניות המערכת.
תודה.
לתגובה חדשה
תגובתך לא נשלחה בשל בעיית תקשורת, אנא נסה שנית.
חזור לתגובה