שוק התעסוקה האמריקני: כמות התביעות הראשונות לאבטלה בשפל של 15 שנים

|
רחובות ניו יורק, צילום: Bizportal

כמעט שבוע לאחר שדוח התעסוקה הרשמי של ארה"ב הציג תוספת של 223 משרות חדשות בחודש אפריל, הדיווחים באמריקה מראים כי שוק התעסוקה רחוק מלהתקרר. היום, משרד העבודה האמריקני פרסם את כמות התובעים הראשונים לאבטלה, שהייתה נמוכה מהצפוי ועמדה על 264 אלף תביעות בלבד. 

הצפי של השוק לכמות התביעות עמדה על 275 אלף תובעים. גם בשבוע שעבר, כמות התובעים הייתה קטנה באופן משמעותי מתחת לצפי ועמדה על 265 אלף תובעים בלבד. במילים אחרות, האמריקנים יודעים ששוק העבודה שלהם מתחמם, הם רק לא מודעים עד כמה. נציין כי האבטלה בארה"ב עובדת על 5.4% בלבד, הכמות הנמוכה ביותר מאז פרץ המשבר הכלכלי במדינה בשנת 2008. 

ביזפורטל מגייסת כתבי שוק הון. אולי זה אתם?

השאירו פרטים ונחזור אליכם

העלאה
* כל השדות חובה

תודה שהשארת פרטים, נשתדל לחזור אלייך בהקדם

מדד התביעות החדשות לארבעה השבועות האחרונים עומד כרגע על 271.75 אלף תביעות בלבד. על פי כלכלנים, כל מספר שמתחת ל-300 אלף מעיד על התחזקות בשוק העבודה מדד זה נחשב תנודתי פחות מהמדד השבועי וככזה שיודע להצביע באופן מדויק יותר על המומנטום בשוק התעסוקה האמריקני. 

הצמיחה בארה"ב ברבעון הראשון של שנת 2015, הסתכמה ב-0.2% בלבד. על פי הבנק המרכזי האמריקני (ה"פד"), הכלכלה הושפעה מאירועים זמניים כמו מזג האוויר החורפי הקשה וסכסוכים בשוק העבודה שהשביתו חלק מהעבודה בחוף המזרחי. התחזקות מחודשת בשוק העבודה, כפי שמסתמנת בשבועות האחרונים, אמורה להצביע על צמיחה גבוהה יותר בתוצר ברבעון השני של השנה. 

חדשות מאקרו נוספות שהתפרסמו היום הצביעו על ירידה חודשית של 0.4% במחירים ליצרן בחודש אפריל. הצפי של השוק עמד על עלייה של 0.2%. הירידה מגיעה דווקא בתקופה שבה מחירי האנרגיה התייצבו במדינה עם עלייה של חבית נפט אל 60 דולר. מדד המחירים ליצרן ירד 1.3% במתווה שנתי.

מדד המחירים ליצרן הינו בעל קשר הדוק למדד המחירים ליצרן כאשר מחירים נמוכים לייצור מתומחרים לבסוף בתמחור הסופי של המוצר ובכך משפיעים על האינפלציה הכללית במדינה. בפרוטוקולים של הפד בכדי להעלאות את הריבית במדינה, מדד המחירים לצרכן חייב להראות מגמת עלייה אל יעד האינפלציה השנתית של 2%. 

בחמש מתוך ששת החודשים האחרונים מדד המחירים לצרכן הציג ירידה, כאשר סך הירידה מסתכמת לכדי 2%. במילים אחרות, מצב המחירים רחוק מלהיות לשביעות רצונו של הפד במדינה, נתון שמעמיד את תרחיש העלאת הריבית כבר השנה בסימן שאלה כבד.

תגובות לכתבה(0):

התחבר לאתר

נותרו 55 תווים

נותרו 1000 תווים

הוסף תגובה

תגובתך התקבלה ותפורסם בכפוף למדיניות המערכת.
תודה.
לתגובה חדשה
תגובתך לא נשלחה בשל בעיית תקשורת, אנא נסה שנית.
חזור לתגובה
חיפוש ני"ע חיפוש כתבות