לאומי מסמנים - 4 ענפים מומלצים להשקעה ב-2016

הטלטלה במחירי הסחורות בהובלת מחיר הנפו צפויה להטיב על חלק מהחברות. בלאומי מתייחסים גם לסקטור שצפוי ליהנות מתחילת עליית הריבית בארה"ב
|
(1)
פותחים שנה

אחרי ששנת 2015 נסגרה בהססנות עם נעילה מעורבת של המדדים המובילים בוול סטריט, תשואה שלילית בבריטניה (מינוס 4.9%), ועלייה צנועה של המדד המרכזי בישראל (4.9% במעו"ף), בבנק לאומי מסמנים את הענפים המומלצים להשקעה ב-2016 בצל הטלטלה במחירי הסחורות והורדת תחזיות לצמיחה העולמית. נמרוד צ'סניק ממערך ייעוץ והשקעות בבנק לאומי מתייחס להשפעה של התחלת העלאת הריבית על סקטור הבנקאות, ולא פוסח על החברות שצפויות ליהנות מהירידה הדרמטית של מחירי הנפט.

1. ענף השירותים הפיננסים בארה"ב: "הענף כולל את הבנקים הגדולים ביותר בארה"ב, וגופים פיננסיים גדולים (כגון חברות ברוקראז', חברות כרטיסי אשראי, ועוד). המשבר הפיננסי ב-2008 הביא להתמוטטות מערכת הבנקאות בארה"ב. מאז התרחשו תהליכים משמעותיים: תשלום חובות וקנסות בהיקפים גבוהים כתוצאה מפעולות שנעשו לפני המשבר. שיפור בעמידות למשברים באמצעות הגדלת היקף ההון ואיכותו (והקטנת פעילויות מסוכונות); גידול ברווחים במקביל להתאוששות הכלכלה. שני התהליכים הראשונים (תשלום קנסות ענק, והגדלת היקף ההון) מעיבים על ביצועי הבנקים אולם הם קרובים למיצוי (יחס הלימות ההון של מרבית הבנקים קרוב ליעד הנדרש, ומרבית הבנקים כבר עומדים במבחני הקיצון הנערכים על ידי הרגולטור)".

ביזפורטל מגייסת כתבי שוק הון. אולי זה אתם?

השאירו פרטים ונחזור אליכם

העלאה
* כל השדות חובה

תודה שהשארת פרטים, נשתדל לחזור אלייך בהקדם

בלאומי מציינים כי השיפור הכלכלי בארה"ב נמשך, גם אם בקצב מתון, והוא צפוי להביא להגדלת הכנסות הבנקים. בנוסף, תהליך איטי של העלאת ריבית בשנים הקרובות עשוי להגדיל בהדרגה את מרווח הריבית של המערכת הבנקאית בארה"ב. "מניות הענף נסחרות ככלל במחיר סביר, גם לאחר עליות שערים חדות בשנים האחרונות. מכפיל ההון המשוקלל עומד על כ-1.4. מכפיל הרווח על כ-14, ותשואת הדיווידנד הנוכחית הינה כ-2%."

סיכונים עיקריים: האטה כלכלית בארה"ב, חשיפה רגולטורית.

2. ענף התחבורה בארה"ב: "מניות הענף כוללות חברות שילוח, כגון פדקס ויו.פי.אס. חברות תעופה, רכבות, משאיות ושילוח ימי. חברות התחבורה נהנות באופן ישיר מהירידה במחירי האנרגיה שתורמת ישירות לחסכון בעלויותיהן. בנוסף, תחום השילוח הבינלאומי נהנה מגידול עקבי בהיקף המסחר המקוון, מגמה הצפויה להימשך. מנגד, בתקופה האחרונה נרשמו מימושים בחלק גדול ממניות הענף בשל ירידה בהכנסות וברווחיות שנובעת מירידה בהיקף ובמחיר תעבורת חומרי הגלם בארה"ב (ובשינוע מקנדה לארה"ב בפרט), כתוצאה מהשינויים בשוק האנרגיה והירידה בביקושים לחומרי גלם. אנו מעריכים, כי ירידת מחירים זו, שבלטה במניות של חברות הרכבות, מהוות נקודת כניסה נוחה להשקעה בענף. חברות הרכבות בגדולות בארה"ב, דוגמת Norfolk Southern, ויוניון פסיפיק, נהנות מנתח שוק משמעותי בתחום שבו חסמי הכניסה גבוהים מאד".
.
סיכונים עיקריים: המשך ירידה בהיקף הסחר היבשתי, עלייה במחירי הנפט.
 
3. ענף הפנאי והבידור בארה"ב: "הענף כולל פירמות מתחום התעופה דלתא איירלינס, תיירות (Priceline), קמעונאות (Starbucks) ותחום המדיה והבידור (וולט דיסני). מניות הענף נסחרות בתמחור נוח עם מכפיל רווח משוקלל של 14. ענף זה צפוי ליהנות משיפור נוסף במצב הצרכן האמריקאי, כאשר שוק העבודה האמריקאי מציג גידול במספר המשרות ובשכר. בנוסף, הנטייה השולית לחסכון כבר נמצאת ברמה גבוהה, כך שסביר שרכיב ההוצאה לצריכה פרטית בארה"ב יגדל.סיכונים עיקריים: האטה כלכלית בארה"ב, שינויים מבניים תוך הגברת התחרותיות בענף".

4. ענף הצריכה הפרטית המקומית באירופה: "בשנתיים האחרונות בלט השיפור הכלכלי באירופה ואמדן הצמיחה לרבעון השלישי של 2015 בגוש האירו עמד על 1.6% (במונחים שנתיים). במקביל נרשם גידול ברכיב הצריכה המקומית (רבעון שישי ברציפות), לאחר שבשנים 2012-2011 נרשם קיטון מתמשך ברכיב זה. השיפור ברכיב הצריכה הפרטית צפוי להמשיך ולהוביל את הצמיחה ביבשת.סביבת הריבית הנמוכה ותמריצי ה- ECB הובילו לשיפור ברווחיות של הפירמות ברבעונים הראשון והשני של 2015. על אף שברבעון השלישי המגמה נבלמה במידת מה אנו מעריכים כי השיפור ימשיך להתבטא בדוחות הפירמות במהלך שנת 2016. בנוסף השיפור בסקטור העסקי צפוי לתרום לתעסוקה ולתמוך בירידה בשיעור האבטלה המצרפי. האבטלה בגוש עמדה בחודש אוקטובר על 10.7%, ירידה של 0.7% לעומת הרמה בסוף שנת 2014. במקביל, תנאי המאקרו תורמים לנכונות של המערכת הבנקאית להלוות למשקי הבית ונרשמה עלייה באשראי הצרכני. גידול עקבי נרשם גם במכירות הקמעונאיות".

"להערכתנו, מגמת השיפור במצב הכלכלי של משקי הבית במהלך 2016 צפויה להמשיך ולהגביר את הצריכה הפרטית ולתמוך בביצועי פירמות אירופאיות מוטות ביקושים מקומיים (ביניהן חברות קמעונאות, יצרניות רכב, גופי שירותים פיננסיים ובנקים)".

סיכון עיקרי: האטה בקצב ההתאוששות הכלכלית באירופה.
 

תגובות לכתבה(1):

התחבר לאתר

נותרו 55 תווים

נותרו 1000 תווים

הוסף תגובה

תגובתך התקבלה ותפורסם בכפוף למדיניות המערכת.
תודה.
לתגובה חדשה
תגובתך לא נשלחה בשל בעיית תקשורת, אנא נסה שנית.
חזור לתגובה
 • 1.
  מה אתם אומרים על אירופהjQuery20308248469165991992_1451845198747 (ל"ת)
  יניב 03/01/2016 20:42
  הגב לתגובה זו
  0 0
  סגור
חיפוש ני"ע חיפוש כתבות