הערכות: בצל המשבר בשווקים בנק ישראל יוריד מחר את ריבית ל-2.25%

מחר ב-17:30 יכריז בנק ישראל על גובה הריבית במשק לחודש יולי. 14 מתוך 21 הכלכלנים בסקר צופים כי הריבית תופחת ותעמוד על 2.25%
 |  (3)
מצפים לפעולה
הוועדה המוניטרית של צפויה להכריז על הריבית במשק לחודש יולי מחר (ב') בשעה 17:30. קונצנזוס הכלכלנים הוא לירידת הריבית מרמתה כיום 2.5% לרמה של 2.25%. מתוך 21 הכלכלנים בסקר בלמברג 14 צופים לירידה בריבית ל-2.25% בעוד 7 כלכלנים בלבד צופים כי הריבית תיוותר ללא שינוי.

בנק ישראל הותיר את הריבית המוניטרית לחודש יוני על כנה, ברמה של 2.5%. מהפרוטוקול הישיבה שפורסם בשבוע שעבר התברר כי חמישה מחברי הוועדה המוניטרית שהמשתתפו בדיון תמכו בהותרת הריבית ללא שינוי, וחבר וועדה אחד המליץ להפחית את הריבית ב-25 נ"ב לרמה של 2.25%. נזכיר כי לחודש מאי נותר ללא שינוי, כך לפי דיווח של הלשכה המרכזית לסטטיסטיקה.

בגזרה העולמית: בבחירות ביוון, זכו המפלגות התומכות בצנע ברוב כך שלעת עתה האיום של פרישת יוון מגוש האירו נדחה. מדינה נוספת שסובלת מחוב גדול ותשואות גואות היא ספרד שביקשה סיוע בגובה של עד 100 מיליארד אירו למערכת הבנקאית שלה. עם זאת המהלך לא השיב את האמון בשווקים והאגרות החוב ל-10 שנים במדינה אף חצו את רף ה-7% החודש.

יניב פגוט, האסטרטג הראשי קבוצת איילון: "הריבית אכן צפויה להיות מופחתת ברבע אחוז כבר בהחלטת הריבית הקרובה, זאת בשל האינפלציה הדועכת והחולשה בפעילות הגלובלית. ההתפתחויות הסופר-שליליות באירופה, הנתונים הפושרים בארה"ב והיחלשות הצמיחה בשווקים המתעוררים ניפצו את האשליה שרווחה עד לא מזמן במקומות לא מעטים לפיה שיא המשבר הכלכלי מאחורינו".

"מרבית הבנקים המרכזיים ברחבי הגלובוס החליפו את דיסקט האינפלציה בדיסקט עידוד הצמיחה ופועלים רבות בחודשים האחרונים אם באמצעות הפחתות ואם באמצעות תוכניות סיוע אחרות על מנת לעודד את הפעילות המקומית. בנק ישראל צפוי להערכתנו להצטרף למועדון הנגידים השבים לתמוך בכלכלה בכדי לקדם פני האטה".

"ראוי לציין כי בנוסף לאתגרים הגלובליים הבלתי מבוטלים המשק הישראלי מתחיל להתמודד עם מצוקת גלגול חוב בשוק האג"ח התאגידי והדבר בא לידי ביטוי באובדן כושר מחזור חוב של מנפיקים מרכזיים במשק. בנק ישראל יידרש לספק תנאים נוחים ככל שניתן למגזר העסקי על מנת שזה יוכל למחזר חוב בצורה נוחה יותר, מדובר באתגר מהותי למשק המקומי בטווח הנראה לעין".

מנכ"ל קבוצת פריקו יוסי פריימן: "ההחרפה במשבר הכלכלי באירופה יחד עם נתוני המאקרו החלשים מארה"ב והכרזת הפד כי לא ישיק תוכנית הרחבה כמותית מסמנים לנגיד הישראלי סטנלי פישר כי זו העת להוציא את התחמושת ששמר עד כה- הפחתת הריבית ברבע אחוז. הירידה באינפלציה נותנת לבנק ישראל מרחב תמרון גדול להתמקד בעידוד הפעילות הכלכלית במשק, זאת לאור התגברות האיומים החיצוניים על כלכלת ישראל, שתלויה ביצוא לשוקי העולם. הורדת הריבית צפויה לתרום להתחזקות הדולר מול השקל, כאשר המטבע האמריקאי ינסה להתבסס מעל רמת ה-3.90 בטווח הקצר".
תגובות לכתבה(3):

התחבר לאתר

נותרו 55 תווים

נותרו 1000 תווים

הוסף תגובה

תגובתך התקבלה ותפורסם בכפוף למדיניות המערכת.
תודה.
לתגובה חדשה
תגובתך לא נשלחה בשל בעיית תקשורת, אנא נסה שנית.
חזור לתגובה
 • 3.
  לא רק שלא צריך להוריד צריך להעלות הריבית (ל"ת)
  sd 24/06/2012 13:15
  הגב לתגובה זו
  1 0
  סגור
 • 2.
  זה לא משנה 2.5% או 2.25% עדיין גבוה מידי (ל"ת)
  נגיד על הפנים 24/06/2012 09:01
  הגב לתגובה זו
  2 3
  סגור
 • 1.
  אם ברננקי לא מצא לנכון לפעילות qe3...מדוע שפישר "יבזבז" (ל"ת)
  תחמושת מוניטרית... 24/06/2012 08:49
  הגב לתגובה זו
  1 1
  סגור