מזרחי טפחות: נתוני הכלכלה ביפן מעודדים ביחס לגוש האירו ולארה"ב

יפן נמצאת בשלב מוקדם יותר של מחזור העסקים ומצליחה לשמור על ריבית נמוכה. מנוע הצמיחה העיקרי - מגזר משקי הבית
|
מזרחי טפחות: נתוני הכלכלה ביפן מעודדים ביחס לגוש האירו ולארה"ב

לקט נתונים שנמסרו לאחרונה על כלכלת יפאן מבשר על היבדלות לטובה של ארץ השמש העולה מההתפתחויות הכלכליות במשקים מפותחים אחרים, כגון ארצות הברית וגוש האירו, הנוטות לחולשה בדרגות שונות, כך עולה מסקירתם של כלכני בנק מזרחי טפחות.

לדבריהם, יפן נמצאת בשלב מוקדם יותר של מחזור העסקים, בהשוואה למשקים מפותחים אחרים, נתון המתבטא בכך ששיעור הריבית במדינה נמוך משמעותית ממקומות אחרים ( 0.5%) ולעת עתה לא מסתמנת עלייה בו, ובכך שפער התוצר במדינה רחב דיו כדי לקלוט עליות בצריכה הפרטית ללא היווצרות כוחות לעליית מחירים.

עוד מציינים כלכלני הבנק, כי ההתאוששות הכלכלית ביפן עשויה להישען על מספר מנועים: המגזר הניצב בפני תפנית חזקה כלפי מעלה – משקי הבית, ממתין זמן ממושך לשעת כושר ועתה נראה כי התמהיל השורר לאחרונה – נמוכה שלא אמורה לעלות בקרוב, לנוכח חולשה בתחום המחירים, ושיעור נמוך של בלתי מועסקים (בחודש אוגוסט עמד שיעור זה על 3.8% בלבד, חרף עלייה קלה בהשוואה לחודש הקודם), המקנה למשקי הבית כוח קנייה איתן, יסייע לו לבסוף לעלות מדרגה.

הסימנים לעליתו של מגזר משקי הבית: זינוק של 1.6% במדד ההוצאות של משקי הבית בחודש אוגוסט. ובנוסף, מדד המכירות הקמעוניות, הנוהג לאותת על התנהגות הצריכה הפרטית בחודשים הבאים, עלה ב- 0.5%, פי 5 מההערכות.

מנוע נוסף שיספק להערכתם תנופה למשק היפאני – מדד הייצור התעשייתי, רשם אף הוא עלייה חזקה בת 3.4% בחודש אוגוסט. מדובר בעלייה החזקה ביותר זה ארבע שנים. החברות ביפאן נהנות מהתגברות הביקושים מבית ומחוץ וכך הן הופכות תלויות פחות בגורמים מחוץ למשק – כגון סוגיית המשכנתאות ללווים בעייתיים בארה"ב, המאיימת להביא לנסיגה בצריכה של משקי הבית בארה"ב.


גם חשבונות החוץ מספקים תמיכה למשק היפאני, דבר המתבטא בכך שחשבון הסחר של המדינה רשם עודף של 743.2 מיליארדי יין בחודש הקודם, פי 2 ויותר מההערכות המוקדמות וכמובן – שיפור של ממש בהשוואה לחודש הקודם.

כמו כן, במידה והמדיניות המוניטארית הננקטת כעת ברחבי העולם אכן תסייע לרגיעה ולירידה בשנאת הסיכון, שבאה בעקבות האירועים בשווקים, עשויים פעילי שוק ההון לשוב לבצע עסקאות מסוג carry trade, תוך נטילת אשראי ביין ורכישת במטבעות של משקים מתעוררים, הנושאים ריביות גבוהות יותר. דבר זה יוכל לגרום למטבע היפאני לרשום שחיקה נוספת מול מתחרות הסחר שלו (ראה הייסוף בערך היואן הסיני, לדוגמא) וכך תינתן זריקת עידוד נוספת לחברות המייצאות.

בתוך כך אומרים במזרחי, המשק היפאני סובל, אמנם, בדומה למשקים רבים אחרים בעולם, משחיקה בשוק הדיור למגורים (ההזמנות לבנייה ירדו ב- 14% בחודש שחלף והתחלות הבנייה נפלו בשיעור חד אף יותר, אך גם כאן נקודת הפתיחה של מגזר זה מבחינת מדדי המחירים וכוחות ביקוש והיצע, נראית נוחה יותר מאשר במשקים אחרים.

תגובות לכתבה(0):

התחבר לאתר

נותרו 55 תווים

נותרו 1000 תווים

הוסף תגובה

תגובתך התקבלה ותפורסם בכפוף למדיניות המערכת.
תודה.
לתגובה חדשה
תגובתך לא נשלחה בשל בעיית תקשורת, אנא נסה שנית.
חזור לתגובה
חיפוש ני"ע חיפוש כתבות