ממשיך דרומה: הנפט יורד ב-1.3% - האם הצלילה תגנוז את העלאת הריבית?

לרצונו של הפד' לעלות ריבית בספטמבר הקרוב יש כוכבית והיא גדולה - המשקיעים חייב לקחת אותה בחשבון
 |  (3)
ירידות בנפט, צילום: Getty images Israel
בימים האחרונים, נרשמת ירידה במחירי האנרגיה בארה"ב. מחיר חבית נפט יורד כעת ב-1.3% ל-50.2 דולרים לחבית לאחר שאמש פרץ מטה לכדי פחות מ-50 דולר, שפל שלא נרשם כמותו מאז אפריל. לצד מחיר הנפט נרשמת גם צניחה במחירי הזהב שהגיע לכדי שפל של חצי עשור כאשר מחיר הזהב יורש כעת ב-1% ל-1,092 דולרים לאונקייה. הירידה במחיר הזהב מסמלת ירידה משמעותית של שוק הסחורות בציפיות לאינפלציה.
השוק מסתכל מהצד על ירידות הערך הללו ומנסה להבין, האם  הצלילה במחיר יכולה לשכנע את הבנק המרכזי האמריקני (הפד') לשנות את תוכניותיו. כלומר להחליט ולדחות את העלאת הריבית שמתוכננת לחודש ספטמבר הקרוב, או לכל המאוחר בדצמבר השנה. 
הפד' לאורך כל השנה האחרונה היה עקבי בהתבטאויותיו כאשר טען כי על המחירים במדינה קודם כל להיכנס למגמת עלייה בטרם יהיה הוא נאות להעלות את הריבית. מדד המחירים לצרכן בארה"ב בחודש יוני עלה 0.3% ולאחר שהאחרון עלה ב-0.4% בחודש מאי, זו הפעם הראשונה ששנה לאחור, נרשמה עלייה באינפלציה בארה"ב מאז . אך לנתונים הללו מופיעים עם כוכבית. הכוכבית היא התייצבות מחירי הנפט שהתרחשה בחודש מאי - יוני.
עתה עם הצניחה החוזרת במחירי הנפט, שככל הנראה יבואו לידי ביטוי גם במחירי הדלק בארה"ב, כיוונו של מדד המחירים בארה"ב עלול לבצע סיבוב פרסה. בשפל של מחירי הנפט בחודש פברואר, מחיר הדלק הגיע לכדי 2 דולר לגלון בארה"ב.
במידה והתרחיש הזה יתממש, הסיכוי שנחזה בהעלאת ריבית ראשונה מזה 7 שנים בארה"ב קטן באופן ממשי. לכן אל תתפלאו אם בנאומה הבא של ראש הפד' ג'נט יילן לשווקים, היא תנקוט בלשון עדינה יותר בכל הנוגע לפעולות הפד'. 
פרט להשפעה על מדד המחירים לצרכן, לירידה במחיר הדלק יש השפעה נוספת על הצרכן האמריקני. הוצאה קטנה יותר על דלק, מביא לידי כך שהצרכן האמריקני יכול לרכוש מוצרים אחרים ובכך לתמוך בכלכלה האמריקנית.
פה המקום לומר כי בחודשים האחרונים, הצרכן האמריקני דווקא לא מגדיל את את הצריכה שלו. יכול להיות שהעיכוב נובע מהקפאון בשכר שנרשמה במדינה, כפי שדוח התעסוקה האחרון שפורסם הציג.
תגובות לכתבה(3):

התחבר לאתר

נותרו 55 תווים

נותרו 1000 תווים

הוסף תגובה

תגובתך התקבלה ותפורסם בכפוף למדיניות המערכת.
תודה.
לתגובה חדשה
תגובתך לא נשלחה בשל בעיית תקשורת, אנא נסה שנית.
חזור לתגובה
 • 3.
  ריבית תעלה רק באמצע 2016 מתי תפנימו
  ריצ"י 21/07/2015 23:27
  הגב לתגובה זו
  2 3
  ולעולם לא תחזור לרמות של 2008 שהתחיל המשבר ימים יגידו ונראה מי צדק יאללה ביייי
  סגור
 • 2.
  הפד לעולם לא יעלה את הריבית
  ג 21/07/2015 21:19
  הגב לתגובה זו
  1 5
  חה חה חה הם במלכוד ומקווים שיהיה איזה נס
  סגור
 • 1.
  מה נותנת הרצה אם הסוף ידוע
  טפשות 21/07/2015 20:49
  הגב לתגובה זו
  3 1
  שקר הריבית
  סגור