בצל התנודתיות בוול סטריט: זה הנתון שיקבע את המומנטום של המסחר בוול סטריט

האם צפי הכלכלנים לצמיחה מנותק מהמציאות?
|
נשר אמריקני, צילום: Getty images Israel

על פי התנועה בחוזים על מדדי המניות בוול סטריט, המסחר היומי בניו יורק אמור להיפתח בעליות שערים נאות. אם כי שעה לפני פתיחת המסחר תתפרסם הקריאה הראשונה לצמיחה בתוצר האמריקני לרבעון האחרון של שנת 2015, נתון שעלול לשנות את המומנטום לחלוטין. 

השינוי בתוצר בארה"ב מתבסס של שלוש קריאות שונות שנפרשות על פני חודשיים. היום כאמור זו תהיה הקריאה הראשונה והתחזית של השוק צופה שינוי חיובי של 0.8%.  זאת אחרי שהתוצר עלה ב-2% ברבעון השלישי של השנה במדינה. 

ביזפורטל מגייסת כתבי שוק הון. אולי זה אתם?

השאירו פרטים ונחזור אליכם

העלאה
* כל השדות חובה

תודה שהשארת פרטים, נשתדל לחזור אלייך בהקדם

האם צפי הכלכלנים לצמיחה מנותק מהמציאות? התוצאות החלשות של עונת הדו"חות שמתקיימת בימים אלו בוול סטריט רומזות לתשובה חיובית לשאלה. עד כה פרסמו דו"חות 33.9% מחברת מדד ה-S&P500, כלומר 171 חברות. כתבי האתר האמריקני בחרו קודם כל לבחון את שורה ההכנסות של אותן חברות שדיווחו ומצאו ירידה חציונית של 3.5% מול רבעון מקביל אשתקד.

עונת דו"חות חלשה, מציינת לרוב חולשה מקומית גם בכלכלה האמריקנית. סטייה מכך יכולה לנבוע מהחשיפה של מדד ה-S&P500 לשוק הגלובאלי שהצמיחה שלו והביקושים בו לשירותים ומוצרים נמצאים בכיוון מטה. לא מן הנמנע שהכלכלה האמריקנית, לפחות בטווח הקצר, יכולה להמשיך להציג צמיחה ראויה.

בכל אופן שנת 2015 מסתמנת כשנה שתתאפיין בצמיחה שלא תעמוד ביעד הבנק המרכזי, כאשר זו צפויה להציג צמיחה שנתית  בשיעור של כ-1.8%. בהצהרה האחרונה של הבנק, שפורסמה ביחד עם החלטת הריבית (שהותרה בטווח של 0.25%-0.5%), נטען כי הבנק מודע לכך שהצמיחה במדינה בשנים הקרובות לא תהיה גבוהה כפי שניתן היה לחזות עד לפני זמן לא רב. על פי מתווה הנקודות של הפד' צפויות ארבע העלות ריבית לאורך שנת 2016, אך המתווה עצמו תלוי אנושות בצמיחה הכלכלית במדינה. 

בתוך כך, קשה לקבוע מה תהיה ההשפעה של פרסום התוצר בארה"ב על מדדי המניות. במידה והתוצר אכן יפתיע ויהיה גובה מן הצפוי - ניתן להניח שעליות ירשמו בוול סטריט לצד ההנחה כי הירידה בפעילות העסקית שנרשמה בחודשים האחרונים חמורה פחות ממה שניתן היה לחשוב בתחילה. 

במידה והתוצר יהיה נמוך מן המצופה, המדדים יגיבו ודאי בירידות שערים לאור האינדיקציה על הרכות של הכלכלה המקומית. אם כי ודאי ימצאו בשטח משקיעים שיזכרו באותה הצהרה של הבנק המרכזי על הצמיחה ויאמינו כי החולשה בצמיחה תשפיע על מתווה העלאות הריבית ותשנה את תוכניות הפד' לשנת 2016. אלו ירוצו אל השוק וירכשו מניות בעוד מועד. האם יוכלו להשפיע על המדדים? ספק גדול, אבל וול סטריט לעולם לא תחדל מלהפתיע. 

תגובות לכתבה(0):

התחבר לאתר

נותרו 55 תווים

נותרו 1000 תווים

הוסף תגובה

תגובתך התקבלה ותפורסם בכפוף למדיניות המערכת.
תודה.
לתגובה חדשה
תגובתך לא נשלחה בשל בעיית תקשורת, אנא נסה שנית.
חזור לתגובה
חיפוש ני"ע חיפוש כתבות