כלכלנים בארה"ב: רווחי החברות יעלו, המשכורות במדינה יקפצו

בחודש דצמבר, שוק העבודה בארה"ב הוסיף מעל לרבע מיליון משרות אך המשכורות ירדו. סקר כלכלנים טוען שזהו מצב זמני
|
נשר אמריקני, צילום: Getty images Israel
בעוד אירופה מלקקת את הפצעים של המשבר הפיננסי מהעשור הקודם וקצב הצמיחה במזרח הרחוק ממשיך להתמתן, הכלכלנים האמריקנים אופטימיים לגבי עתיד כלכלת ארה"ב. על פי סקר חדש מאת הארגון הלאומי לכלכלת עסקים (NABE), הירידה החדה במחירי האנרגיה וחומרי הגלם במדינה אמורה להשפיע באופן ישיר על שורת הרווח של החברות. כמו כן, הכלכלנים חוזים כי בעקבות השתפרות שוק העבודה במדינה, מערך העבודה נמצא כפסע מהתחלת תהליך של עלייה במשכורות השכירים.

"ישנן ציפיות גבוהות לגבי הרבעון הראשון של השנה בכל הנוגע לתעסוקה ומשכורות", כך אומר מנהל ארגון NABE, ג'ון סילבה. הצפי מגיע בעקבות השקעת ההון של החברות והממשל בשוק שנעשו ברבעונים האחרונים". סילבה משמש גם ככלכלן ראשי בבנק המשכנתאות הגדול בארה"ב- וולס פארגו.

נציין כי מזה זמן מה, הכלכלנים בארה"ב חוזים עלייה במשכורות במדינה, מה שלא קרם עור וגידים עדיין. אחת מהביקורות העיקריות כנגד ה"יציאה מן המשבר הפיננסי" בארה"ב, היא שהאחרונה לא חילחלה אל שכבות השכירים במשק האמריקני. בשנים האחרונות, למרות ההתאוששות בשוק האבטלה, המשכורות במשק לא עלו באופן משמעותי. התופעה אף זכתה להתייחסות הן על ידי ראש הבנק המרכזי בארה"ב ג'נט יילן שטענה שהפערים החברתיים מטרידים את הבנק המרכזי והן על ידי נאומו האחרון של ברק אובמה בנאום מצב האומה.

בשבוע שעבר, קיבלנו אזכור נוסף למצב הייחודי בו נמצא שוק העבודה האמריקני. בעוד לשוק הפרטי נוספו מעל לחצי מיליון משרות חדשות, המשכורות עצמן ירדו ב-0.2%.

הצפי כרגע של השוק הוא ירידה אל שיעורי אבטלה של 5.4% בסוף השנה הקרובה. שיעור האבטלה ההיסטורי של שוק העבודה האמריקני. שיעורים נמוכים מכך, יחייבו, ככל הנראה העלאה במשכורות בכדי למלא את מקומות העבודה הקיימים.
תגובות לכתבה(0):

התחבר לאתר

נותרו 55 תווים

נותרו 1000 תווים

הוסף תגובה

תגובתך התקבלה ותפורסם בכפוף למדיניות המערכת.
תודה.
לתגובה חדשה
תגובתך לא נשלחה בשל בעיית תקשורת, אנא נסה שנית.
חזור לתגובה
חיפוש ני"ע חיפוש כתבות