מחיר הטעות: פדיונות בסך 35 מיליארד דולר מקרן של 'פימקו' בשנת 2013

"כאשר אתה בוחר בעמדה שונה מהשאר ודובק בה, מחיר הטעות הוא משמעותי יותר וההדים נשמעים למרחקים"
|
ביל גרוס

טעות של מיליארדים. ביל גרוס, מנהל משותף בקרן פימקו, והאיש שמכונה "מלך האג"ח" שגה בתחזיותיו לגבי המועד והאפקט של צמצום תכנית הרכישות של הפדרל ריזרב והסב לקרן המרכזית Pimco Total Return Fund’s את ההפסד המשמעותי ביותר בשני עשורים.

המכה הקשה הורגשה בקופות הגדולות של פימקו ובכלל פגיעה בהנפקות האג"ח הלא מסורתיות אשר נועדו להגן על המשקיעים מפני מהלכי חדים. על פי מידע שנאסף על ידי בלומברג, קרנות הנאמנות של פימקו, אשר כללו נכסים בשווי של 10 מיליארד דולר, איבדו קרוב לשני שליש מערכם בשנת 2013. ובכך, רק 2 מתוך 11 הקרנות הגדולות של החברה הצליחו להכות יותר ממחצית היריבים שלהם בשנה שעברה.

"כאשר אחד בוחר בעמדה מסויימת ושונה, אתה מדגיש את ההפסד שלך בצורה הרבה יותר משמעותית כאשר אתה טועה" אמר ג'ושוע אמנואל, מנהל השקעות ראשי ב-Elements Financial Group LLC.

פימקו, אשר מנוהלת על ידי גרוס ומוחמד אל אריען, שברה את שיא הפדיניות של הקרן המרכזית אשר איבדה 1.9% בכל שנת 2013 ונסחרה ב64% ביחס ליריבותיה. מדובר בהפסד המשמעותי ביותר מאז שנת 1994. המדד הצובר של בנק ההשקעות ברקליס ירד 2% בשנה האחרונה עקב החשש מצמצום תכנית הרכישות בעוד שה-S&P500 הוסיף 30% בשנה האחרונה.

קרן פימקו, אשר שווי נכסיה עומד על 2 טריליון דולר סומכת בעיקר על מוצריה כגון "קרן האג"ח הבלתי מוגבלת" (סימול: PUBAX) על מנת למשוך משקיעים אשר חוששים כי הראלי שהתרחש עקב הריבית הנמוכה מגיע לקיצו. קרן כדגומאת PUBAX מטרתה ארוכת טווח, עם סיכון נמוך. הקרן משקיעה לפחות 80% מנכסיה בסוגים שונים של על מנת להפחית את הסיכון. ב-12 החודשים האחרונים PUBAX איבדה קרוב ל-3% מערכה.

והנה הבשורה המרה, משקיעים ב-11 החודשים הראשונים של 2013 פדו (לא להאמין) 36.9 מיליארד דולר מ'קרן התשואה הכוללת' של גרוס. ובכך, הקרן הפסידה את התואר "קרן הנאמנות הגדולה בעולם" ל - Vanguard Total Stock Market Index Fund.

על פי מידע שנאסף על ידי בלומברג, קרן PUBAX (דוברה לעיל) אשר כוללת נכסים בשווי של 28 מיליארד דולר נפלה במהלך השנה האחרונה 2.6% ונסחרה במחיר נמוך ב-25% מיריבותיה.

כאמור, הקרנות של גרוס נפגעו אנושות עקב הימורים גרועים על האג"ח הממשלתיות בארה"ב, אג"ח מושפעות ועקב השקעה באג"ח ממשלת ברזיל. הקרן הגיעה למסקנה בפורום ההשקעה השנתי בחודש מאי כי כלכלת ארה"ב תצמח ב-3 עד ה-5 שנים הבאות בממצוע ב-2% בשנה. מה שהקרן לא צפתה זה שבחודש מאי הפדרל ריזרב יעלה את התחזית לצמצום תכנית הרכישות.

דאגלס הודג', המנהל התפעולי הראשי של פימקו ציין בראיון בחודש דצמבר כי הצמצום הוא מילה מדאיגה והאחזקות של הקרן באגרות חוב לטווח ארוך מסוכנת ו "תעלה לנו ביוקר".


תגובות לכתבה(0):

התחבר לאתר

נותרו 55 תווים

נותרו 1000 תווים

הוסף תגובה

תגובתך התקבלה ותפורסם בכפוף למדיניות המערכת.
תודה.
לתגובה חדשה
תגובתך לא נשלחה בשל בעיית תקשורת, אנא נסה שנית.
חזור לתגובה
חיפוש ני"ע חיפוש כתבות