מדד העוצמה היחסית RSI - כיצד לפרש אותו (חלק ב')

אייל גורביץ, המנתח הטכני של Bizportal, ממשיך בסדרת הכתבות אודות מדד העוצמה היחסית וכיצד יש לנהוג בו על מנת לסחור בשוק ההון
|
(2)
אייל גורביץ, צילום: Bizportal

נבנה לפני שנים מספר על ידי וולס ווילדר כמדד לבדיקת מידת עוצמתו של שוק או מסוימת. פשטות הנוסחה הפכה את מדד העוצמה היחסית לאחד ממדדי התאוצה הפופולריים ביותר. העובדה שהוא ניתן כחלק מחבילות תוכנה על ידי ספקי השירות המקומיים, תרמה במידה רבה לאותה פופולריות.

יש לציין, שאפשר למצוא את המדד בכל מקום כמעט, והוא מהווה חלק מרכזי ובולט במערך הטכני של מנתחים רבים. עם זאת יש להביט עליו בעין עקומה ובחשדנות. פשטות קריאתו וקלות בנייתה של הנוסחה ותחזוקתה, מביאות לא פעם למספר טעויות בפירוש המדד. הכתבות הקרובות יוקדשו להבהרת הנושא.

קניות יתר ומכירות יתר
בכתבה הקודמת הצגתי את הנוסחה לחישובו של המדד ותהליך בנייתו המחייב, באם נעשה שימוש בגיליון אלקטרוני ולא בחבילת תוכנה, במספר טורי חישוב.

מדד העוצמה היחסית נע על סקאלה של 0-100. חליפות הוא נושק לגבול התחתון וחליפות לעליון. העובדה שבשל הנוסחה המתמטית המגדירה אותו הוא תחום בין שני גבולות אלה, הופכת אותו נוח לקריאה. מרבית המשתמשים במדד נוטים לחשוב שכאשר מעפיל מדד העוצמה מעל לרמה של 70, השוק מבשר על היותו מצוי במצב של "קניות יתר", כלומר, רווי קניות. לפי הגדרה זו נטו עליות המחירים להיות חדות ומהירות מדי, ולכן גדלים הסיכויים להיפוך מגמה.

מנגד, ירידה מתחת לרמה של 30, מבשרת על היותו של השוק שרוי במצב של "מכירות יתר", כלומר, מצב בו השוק רווי במכירות, ומכאן שגדולים הסיכויים לשינוי מגמה והפעם בגיוון מעלה - אין טעות גדולה מזו, מכמה סיבות.

מדד העוצמה היחסית הוא מדד עוצמה, כלומר, ככל שהוא גבוה יותר, פירוש הדבר שהשוק מגלה יותר עוצמה ולכן גדולים הסיכויים להמשך המגמה ולא להיפוכה. לכן, כאשר מדד העוצמה היחסית מעפיל מעל לרמה של 70, גדלים הסיכויים שכל תיקון טכני יהיה זמני וכיוונו של השוק ימשיך להיות מעלה.

לעומת זאת, כאשר מדד העוצמה היחסית נלחץ מתחת לרמה של 30, גדלים הסיכויים שכל תיקון טכני בכיוון מעלה יהיה זמני וכיוונו של השוק ימשיך להיות מטה. כלומר, רמתו של מדד העוצמה מעידה על כוחו של השוק. ככל שהוא גבוה יותר, השוק חזק יותר וככל שהוא נמוך יותר, השוק חלש יותר.

שנית, כל זמן שאין איתותי חולשה מקבילים מכיוונו של השוק, כלומר משילוב התנהגות המחירים ומחזורי המסחר לקריאתו של מדד העוצמה היחסית יש ערך דל ביותר.

ניקח מצב היפותטי בו מצויה מניה בתהליך ארוך של דשדוש ומדד העוצמה היחסית מדשדש אף הוא בטווח הרמות של 30-70. בשלב מסוים מסתיים תהליך הדשדוש והמניה פורצת מעלה, כאשר מדד העוצמה מעפיל לרמה של 90, בדיוק ביום הפריצה. המשמעות פשוטה - הקריאה הגבוהה במדד העוצמה מעידה על אמינותה ומהימנותה של הפריצה ומחזקת אותה, בניגוד לדעה הרווחת הגורסת שקריאה גבוהה מעידה על סיום מהלך עליות.


קיימת נטייה מסוימת לייחס למדד העוצמה היחסית תכונות של ספק פתרונות בית ספר. כלומר, מדד שדי בהצצה חטופה בו כדי לגלות ולחשוף את העתיד להתרחש בשוק בימים הקרובים - וזו טעות. מדד העוצמה אינו מספק פתרונות בית ספר ואינו מדד שמטרתו להוביל את השוק או לקבוע מראש האם הבשילו התנאים להיפוך מגמה.

הוא נבנה ומיועד כדי לאשר את הנחות העבודה הנגזרות מפעילות השוק ומקריאה "עירומה" של גרף המחירים, ללא כלי עזר. אחרי גיבוש המסקנות ובנייתה של הנחת עבודה, אפשר להציץ במדד העוצמה היחסית כדי לשאוב אישורים או סתירות להנחת העבודה הכללית.


*כל הזכויות שמורות. אין לשכפל, להעתיק, לתרגם, לצלם, להקליט או להעביר בכל צורה שהיא כל חלק מן החומר אלא באישור מפורש בכתב מן המחבר.

**אין בסקירה זו משום המלצה לקנות או למכור את השוק או מניות ספציפיות. סקירה זו מוגשת כאינפורמציה טכנית נוספת. העושה זאת פועל על סמך שיקול דעתו בלבד.

תגובות לכתבה(2):

התחבר לאתר

נותרו 55 תווים

נותרו 1000 תווים

הוסף תגובה

תגובתך התקבלה ותפורסם בכפוף למדיניות המערכת.
תודה.
לתגובה חדשה
תגובתך לא נשלחה בשל בעיית תקשורת, אנא נסה שנית.
חזור לתגובה
 • 2.
  עליות ירידות
  מה קורה 15/01/2015 09:59
  הגב לתגובה זו
  1 0
  העיקר שיהיה אקשן
  סגור
 • 1.
  לגורביץ היקר
  א 14/01/2015 15:44
  הגב לתגובה זו
  13 0
  האדמה רועדת ואתה מספר לנו אתמול והיום על מדדי עוצמה? אז:1)כבר כתבת זאת לא מזמן. 2)ישראל ברסטיצקי כתב את : ילדי. הצל את עצמך..הוצאת משרד הבטחון 2004.אומנם בנושא אחר לחלוטין..אבל אני שואל את הכותרת שזה השם של הספר..הבנת..מר איש יקר וחביב...
  סגור
חיפוש ני"ע חיפוש כתבות