מה עושים המשקיעים לשוק הנדל"ן, ומי בכלל צריך אותם?

נתוני האוצר שופכים אור על השיעור הנמוך של רכישות משקיעים וההשפעה הדרמטית על המשך ירידות המחירים; האם זו בשורה לזוגות הצעירים? // חלק א'

 |  (61)
שר האוצר משה כחלון במימונה, צילום: אלעד מלכה
​מה ההשפעה האמיתית של משקיעי הנדל"ן על מחירי הדיור בישראל? מהנתונים שהתקבלו מהסקירה האחרונה של האוצר לגבי שוק הנדל"ן, אפשר לראות בגרף המצורף שבחודש אפריל 2016 החלה מגמה הדרגתית אך מתמשכת של ירידה במשקל המשקיעים מסך רכישות הנדל"ן.
בחודשיים האחרונים מדובר בשפל היסטורי של 13%. אין ספק שלאחוז הנמוך של רכישות משקיעים, יש השפעה דרמטית ומכרעת על המשך ירידות המחירים בענף הנדל"ן.
ביזפורטל מגייסת כתבי שוק הון ביזפורטל מגייסת כתבי שוק הון

מתוך סקירת האוצר כפי שפורסמה בתאריך 13.5.18
 
השינוי הדרמטי הזה מחייב התייחסות, אז בואו נצלול במהירות לסקירה של התנהגות המשקיעים בעשור האחרון. ב-6.12.17 פרסמה הלשכה המרכזית לסטטיסטיקה נתון מדהים, על כך שתוך עשור עלה שיעור המשקיעים (המחזיקים בשתי דירות ומעלה) פי ארבע! על פי הדיווח הזה, אחוז המשקיעים זינק בין השנים 2007 עד 2016 מרמה של 2.5% מסך כמות הדירות בשוק הנדל"ן לרמה של 9.7% בהתאמה.
עובדתית, בשנים אלה גם מחירי הדירות עלו בצורה חדה, ביותר מ-100%, ולכאורה, אפשר לראות קשר ישיר וברור בין שני הנתונים, ולכן חשוב לבדוק את ההשפעה הדואלית של המשקיעים על עליית מחירי הנדל"ן, וההפך.
השוק חייב את המשקיעים?
בעקבות הבריחה של המשקיעים משוק הנדל"ן בשנתיים האחרונות, אנו שומעים לא מעט בתקשורת את המשפט: "השוק חייב את המשקיעים, כי ללא המשקיעים לא יהיו דירות להשכרה עבור חסרי הדיור".
האמנם? האם כמות הדירות בשוק תשתנה בגלל המשקיעים? או שמדובר ברצון של הקבלנים להמשיך לבנות ולמכור דירות במחירי בועה למשקיעים תמימים שבסוף יישארו עם דירה ומשכנתא ובלי שוכרים?
המציאות היא שהמשקיעים לא בנו אפילו דירה אחת בישראל, וחוץ מתקופה מסוימת במהלך שנות ה-90' בתקופת העלייה הרוסית הגדולה, מעולם לא היו חסרים מבנים פיזיים למגורים בישראל, עם המשקיעים ובלעדיהם.
זה אולי ישמע קצת "מפתיע", אבל לפני גל הרכישות המסיביות של המשקיעים בעשור האחרון, היו דירות לכולם בישראל. לא היה שום מחסור, ואפילו בשנת 2008, כמה חודשים לפני הורדות הריבית החדות של סטנלי פישר, היו פרסומים לא מעטים בתקשורת על התכניות של הקבלנים להוריד מחירים על מנת להחזיר את הקונים לשוק.
ולמרות השפל במכירות בשנים 1998- 2008, כל חסרי הדיור הצליחו למצוא מקום לגור בו, אם בשכירות ואם ברכישת דירה. לכולם היה איפה לגור, למרות שחלקם של בעלי שתי דירות ומעלה היה בסך הכל 2.5% מהדירות בישראל. הייתכן שישראל "הסתדרה" במשך 60 שנה ללא המשקיעים?!
בפועל, שוק השכירות התנהל באמצעות בעלי שתי דירות ומעלה שמקורן בירושות. לכן שוק ההשכרה היה מווסת והמחירים התנהלו על פי יכולת התשלום האמתית של השוכרים, ולא מלחצים של משקיעים שמעלים את מחירי השכירות רק בגלל הצורך שלהם לממן את ה"מינוף" שלקחו על עצמם לרכישת השקעה.
המשקיעים לא באמת מוסיפים יחידות דיור
יש לציין כי כמות המבנים הפיזיים בשוק הוא מספר מוחלט. הקונה עשוי להיות משקיע או לחילופין מחוסר דיור. המשקיעים לא באמת מוסיפים יחידות דיור.
מה שקרה בפועל עם הנהירה של המשקיעים לנדל"ן הוא שהם בעצם קנו את הדירות במקום הזוגות הצעירים חסרי הדיור, במחירים מופקעים שחסרי הדיור לא יכולים להרשות לעצמם, ולאחר מכן, הם השכירו את אותה דירה במחיר מופקע לאותם זוגות מהם "גזלו" את הדירה.
ב-22.11.16, במהלך ישיבת ועדת הכספים של הכנסת במסגרת דיונים לקראת המס על דירה שלישית שהאוצר התכוון להעביר, התוודה ח"כ וקנין מש"ס שהוא בעל שלוש דירות להשקעה אותן רכש בישוב שלומי. "אני בעל 3 דירות אותן רכשתי ב-2008, כל דירה כ-290 - 280 אלף שקל" התוודה והלין על כך שהוא צריך לשלם מס. הרי את הדירות הוא בכלל "נאלץ" לרכוש בגלל שנפתחה לו קרן השתלמות.
אפשר לקחת את הישוב הצפוני שלומי כמיקרוקוסמוס של מה שהתרחש בשוק המשקיעים וההשכרה בישראל בעשור האחרון. עד שנת 2008, המציאות הייתה שבשלומי לא היו בכלל משקיעים! מחירי הדירות היו ברמות שכל זוג צעיר שהיה צריך דירה למגורים, פשוט רכש אותה, עם הון עצמי מינימלי של כמה עשרות אלפי שקלים בודדים, ונשארו עם משכנתא חודשית בסדרי גודל של 1,000-1,200 שקל עבור דירה משלהם. מי שבכל זאת רצה להתגורר בשכירות יכול היה לשכור דירות של בעלי ירושות במחירים שכיום נשמעים מצחיקים.
מה קרה בשלומי כתוצאה מנהירת המשקיעים לעיר?
כיום, המחירים של אותן דירות כבר עברו את הסכום של 600 אלף שקל, שהוא הרבה מעבר להישג ידם של בני המקום ש"נאלצים" להתגורר בשכירות באותן דירות, ולשלם מחיר של 2,000 -2,200 שקל על מנת להתגורר באותן דירות בשכירות.
כלומר, נהירת המשקיעים גרמה לזה שבני המקום בשלומי משלמים כיום כפליים מאשר לפני עשור, על מנת להתגורר באותן דירות בשכירות, במקום בבעלות. דוגמאות מסוג זה להשפעת המשקיעים אפשר למצוא לאורכה ורוחבה של ישראל, ואין ספק שלתופעה הזאת יש השפעה דרמטית על יכולת השרידות הכלכלית של הדורות הנוכחיים והבאים בעשרות השנים הבאות.
כמובן שאי אפשר לבוא למשקיעים בטענות כלשהן. הם מצידם השקיעו בצדק ובסופו של דבר דואגים להשקעות שלהם. מאידך, חשוב להבין שעליית המחירים המתוארת, היא ההשפעה האמתית של המשקיעים על שוק הנדל"ן ועל הכלכלה הישראלית. הרכישות המסיביות שלהם, פוגעות בחסרי הדיור, בתזרים היומיומי שלהם ובעתיד שלהם.
אחת הטענות המרכזיות של האינטרסנטים בשוק הנדל"ן היא שעליית המחירים נובעת בגלל ה"מחסור". בכתבה הקודמת כבר התייחסתי לנושא והסברתי שמעולם לא היה בישראל מחסור כלשהו במבנים פיזיים למגורים.
מה שקרה בפועל הוא שהיה מחסור באלטרנטיבות השקעה למשקיעים, אשר מצאו בנדל"ן את הפתרון ליצירת תשואה, "מחסור" שכמובן גם קודם בהצלחה רבה בתקשורת כ"נדל"ן שיכול רק לעלות". הדבר הביא משקיעים חדשים נוספים לשוק ולמחזוריות של עליות נוספות במחירי הנכסים.
בשנות הבועה בארה"ב, בין השנים 2002-2006 נבנו כ-2.2 מיליון יחידות דיור יותר מאשר בחמש השנים שקדמו להן. במחקרים שלאחר מכן, התברר שהכמות העצומה הזאת של דירות שנבנו, היתה הרבה מעבר לצורכי השוק למגורים. בעלי בתים לא יכלו לעמוד בהחזרים של המשכנתאות, ומשקיעים שקנו דירות להשקעה נותרו ללא שוכרים וללא תשואה. רבים נאלצו להחזיר את הדירות לבנק. הבנקים מצידם, נתקעו עם הדירות, ובגלל עודף ההיצע העצום פשוט לא היה להן דורש, לא לרכישה ולא להשכרה.
במקרה זה חשוב להדגיש שלאחר התפוצצות הבועה בארה"ב, ולמרות שאנשים החזירו את הדירות לבנק, לכולם היו דירות להתגורר בהן. אף אחד לא עבר לגור ברחוב, ולבנקים בארה"ב לקח מספר שנים עד שהצליחו להיפטר מהדירות הריקות.
חלק ב' של המאמר יפורסם מחר, מוזמנים לעקוב.
הכותב הוא ממובילי מחאת הדיור בפייסבוק, דף המחאה הגדולה-יחד נוריד את מחירי הדיור.
תגובות לכתבה(61):

התחבר לאתר

נותרו 55 תווים

נותרו 1000 תווים

הוסף תגובה

תגובתך התקבלה ותפורסם בכפוף למדיניות המערכת.
תודה.
לתגובה חדשה
תגובתך לא נשלחה בשל בעיית תקשורת, אנא נסה שנית.
חזור לתגובה
 • 32.
  הפתרון היחיד הוא מס משקיעים.
  ט 15/08/2018 00:24
  הגב לתגובה זו
  0 0
  אם לא יחלו בפתרון דרסטי (מס דירה שלישית זה בדיחה) לא נראה הקלה באופק. קורת גג זה צורך, לא מותרות. כל אדם שרוכש דירה נוספת להשקעה יש להשית עליו מס. בנוסף פיקוח על מחירי השכירות. פיקוח כזה קיים בחו"ל אפילו במקומות שיש בהם קרקע בשפע. יש לפעול כך בארצנו. אבל מה, בישראל עסוקים לפקח על מחירי החלב - איפה שהיה אפשר פשוט לפתוח השוק לייבוא, והפיקוח יהפוך מיותר לגמרי.
  סגור
 • 31.
  נויבירט היחצן הגביר מהלך וממשיך לתקוף את המשקיעים שלא
  חחח 29/05/2018 07:59
  הגב לתגובה זו
  3 2
  מוכרים דירות בהפסד לפי רצון הממשלה. חברים יקרים, מי שיסמוך על הממשלה ויחצניה ישאר בלי דירה. ראו הוזהרתם
  סגור
 • 30.
  הכי כואב הם ה"משקיעים לרגע" של השנתיים האחרונות
  אורח לרגע 26/05/2018 20:02
  הגב לתגובה זו
  0 0
  אנשים שקראו כל יום בעיתון כמה נפלא לרכוש דירה, ואיך המינוף יקדם את החיים שלהם.. בלה בלה בלה... בסוף הם ישארו קרחים מכאן ןמכאן פשוט עצוב
  סגור
 • 29.
  כמה שטויות בכתבה אחת...
  יוסי 25/05/2018 20:14
  הגב לתגובה זו
  3 10
  הנחת המוצא שכמות הדירות שתבנה זהה עם ובלי משקיעים היא מוטעית לחלוטין. המשקיעים במקרים רבים הם ״עושי השוק״ בדירות חדשות ויזמים נשענים על כוח בקניה שלהם. ללא משקיעים כמות הדירות שתיבנה תרד.
  סגור
 • אבל יחצים אף פעם לא מתבלבלים מעובדות, הם עובדים על
  צודק 29/05/2018 08:01
  הגב לתגובה זו
  1 0
  "שינוי דעת קהל" זו הלוגיסטיקה שלהם, ותוקפים את כול מי שמפריע לפוליטיקה הנבובה שלהם. שתתחיל הממשלה באמת לבנות דירות, נראה אותה.
  סגור
 • הנת היסוד שמחירי הדירות מושפעים בצורה משמעותית
  שט 26/05/2018 18:22
  הגב לתגובה זו
  2 2
  ממשקיעים היא שטות גמורה. המחירים קשיחים, לא מחירי היצע וביקוש, חוץ במקומות נקודתיים. למה המחירים קשיחים ולא תלויים במשקיעים ? משום ש 87 אחוז ממחיר הדירות החדשות הן התשומות (התשומות זהו מיסוי שמטיל ביבי ומיסוי זה מסתתר מאחורי שמות שונים ומשונים). לחברות הבניה יש רווח בערך של 15 האחוז, לחברות שעובדות במחיר למשתכן יש רווח של בין 12 אחוז ל- 15 אחוז. אין שום אפשרות לחברות הבניה להוריד מחירים, כי אם אם יעשו כך הן תתמוטטנה מבחינה כספית. לכן חברות הבניה יצמצמו בניה כך שכמות הבניה שלהם תותאם למי שיכול לעמוד במחירים הנוכחיים. לא תהיהי ירידת מחירים בבניה רגילה. צפויה אפילו עליית מחירים של 3 אחוז תוך שנה בגלל עליית התשומות ב- 3 אחוז. טדי נויבירט הוא שרלטן שמתפרנס מהפצת תיאוריות כוזבות ושקרים בנוגע למה שקורה. אין ירידת מחירים ולא תהיה.
  סגור
 • תתפלא, ואותן תשומות היו ב 2008 והמחירים היו פחות מחצי.. (ל"ת)
  חושף אינטרסנטים 26/05/2018 19:56
  הגב לתגובה זו
  0 0
  סגור
 • עליך ללמוד מחדש חשבון בארחוזים של כיתה ד.
  שט 27/05/2018 08:47
  הגב לתגובה זו
  1 0
  סביר שבשנת 2009 מחיר התשומות היה 87 אחוז ממחיר הדירה וזה אותו אחוז כמו היום. אבל בערך אסולוטי מחיר התשומות היום בערך כפול ממחיר התשומות שהיה בשנת 2008: אם מחיר הדירות הוכפל זה אומר שעלות התשומות הוכפלה במחיר אבסולוטי של שקלים. בכיתה ד אתה אמור היית להבדיל בין אחוזים לבין ערך אבסולטי (ששונה לגמרי מאחוזים). כנראה לא למדת טוב אחוזים בכתה ד לכן אתה טועה. מי שלא מבין אחוזים אסור לו לעסוק בכספים, כי הוא לא מבין מספיק חשבון של כספים.
  סגור
 • 28.
  נכון, תנאי השוק משתנים ואפילו בבנק ישראל נלחצים (ל"ת)
  שמואל 25/05/2018 09:22
  הגב לתגובה זו
  5 0
  סגור
 • 27.
  שטויות המשקיעים משפצים ומתחזקים
  משקיע 25/05/2018 08:22
  הגב לתגובה זו
  3 6
  התרומה של המשקיעים היא הכנסת עשרות אלפי יחידות דיור למעגל השכירות. זו התרומה העיקרית שלהם והרצון שלהם להמשיך לתחזק את אותן יחידות דיור. אני אישית הכנסתי למעלה מ20 דירות למעגל השכירות אחרי שהיו הרוסות ומוזנחות במשך שנים. כל העיר התחתית בחיפה ומקומות דומים שלא היה להם ביקוש לא היו מתרוממים אלמלא משקיעים היו שמים מזמנם וכספם לשפץ. המדינה טובה בלדבר לא מעבר לכך. היוזמה האמיתית נמצאת במגזר הפרטי
  סגור
 • ה"תרומה" היחידה של משקיעים זה לכיס הפרטי שלהם.
  ז 15/08/2018 00:20
  הגב לתגובה זו
  0 0
  שום תועלת אחרת לא יוצאת מהם, נקודה.
  סגור
 • בלי המשקיעים, את אותן דירות היו רוכשים חסרי הדיור בזול! (ל"ת)
  משקיע ששוקע 26/05/2018 19:56
  הגב לתגובה זו
  0 1
  סגור
 • המשקיעים לא בנו אפילו דירה אחת!!
  המשקיעים תרמו לשוק? 26/05/2018 09:48
  הגב לתגובה זו
  1 0
  המשקיעים בסך הכל קנו את הדירות של חסרי הדיור במחירים מופרכים. זה הכל
  סגור
 • 26.
  מדוייק (ל"ת)
  nav 24/05/2018 22:42
  הגב לתגובה זו
  1 0
  סגור
 • 25.
  מייבשים את השוק גם ב-2018
  איילה 24/05/2018 22:07
  הגב לתגובה זו
  3 1
  כתבה מעניינת מדויקת ברמת תחקיר של עובדה
  סגור
 • וממשיכים לשלם שכירות
  כלכלן התנהגותי 27/05/2018 20:48
  הגב לתגובה זו
  0 0
  ממשיכים לשלם שכירות שרק תלך ותעלה ונשארים מאחור בכל הנוגע לדירת מגורים. תמשיכו כך ותמשיכו לממן את המשקיעים חחח
  סגור
 • טען עוד
 • 24.
  לרסן
  ד 24/05/2018 20:58
  הגב לתגובה זו
  3 0
  הממשלה צריכה לרסן את המשקיעים כמו בקנדה ובסין!
  סגור
 • 23.
  טדי צודק (ל"ת)
  דוד 24/05/2018 20:39
  הגב לתגובה זו
  6 0
  סגור
 • 22.
  אין על טדי בעולם
  רועי 24/05/2018 20:21
  הגב לתגובה זו
  8 0
  היחיד שאומר לכולם את האמת בפרצוף
  סגור
 • 21.
  כל מילה בסלה
  סמי 24/05/2018 20:20
  הגב לתגובה זו
  7 1
  טדי אתה אלוף
  סגור
 • 20.
  תחזיקו חזק אנחנו לפני גל נוסף של עליות מחירי הדירות
  אמיר 24/05/2018 19:50
  הגב לתגובה זו
  2 12
  ושלא תגידו של אמרו לכם
  סגור
 • חחחח...רוץ מהר לקנות שלא יגמר לך חחחחחחחחחח (ל"ת)
  סמי 25/05/2018 19:17
  הגב לתגובה זו
  5 0
  סגור
 • 19.
  לא קונים דירה במחיר בועה. קאפיש?! (ל"ת)
  יגאל 24/05/2018 19:49
  הגב לתגובה זו
  8 2
  סגור
 • דירה יעמוד על 1 שח אתם לא
  עושה רושם שגם אם מחי 25/05/2018 09:40
  הגב לתגובה זו
  1 3
  תקנו גרגר חול אלא חבורה של קשקשת מקושקשת וצווחנית לעשיית הון פוליטי
  סגור
 • הרי הבלוף נחשף והמגמה השתנתה. להאמין שזה עוד יעלה? (ל"ת)
  בוגר טרי של קורס? 25/05/2018 09:08
  הגב לתגובה זו
  5 1
  סגור
 • 18.
  צודק 100%
  עופר 24/05/2018 18:27
  הגב לתגובה זו
  7 1
  הכל פמפומים של אינטרסנטים, יהודים כמו יהודים ידרסו את כולם כולל בני דתם בשביל כסף...
  סגור
 • 17.
  מדויק. משקיע נדלן = ספסר נדלן (ל"ת)
  יואב 24/05/2018 18:04
  הגב לתגובה זו
  8 1
  סגור
 • ניתוח מעולה (ל"ת)
  יוני 25/05/2018 08:41
  הגב לתגובה זו
  4 0
  סגור
 • 16.
  יצא לך לבדוק כמה אנשים וזוגות חזרו לגור ביחד עם ההורים
  גיא 24/05/2018 18:02
  הגב לתגובה זו
  1 2
  לא הבנתי מה המסר של הכתבה ! אם אנשים לא יכולים לממן שכירות או קניה כנראה שהם אצל ההורים בבית , זה לא אומר שאנשים גרים ברחוב . דרך אגב - משקיע זה אחד שקונה בזול ולא ביוקר , העדר שרץ לקנות אחרי המשקיעים הם אלה שקנו ביוקר ורוצים למקסם את הרווח שלהם , לגיטימי
  סגור
 • 15.
  מדויק! (ל"ת)
  רועי 24/05/2018 17:45
  הגב לתגובה זו
  5 0
  סגור
 • 14.
  ניתוח מדויק! (ל"ת)
  אדם 24/05/2018 17:00
  הגב לתגובה זו
  5 0
  סגור
 • 13.
  גם היזם אדי כספי הודה שהמשקיעים גזלו דירות
  אני 24/05/2018 16:59
  הגב לתגובה זו
  7 1
  מהזוגות הצעירים. זה דבר ברור. אם קצב הבניה מוגבל על ידי הממשלה, הרשויות, המינהל, וכו' אז ברור שכל דירה שנרכשה ע"י משקיע היא דירה שכבר לא יכולה להירכש על ידי צעיר
  סגור
 • 12.
  המשקיעים בורחים........בורחים.........
  כל הכבוד לכחלון 24/05/2018 16:34
  הגב לתגובה זו
  5 0
  המשקיעים בורחים........בורחים......... כל הכבוד לכחלון
  סגור
 • 11.
  מדוע אין תחקיר-על המחסור-על הקיטון בבניה-מחסור מכוון
  כותבי תרחישים 24/05/2018 16:18
  הגב לתגובה זו
  3 0
  היתכן שבשוייץ-בגרמניה-ואוסטריה-בעשור-המחירים על ב 32% ובישראל במחירים עלו ב 121% ? !!! שאלת תם-האם בשוייץ ובגרמניה- אין משקיעים?!ואין ריבית נמוכה? אריק שרון זל בנה יותר מ 82000 ד בשנה מדוע בעשור האחרון בישראל=בנו פחות מ 42000 ד בממוצע שנתי?! מדוע גירשו את הקבלנים הסינים שניפגשו בירושלים עם בובו שני שרי אוצר החליטו תוכניות הזויות- ולא מייבאים קבלני בניה?!! כי יש הוראה מנומקת-מבובו- להקטין הבניה הנימוק : דאגה לעמיד הבנקים-זה מחייב וועדת חקירה אל תגידו לא ידענו
  סגור
 • 10.
  אז מה אם המשקיעים מעלים מחירים?
  משקיע שיודע 24/05/2018 15:56
  הגב לתגובה זו
  3 17
  מה אכפת לי אני מחסרי הדיור האימפוטנטים שלא יודעים לדאוג לעצמם? קשה להם? שיגורו אצל ההורים. מי שרוצה לגור בדירה הממונפת שלי שרכשתי בלי הון עצמי, שישלם!!! אנחנו המשקיעים קובעים את המחירים בשוק, ומי שלא מתאים, שיקנה דירה ויעזוב אותנו בשקט.
  סגור
 • תעשה מה שבא לך
  איגור 24/05/2018 19:00
  הגב לתגובה זו
  6 0
  תעלה כמה שאתה רוצה, הדירה תשאר ריקה. המטרה של הכתבה הייתה להגיד שאתה לא באמת תורם לאף אחד חוץ מלעצמך
  סגור
 • :)
  נפלת בפח 24/05/2018 18:43
  הגב לתגובה זו
  6 0
  אתה ממש חלוץ. קנית דירה יקר ואנחנו נקנה אותה ממך בחצי מחיר,בשביל שתהיה מבסוטנוסיף לך עוד 100000 על שכירות . ממש עסקת המאה
  סגור
 • צודק, יש 3000 דירות רק בדימונה
  מושקע 24/05/2018 18:15
  הגב לתגובה זו
  5 0
  תמשיך לקנות..... נקנה אחר כל מהקונס
  סגור
 • כשהמינוף שלך יהיה שווה יותר מהדירה והבנק יבקש לעקל
  מרקסיסט-לניניסט 24/05/2018 17:02
  הגב לתגובה זו
  6 0
  את קרן הפנסיה שלך או להתפנות מהדירה כבר היום, אל תתבכיין. כי זה הולך לקרות עם קצב של 10% ירידה שנתית.
  סגור
 • 9.
  כל מילה בסלע !!
  אורי 24/05/2018 15:55
  הגב לתגובה זו
  20 1
  וכדי לחזק את כותב המאמר ... אציין שמחירי השכירות בעשור האחרון עלו בכ -45 אחוז כמעט בהתאמה מלאה לעליה בשכר !!! מה שאומר שאין שום מחסור וגם לא היה !! לכן גם התשואה של המשקיעים ירדה כל הזמן , כי הערך של הדירה עלתה , אבל מה לעשות שאת השכירות משלמים מהמשכורת החודשית ולא "כמינוף" מהבנק למשקיעים !! . הכותב צודק בכל מילה ! זאת המציאות כהלכתה ! הריבית תעלה בקרוב ... והערווה של בועת הנדלן הכי גדולה בעולם תחשף במלוא עוצמתה!!!
  סגור
 • 8.
  אין על טדי
  עוקב 24/05/2018 15:38
  הגב לתגובה זו
  14 0
  כל מילה זהב
  סגור
 • 7.
  כל הכבוד
  אני 24/05/2018 15:37
  הגב לתגובה זו
  11 0
  כל הכבוד לטדי והמחאה
  סגור
 • 6.
  הכל נכון
  bphj 24/05/2018 15:33
  הגב לתגובה זו
  11 1
  "המשקיעם"האלה שילמו ריבית נמוכה במיוחד וזכו לראות עליות מחירים של 7-8% כל שנה.גרמו לעליית מחירי הדירות ולעליית מחירי השכירות כמו ש/הכתבה מראה והכי מזוויע לא שילמו כל מס הכנסה או כמעט לא שילמו באופן שהטתה את הכף לטובת הפסיאודו משקיעים אלה.אני לא מדבר מעמדת מקנא.אני מושקע במשרדים ויש לי הכנסה חודשית מכובדת.
  סגור
 • 5.
  בשוק חופשי פועלים משקיעים שמחפשים למקסם רווח
  חוקי הקפיטליזם 24/05/2018 15:33
  הגב לתגובה זו
  1 8
  ונכון שבשוק כזה תמיד תיווצרנה בועות ומניפולאציות. השאלה אם השוק הקומוניסטי הוא יעיל יותר.
  סגור
 • המדינה צריכה למנוע רכישת דירות להשקע, רק למגורים.
  שם 24/05/2018 18:17
  הגב לתגובה זו
  4 2
  גם ככה חולבים אותנו במיסים.. כמה אפשר
  סגור
 • אף אחד לא ביקש קומוניזם.
  קפיטליסט נאור 24/05/2018 16:53
  הגב לתגובה זו
  5 1
  אז מי שמבקש שמחירי הדיור בישראל יהיו נורמליים כמו בעולם.. אז הוא קומוניסט? באוסטרליה, היו זילנד וקנדה, מדינות בהחלט קפיטליסטיות, נלחמים במשקיעים באמצעות מסים כבדים. הרצון למחירים שפויים הוא הדבר הכי נכון שמדינה צריכה לעשות.אגב קפיטליזם בשוק חופשי - למחוק את העתיד של הדורות הבאים, זה לא שוק חופשי. זה שוק מונופוליסטי.
  סגור
 • 4.
  והנה טדי נויבירט מוביל מחאה מזוייפת בפייסבוק, וממה הוא
  הדוב הרוסי 24/05/2018 15:29
  הגב לתגובה זו
  3 18
  בעצם מתפרנס כול השנים הללו , כשמוביל 24/7 הצפה תקשורתית מסיבית וברוטלית לכאורה; האם הוא משמש שנים כיחצן של האוצר? האם הוא חולם על סוג מפוברק של קומוניזם והעברת כול הכוח והכסף לידי כמה מקורבי שלטון? לא ברור מה קורה עם האיש הזה ואיךהוא מתפרנס שנים רבות ועדיין בלי להתבלבל מעובדות? אשמח אם יש למישהו תשובות.
  סגור
 • מה עם לגופו של עניין?
  מושקע 24/05/2018 18:13
  הגב לתגובה זו
  4 1
  מה אכפת לי את מי הוא מייצג. הוא מציג תמונה ונתונים , התסכול שלך מביך
  סגור
 • אי אפשר להגיב לגופו של עניין? תוקפים את מביא הבשורה? (ל"ת)
  חושף אינטרסנטים 24/05/2018 18:06
  הגב לתגובה זו
  4 0
  סגור
 • כל המחאהה הזאת קיימת שנה וקצת..
  טדי 24/05/2018 16:49
  הגב לתגובה זו
  5 1
  ויש קבוצה של אנשים שמנהלים את המחאה. זאת לא חגיגה של איש אחד. ולא צריך יותר משעה או שעתיים ביום בשביל זה
  סגור
 • 3.
  סוך כל סוף האמת נכתבת על גבי פלטפורמה כמו ביזפורטל!! (ל"ת)
  אכפת לי 24/05/2018 15:28
  הגב לתגובה זו
  14 0
  סגור
 • 2.
  יופי של הסבר
  DD 24/05/2018 15:26
  הגב לתגובה זו
  18 0
  אמיתי ונכון הקבלנים תפסו אידיוטים שקוראים לעצמם משקיעים ונפחו את מחירי הדיור לרמות מטורפות שאפילו להם קשה להאמין לאן זה הגיע.
  סגור
 • 1.
  קישקושי "מובילי המחאה". אין ירידת מחירים, הניתוח עלוב
  שט 24/05/2018 15:21
  הגב לתגובה זו
  5 20
  הניתוח של "מוביל תנועת המחאה" מסביר עלק למה המחירים של הדירות ירדו. אבל לא הייתה ירידת מחירים (ירידת מחיר פחות מ- 4 פרומיל זו בדיחה). אם המנתח צתבסס על בלוף של ירידת מחירים אין טעם לקרוא את הניתוח שלו.
  סגור
 • משקיע מסכן
  אני מרחם עליך 24/05/2018 18:57
  הגב לתגובה זו
  7 1
  אני מרחם עליך משקיע מסכן שמתחיל לרעוד מפחד נוכח הירידות, ומדחיק ומדחיק. בהתחלה אמרו רק עולה, אחכ כשכבר יורד מחפשים תירוצים. תמכור אחי תמכור
  סגור
 • .....
  אני שומר 24/05/2018 18:45
  הגב לתגובה זו
  5 0
  בוא נדבר עוד חצי שנה.אוי כמה שאני אצחק
  סגור
 • ל ... עוד חצי שנהלא תצחק, אתה תבכה כי המחירים יעלו
  שט 25/05/2018 06:49
  הגב לתגובה זו
  0 1
  מחירי הדיור יעלו בערך ב- 3 אחוזים (כי מחירי התשומות עלו ב- 3ה אחוז וזה יגולם במחירים החדשים). כמו כן, צפוי שהריבית תעלה מעל זו של היום (כי הנשיא טראמם הורה להעלות מחירי ריבית בארצות הברית וזה גורר העלאת ריבית בכל העולם). אז עם העלאת הריבית שלם יותר משכנתא והעלאת משתנתא היא עוד צורה של העלאת מחיר. אז קנה שק של מימחטות טישיו כי אתה תבכה, עם האלאות נוספותץ במחיר. מסכנים מחפשי דיור שהולכים להפסיד את מעט הפרוטות שיש להם בגלל נוכלים מו טדי נויבירט שמבטיחים להם הבטחות כזב.
  סגור
 • גם כאשר המחירים עלו, הם לא עלו ב 100% ביום אחד..
  נו באמת 24/05/2018 18:05
  הגב לתגובה זו
  7 1
  מה שחשוב זה שהמגמה השתנתה. אלה שחשבו לעשות 10% ב2018, כבר לא כל כך בטוחים שהם ישמרו על ערך הנכס.. נפגש בעוד שנתיים
  סגור
 • ראשית, יש חלק ב שיגיע מחר,
  האמנם? 24/05/2018 16:46
  הגב לתגובה זו
  3 0
  שנית, החריגות רק התחילו
  סגור
 • לא קשור
  אני 24/05/2018 16:33
  הגב לתגובה זו
  5 0
  הוא הסביר את תרומת המשקיעים לעליות המחירים וכעת לירידתם. המחירים יורדים חבר
  סגור
 • המחירים בכלל לא יורדים. חדל קשקשת. (ל"ת)
  שט 25/05/2018 06:50
  הגב לתגובה זו
  1 1
  סגור
 • כאילו מה? אתה במאדים? (ל"ת)
  עיוור? 26/05/2018 20:00
  הגב לתגובה זו
  0 0
  סגור