על מניות שצפויות להמשיך להוביל את הראלי בבורסות

משה אוזגרקוז, אנליסט מניות בדיסקונט, מתייחס למניות שלקחו את מושכות ההובלה בדאו ג'ונס ובשבוע האחרון דווקא ראו מימושים
|
מנתחים את הדאו, צילום: Bizportal
מדדי המניות המובילים בארה"ב ממשיכים לדהור אל עבר שיאים חדשים, אך בניגוד לשנים 2010-2013, בהן ענפי הצריכה המחזורית והפיננסים הובילו את העליות, הפעם ענפי האנרגיה והתשתיות הם אלו שלקחו את מושכות ההובלה.

במהלך השנה האחרונה, פרסמנו בטור זה כמה פעמים את המלצתנו החיובית על ענף האנרגיה, ובחנו את המגמות שצפויות לאושש את צמיחת הרווחים בענף. אולם בשבוע האחרון מניות הענף רשמו מימושים חדים. להערכתנו, ההתפתחויות שתמכו עד כה במגמה החיובית צפויות להימשך.

התדרדרות המצב בעירק והסכסוך בין רוסיה לאוקראינה תומכים בטווח הקצר במחיר הנפט והגז הטבעי
מעגל האלימות המתרחב במזרח התיכון, שפעם העזו לקרוא לו ה"אביב הערבי", הגיע לאחרונה לפתחה של עירק, יצואנית הנפט השניה בגודלה בארגון OPEC והחמישית בגודלה בעולם מבחינת עתודות נפט מוכחות. בשל רקורד המלחמות המרשים בעירק ואי היציבות השלטונית במזרח התיכון, נראה שהמצב עשוי להמשיך ולהסתבך, ובכך להיות אחד הגורמים החשובים שתומכים במחיר הנפט.

במקביל, הסכסוך בין רוסיה לאוקראינה מאיים באופן מתון על אספקת גז טבעי סדירה לאירופה ובכך מחזיק את מחירי הגז הטבעי בארה"ב בכוננות עליות.

בהיבט של שוקי האנרגיה, ארה"ב רגישה ומעוניינת פחות מבעבר במשברים הגיאופוליטיים במזה"ת
ארה"ב היא צרכנית הנפט הגדולה בעולם (20 מיליון חביות ביום) וכיום היא מפיקה קרוב למחצית (43%) מצרכי הנפט שלה. בנוסף, ארה"ב נמצאת בשכנות טובה עם מחזיקת עתודות הנפט השלישית בגודלה בעולם, קנדה.

ניתן להעריך, שאחרי שארה"ב יצאה מעירק אין לה עניין של ממש בהתערבות צבאית במזה"ת (מצרים, לוב, סוריה). מעבר לכך, היא אולי הבינה שאין לה את היכולת הממשית לפתור עניינים אלו באמצעים דמוקרטיים או אמצעיים כספיים. דווקא היעדר התערבותה של ארה"ב במזה"ת, לצד הגידול בהיצע הנפט האמריקני, הם אלה שבהפוך על הפוך גורמים לעליית מחירי האנרגיה בעולם.

התפתחות הפקת הנפט הכוללת בארה"ב ובאגן ה-Permian במדינת טקסס
משנת 2007, זינקה הפקת הנפט בקצב שנתי של 7% לרמה של 8.2 מיליון חביות ליום. תפוקה זו עונה על כ-45% מצריכת הנפט בארה"ב ועל יבוא הנפט שהולך ופוחת. עלייה זו בהפקה, מקורה במספר אזורי הפקה ובעיקר טקסס. החשוב שבהם הוא אגן ה-Permian הממוקם במערב ארה"ב, המהווה 20% מתפוקת הנפט בארה"ב.

צמיחת רווחי ענף האנרגיה בארה"ב צפויים להגיע מגידול בהפקה המקומית
חברות אמריקניות המפיקות נפט וגז באזורים הסלעיים בצפון אמריקה כמו Permian Basin, Eagle Ford ו-Bakken צפויות להמשיך וליהנות מעליית רווחים (יותר מחברות אנרגיה גלובליות), שכן הפקת נפט בארה"ב תגדל על חשבון יבוא הנפט. התרחבות הפער בין מחיר הנפט לעלות הפקתו תומכת בשיפור ברווחיות.

לסיכום
לאחר שנתיים קשות יחסית, הרווחים המצרפיים בענף צפויים להציג צמיחה מרשימה של כ-12% ב-2014 ו-8% ב-2015, אך ההכנסות צפויות לעלות ב-2014 ב-4% ולהישאר ברמה זו גם ב-2015. ההבדל בין הצמיחה בשורה העליונה לתחתונה מחדד, שככל שמחירי המניות יעלו ומכפילי הרווח יתרחבו, רגישות רווחי חברות הענף לעליית מחיר האנרגיה תהפוך תלותיות יותר. על פי תחזיות הרווחים בבלומברג, ענף האנרגיה נסחר במכפיל מתון של 16 לרווחים החזויים ב-2014. להערכתנו, המאפיינים שהוזכרו בקשר עם צמיחת הרווחים והרפורמות המדורגות להתרת יצוא גז ונפט מצפון אמריקה, צפויים לחזק את מעמד הענף כמנוע צמיחה חשוב בארה"ב לטווח ארוך.

***הערות ואזהרות כלליות מטעם בנק דיסקונט לישראל בע"מ:
"הניתוח הכלול בסקירה זו הינו למטרת אינפורמציה בלבד ואין לראות בו המלצה, תחליף לייעוץ אישי המתחשב בנתונים ובצרכים המיוחדים של כל אדם או הזמנה לייעוץ כאמור או הצעה להחזיק/לקנות/למכור ני"ע או נכסים פיננסיים או התחייבות של בנק דיסקונט לישראל בע"מ (להלן: "הבנק") לייעץ ללקוחותיו בהתאם לאמור בו. הניתוח מתפרסם בהתבסס, בין היתר, על נתונים ומידע גלויים לציבור שהונחו כמהימנים מבלי שנבדקו עצמאית, העשויים להיות חסרים, בלתי מדויקים, בלתי מעודכנים ואינם מתיימרים להוות ניתוח מלא של כלל הנושאים המפורטים בה או להחליף את שיקול דעתו העצמאי של הקורא. הדעות המובאות בסקירה מייצגות את עמדת מחבריה והן אינן זהות בהכרח לעמדת יועצי ההשקעות בבנק. הדעות האמורות נכונות ליום פרסומן לראשונה והן יכולות להשתנות בכל עת ללא הצורך בהודעה מוקדמת. עשוי להיות למחברי הסקירה ו/או לבנק עניין אישי בנושא הסקירה. הבנק וכל אליו ו/או בעלי מניותיו ו/או עובדיו ו/או מי מטעמו אינם לא יהיו אחראים לכל אי דיוק, שגיאה או כל פגם אחר בסקירה זו, לרבות ביחס לנתונים ו/או לכל נזק, ישיר או עקיף, שייגרם, אם ייגרם, כתוצאה מהסתמכות על סקירה זו, ואינם יכולים לערוב או להיות אחראים למהימנות המידע המפורט. הבנק ו/או חברות הבנות שלו ו/או החברות הקשורות עוסקות, בין היתר בניהול תיקי השקעות, מסחר בניירות ערך, ביצוע עסקאות בבורסה ובפעילות בנקאית לסוגיה, ועשויים להחזיק ו/או לבצע, בין היתר, עסקאות בנייר הערך ו/או נכסים פיננסיים הנזכרים בסקירה זו, ככל שנזכרים, בהתאם או שלא בהתאם לאמור בה. תיתכן אפשרות שבסקירה נפלו שיבושי הגהה, ניסוח, טעויות, אי דיוקים וכו' למרות שהבנק נוקט באמצעים ככל יכולתו למונעם.
תגובות לכתבה(0):

התחבר לאתר

נותרו 55 תווים

נותרו 1000 תווים

הוסף תגובה

תגובתך התקבלה ותפורסם בכפוף למדיניות המערכת.
תודה.
לתגובה חדשה
תגובתך לא נשלחה בשל בעיית תקשורת, אנא נסה שנית.
חזור לתגובה
חיפוש ני"ע חיפוש כתבות