לסמן ביומן: 2 דיווחים מאקרו קריטיים לשווקים השבוע, בת"א ובחו"ל

האנליסטית עינת מאיר והיועץ אייל חקמן, בנק דיסקונט, סוקרים את אירועי המאקרו הבולטים של השבוע הקרוב והשפעותיו על הכלכלות
חודש מארס ישראל ארה"ב, צילום: Getty images Israel
הודעת הריבית היום (יום א') תהיה תקפה לחודשים אפריל ומאי יחד, כיוון שהוועדה המוניטרית של החליטה, שלא לקבל החלטות על שיעור הריבית בסמוך לחגים פסח וסוכות, לאור מחסור בנתונים כלכליים עדכניים.

האינפלציה השנתית עומדת על 1.6%, נמוכה ממרכז היעד, וצפויה לעמוד על 2% בשנה הקרובה. האינפלציה הנמוכה יחד עם קצב הצמיחה המתון של כלכלת ישראל, תומכים בהפחתת הריבית.

מנגד, קצב עליית מחירי הדירות ממשיך לעלות, ב-12 החודשים האחרונים עלו המחירים ב-8.6%. מסתמן שהוראות בנק ישראל בנוגע להגבלת שיעור המימון אינן ממתנות את עליית מחירי הדירות. עליית מחירי הדיור תומכת בהותרת הריבית ללא שינוי.

אייל חקמן, מכותבי המאמר
להערכתנו, קיימת סבירות גבוהה שבנק ישראל לא יוריד את הריבית בהודעה הקרובה. אולם, יפחית את הריבית בהודעה הבאה בסוף חודש מאי. אנו מאמינים, כי לאור ההתאוששות הצפויה בכלכלה העולמית בכלל, ובכלכלת ישראל בפרט. הריבית תתחיל לעלות במחצית השניה של השנה ולעמוד בסוף השנה על 2%

פרסום נתוני ההכנסה וההוצאה הפרטית בארה"ב
במהלך השבוע הקרוב צפויים להתפרסם נתוני ההכנסה והצריכה הפרטית. לנתונים אלה חשיבות רבה, כיוון שהצרכן הפרטי מהווה מעל 70% מהתוצר. גידול בהכנסה ובצריכה הפרטית יתמוך בהמשך התאוששות הצמיחה בארה"ב.
נתוני ההכנסה הפרטית היו תנודתיים בחודשים האחרונים. הצפי להעלאת מיסים בעקבות הצוק הפיסקלי, גרם להקדמת הכנסות לדצמבר 2012, לכן בחודש ינואר ירדה ההכנסה הפרטית ב-3.6% - הירידה החדה ביותר מזה 20 שנה. אולם, נתונים אלה הינם מושפעים, כאמור, מגורמים חד פעמיים.

ההתאוששות המתמשכת בשוק התעסוקה תוך גידול בהיקף המשרות וירידה בשיעור האבטלה, תומכים בגידול בהכנסה הפרטית ובהוצאה הפרטית. מנגד, הירידה במדד אמון הצרכנים לחודש מארס לרמה של 71.8 נקודות לעומת 77.6 נקודות בחודש שעבר, הקריאה הנמוכה ביותר של המדד מאז דצמבר 2011. יחד עם הקיצוצים בתקציב אשר נכנסו לתוקף בתחילת החודש תומכים בגידול מתון בלבד בצריכה הפרטית.

תגובות לכתבה(0):

התחבר לאתר

נותרו 55 תווים

נותרו 1000 תווים

הוסף תגובה

תגובתך התקבלה ותפורסם בכפוף למדיניות המערכת.
תודה.
לתגובה חדשה
תגובתך לא נשלחה בשל בעיית תקשורת, אנא נסה שנית.
חזור לתגובה