הבנקים המרכזיים בסין ובאירופה חתכו בריבית: "לא יפתור את בעיות הצמיחה"

עדכונים שוטפים. הריבית באירופה ירדה ל-0.75% ובסין ל-6%. קינג הכריז על רכישת אג"ח. אייל קליין: "שלושה בנקים מרכזיים השתמשו בכלים העומדים לרשותם אך הפיתרון צריך להגיע במישור הפיסקלי"
 |  (2)
(קרדיט: Getty images Israel)
דקות ספורות לאחר שבאנגליה הוחלט על להזריק עוד כסף שווקים ולהותיר את הריבית ללא שינוי ברמה של 0.5% הגיעו הבנקים המרכזיים בסין ובאירופה וחתכו את הריבית במשק.

הבנק האירופי המרכזי, ה-ECB, הודיע כי הריבית באירופה תרד לרמה של 0.75% מרמה קודמת של 1%. מדובר ברמת שפל היסטורית אך עם זאת ההחלטה הייתה מגולמת בציפיות השוק. בנוסף, הריבית על הפיקדונות ירדה מרמה של 0.25% לרמה של 0%.

ומאירופה לגזרת הכלכלה השנייה בעולם. הבנק המרכזי הסיני הפחית את הריבית על ההלוואות ב-0.31% ל-6% ועל הפקדונות ב-0.25% ל-3%, זאת במטרה לאפשר לבנקים במדינה להציע הלוואות זולות יותר. הבנק המרכזי (PBOC) מסר, כי הבנקים יכולים להעניק אשראי בהנחה של עד 30% על שיעורי הריבית.

מדובר בחודש השני ברציפות בו חותכת סין את הריבית על הכסף במדינה מתוך מטרה לתדלק את הצמיחה בכלכלה השניה בגודלה בעולם. בחודש שעבר, הייתה זו הורדת הריבית הראשונה מזה יותר משלוש שנים.

סין החלה לפעול באגרסיביות על מנת לעודד את הצמיחה שנפגעה ברבעונים האחרונים ממשבר החובות המתחולל באירופה וממצב שוק הנדל"ן במעצמה. הצעד הגיע אחרי ששני נתוני ייצור במידנה נפלו ביוני ולקראת פרסום נתוני התמ"ג לרבעון השני של השנה, ב-13 ביולי.

בנפרד, הבנק המרכזי של בריטניה הותיר היום את הריבית ללא שינוי על 0.5% ועל הרחבת תוכנית רכישות האג"ח בכ-50 מיליארד ליירות שטרלינג לסך כולל של 375 מיליארד ליש"ט תוך שהוא מאריך את מועד התוכנית בעוד 4 חודשים. לידיעה המורחבת

"'שמחה וששון' בשווקים אך לא מדובר בפיתרון לבעיית הצמיחה באירופה"

"שלושה בנקים מרכזיים הראו פעלתנות, רצו להראות שהם עושים משהו ובתוך כך בחרו להשתמש בכלים העומדים לרשותם. ה-ECB והבנק המרכזי של סין חתכו ריבית והבנק המרכזי של בריטניה הרחיב את תוכניתו לרכישת אג"ח. כתוצאה מהמהלך השוק מגיב בעליות", מסכם אייל קליין, אסטרטג השווקים הבינלאומיים בבית ההשקעות אי.בי.אי.

"הורדת הריבית ברבע האחוז באירופה הייתה בצפי ולא תגרום לצמיחה ביבשת, זהו יותר צעד סימבולי. אציין כי מדובר בשפל היסטורי ברמת הריבית. בנוסף הריבית על הפקדונות באירופה ירדה מ-0.25% לרמה של 0% - כלומר כסף ששוכב בבנק כבר לא מייצר כסף יותר ויש פה אמירה רצינית. לגבי סין - מלבד ההשפעה החיובית זוהי גם הודאה כי ישנה בעיה בצמיחה. לגבי בריטניה, התשואות כבר מאוד נמוכות כך שההשפעה תהיה יותר בדאגה לנזילות לשוק".

בשורה התחתונה אומר קליין כי "בטווח הקצר - יתכן ונראה 'שמחה וששון' בשווקים. הבנקים המרכזיים פועלים ובאירופה זה היה חסר אחרי מאבקים רבים ואי יכולת לעמוד בהתחייבויות ובהודעות. בטווח הארוך, הבעיות הן פיסקליות ולא מוניטריות ולכן הפיתרונות צריכים לבוא ממישור זה".
תגובות לכתבה(2):

התחבר לאתר

נותרו 55 תווים

נותרו 1000 תווים

הוסף תגובה

תגובתך התקבלה ותפורסם בכפוף למדיניות המערכת.
תודה.
לתגובה חדשה
תגובתך לא נשלחה בשל בעיית תקשורת, אנא נסה שנית.
חזור לתגובה
 • 2.
  לחץ לחץ לחץ
  מקווה לטוב 05/07/2012 15:43
  הגב לתגובה זו
  1 1
  עד לפני שעתיים האמנתי שיגיע עוד ראלי של 10% שיימשך לפחות 3 חודשים,עכשיו כשאני רואה את כל ההורדות של הריבית והלחץ אני מבין שהמפולת כבר התחילה (גם אם יהיו כמה ימים של עליות) תכלס הכי בטוח להיות בחוץ -יש סיכוי לא קטן של עוד ראלי אז שורט לא בא בחשבון והסיכוי למפולת הולך וגדל מיום ליום
  סגור
 • 1.
  מי שמכר רציו ומניות תמר יבין רק עוד חודש
  פיני 05/07/2012 15:07
  הגב לתגובה זו
  1 1
  איזה טעות הוא עשה ראו איזה כתבות על אירופה ומה קורה הכל מזנק
  סגור