ניתוח טכני: הנדל"ן מתעורר

סמיכותו של מדד הנדל"ן לרמת התנגדות משמעותית מחייבת תשומת לב ממוקדת
|
אייל גורביץ'

עליות המחירים החדות בשוק המניות המקומי לא פסחו על מדד נדל"ן 15 שחווה, בשבוע האחרון, את אחד השבועות היותר מוצלחים שלו בעת האחרונה. עלייה שבועית של יותר מ-17% בליווי מחזור מסחר גבוה לא נרשמה כאן כבר מספר חודשים. אלא שההבדל המרכזי בין מדד המעו"ף לנדל"ן הוא שהמעו"ף פרץ את תבנית הדשדוש ואילו הנדל"ן מצוי ממש על הסף. ההשלכות, במקרה של פריצה מעלה, אמורות להיות זהות.

הדינאמיקה של ההיפוך

1. מגמות ירידה ארוכות אינן נוטות להתהפך ללא אזהרה מוקדמת. במרבית המקרים, ניתנת למשקיעים ארכה מספקת כדי לבחון את התהליך ולקבל החלטה ברגע הנכון ובזמן הנכון. אין טעם להיות הראשון שקונה, אין טעם למהר. להחלטות יש את הזמן והקצב הנכון להן.

2. תהליך ההיפוך הוא תהליך איטי ומעניין. מדובר במעבר מירידה לדשדוש תוך דעיכה במחזורי המסחר. הדשדוש והשמירה על התחתית מעידים על נכונותם של קונים לרכוש כל כמות במחיר קבוע מראש. ואם נביט על גרף הנרות של מדד נדל"ן 15 נוכל להיווכח בנקודות השפל הזהות פחות או יותר סביב רמת 126 -130 הנקודות.

3. מאידך, אפשר לראות את רמת ההתנגדות המייצגת את נקודת השיא של הדשדוש. רמת התנגדות זו מעידה על קיומם של מוכרים גדולים ברמה של 186 נקודות. מדד הנדל"ן סמוך, נכון לתחילת שבוע המסחר, לרמה זו.

4. כדי להשלים את ההיפוך ולהזין גל עליות חייב להיות מרכיב נוסף בדמות חצייה מעלה של נקודה לה אני קורא "נקודת אל חזור". נקודה זו היא רמה ששבירתה מעלה מסמלת בסבירות גבוהה לא רק על יציאת מגמת עלייה לדרכה אלא גם על אפשרות למקם הוראה לקטיעת הפסד ויכולת לחשב יחס סיכוי סיכון חיובי.

5. רמה זו, בכל האמור למדד הנדל"ן מצויה ברמת 186 הנקודות. שבירתה של רמה זו מעלה בליווי מחזור גבוה תעלה את הסבירות ולפיה צפוי המדד להמשיך לפחות עוד 35% - 40% וזה כבר פוטנציאל רווח ראוי.

מהי פריצה אמיתית

פריצה אמיתית חייבת לכלול שלושה מרכיבים שיבדילו אותה מפריצת שווא :

1. מחזור גבוה יחסית למחזורי המסחר בתקופה האחרונה.
2. רוב הנר היומי מעל לנקודת האל-חזור, אותה נקודת התנגדות שאמורה להישבר מעלה.
3. שער הסגירה חייב להימצא בסמוך לחלקו העליון של הנר.

את הסימנים הללו אפשר לראות בבירור בסמוך לסיומו של יום המסחר.

סיכום

מדד הנדל"ן מצוי רגל אחת מאחורי המעו"ף. בעוד שהשני פרץ מעלה הרי שהסקטור ספון על רמת ההתנגדות ששבירתה עשויה להניב גל עליות משמעותי.* אין בסקירה זו משום המלצה לקנות את הנייר או למוכרו והעושה זאת פועל על סמך שיקול דעתו בלבד.

* הערה : כל הזכויות שמורות. אין לשכפל, להעתיק, לתרגם, לצלם, להקליט או להעביר בכל צורה שהיא כל חלק מן החומר אלא באישור מפורש בכתב מן המחבר.

תגובות לכתבה(0):

התחבר לאתר

נותרו 55 תווים

נותרו 1000 תווים

הוסף תגובה

תגובתך התקבלה ותפורסם בכפוף למדיניות המערכת.
תודה.
לתגובה חדשה
תגובתך לא נשלחה בשל בעיית תקשורת, אנא נסה שנית.
חזור לתגובה
חיפוש ני"ע חיפוש כתבות