אסטרטגיה מס' 38: אסטרטגיית M

זיו פניני, מנהל חדר המסחר במגדל שוקי הון, מנתח ומפרט את אסטרטגיות המסחר בנגזרים המשמשים הן את הלקוחות המגדרים והן את אלה המתוחכמים
זיו פניני, צילום: Getty images Israel
האסטרטגיות מלוות בגרפים ודוגמאות מהפשוטות ביותר אל המורכבות ביותר. בכל שבוע יפורסמו שתי אסטרטגיות מסחר. תחילה יוצגו אסטרטגיות פשוטות שתכליתן להוות בסיס חיוני להבנת האסטרטגיות האחרות. לאחר מכן, אסטרטגיה אחת פשוטה לסוחרים חדשים ואסטרטגיה מורכבת למנוסים יותר. בגרפים המצורפים המדד נמצא ב-1000 נקודות, 5% סטיות התקן 20% והימים לפדיון לפי הכתוב במקרא של כל גרף וגרף.

כיצד ליצור את הפוזיציה?
1. יש למכור שוקת במחיר מימוש רחק מהכסף (מחיר מימוש A,B) ולקנות אוכף בכסף ביחס נמוך מ-1:1
2. יש לקנות מרווח עולה ומרווח יורד ממחיר מימוש בכסף (מחירי מימוש A,C ו-B,C) ולאחר מכן למכור שוקת מחוץ לכסף במחירי מימוש A,B - מחירי מימוש של המרווח.
3. למכור פרפר בכסף ולמכור שוקת במחירי מימוש של הפרפר.
4. יש לבצע מרווחי יחס מהכסף החוצה ביחס גבוה של 1:3, 1:4 .

סוג המשקיע:
- משקיע המעוניין לכתוב את סטיית התקן הגלומה ומשתמש באסטרטגיית האוכף הקטום (=שוקת), מעוניין למתן מעט את אפקט הגאמא / ווגא כמו גם את התנודתיות והרווחיות של השוקת שכתב.
- משקיע מתוחכם אשר מניח כי האופציות מחוץ לכסף (בסביבות
25%) יקרות יחסית לסטייה בכסף בגין לחץ גדול של קוני שוקת או הגנות.

ספקולנטים רבים וגופים גדולים קונים אופציות קטנות, ומאמנים בתנודה חדה מאוד עקב צפי לשינויים משמעותיים בסביבה העסקית, כלומר השוק ערוך ומתמחר אי ודאות גדולה - ניתן למעקב לפי היחס של סטיית התקן הגלומה של האופציות בדלתא 25 לבין זו בדלתא 50%.

- המשקיע המאמין כי מחירי האופציות יקרות, במיוחד אלו מחוץ לכסף ומעוניין למכור את סטיית התקן וליהנות ממחיר הכסף הזול יחסית.

- משקיע המנהל דינמית את תיק האופציות שכתב, מעוניין להוריד לזמן מה את האגרסיביות של השוקת והיווניות ולחזור לכתיבה מלאה מאוחר יתר.

- עושה שוק ידני או ממוחשב המעוניין לגדר את החזקותיו בדלתא ווגא אפס.

נגזרים:
דלתא: שואפת לאפס, ווגא: בד"כ שלילית - תלוי בעוצמת M, גאמא: בד"כ שלילית, טטה - בד"כ חיובית, תלוי בעוצמת ה-M.

אפיון פונקצית הרווחים וההפסדים:
כעיקרון אסטרטגיה זו הינה סוג של שוקת. לכן מקסימום הרווח הינו הפרמיה המתקבלת, בנוסף לתקבול בין מחיר המימוש הקנוי לבין אלו המכורים. לעומת את, ההפסד הנו תיאורטית אין סופי. ככל שנקנו יותר אופציות באזור הכסף, כך יתמתנו היווניות בטווח הקצר. במונחי פקיעה פונקצית הרווח תהא דומה לאות M סביב כסף.

דיון:
הדיון מתחיל באסטרטגיית האוכף הקטום, בו כותב המשקיע את השוקת סביב הכסף, מאמין בשוק יציב ונחשף לחשיפת גאמא ו-ווגא כנגד תנודות גדולות בשוק (ראה אסטרטגיית מכירת אוכף ומכירת סטיית תקן). כאשר המשקיע מנהל את האסטרטגיה בצורה דינמית ורוצה למתן, הן את היווניות וחשיפת הפוזיציה לכיוון ותנודתיות בטווח הקצר והן את הסיכון /סיכוי במונחי פקיעה - הוא קונה את האוכף שבכסף ביחס נמוך מהאופציות הכתובות. בדרך זו הוא ממתן את האוכף שבכסף ומאט את שינוי היווניות.
גרף מס' 1א'
גרף מס' 1א'

גרף מס' 1ב'
גרף מס' 1ב'

ככל שהמשקיע יקנה יותר אוכפים בכסף מול השוקת הכתובה - כך יתמתנו היווניות ואסטרטגיית השוקת תהיה דומה למרווח יחס דו צדדי (כמו האות M).
בגרף מספר 1 ניתן לראות כי ככל שנקנה יותר אוכפים בכסף מול השוקת הכתובה - תרד הפרמיה שנקבל עד למצב בו האוכפים יעלו יותר מאשר הפרמיה הכתובה.

בדוגמאות ישנן 100 שוקתות כתובות מול כמות משתנה נמוכה יותר של אופציות קניות בכסף. במצב אגרסיבי ימתן האוכף הקנוי את היווניות בטווח הקצר' ויהפוך למרווח יחס בעלות אפסית בו יחס האופציות נקבע ע"פ הפרמיה שלהם.

גם בגרף 2 ניתן לראות התמתנות באסטרטגיית השוקת עד מצב בו האסטרטגיה עולה כסף, אך כאן אין שינוי ביחס בין האופציות הקנויות לאלו המכורות.
גרף מס' 2א'
גרף מס' 2א'

גרף מס' 2ב'
גרף מס' 2ב'

כאן המשקיע יוצא למחירי מימוש רחוקים יותר מהכסף בשוקת שהמשקיע מוכר, וכותב אופציות זולות יותר (מבחינת ) בעלות יווניות קטנות יותר מול הכסף האגרסיבי הקנוי.

בגרף 3 ניתן לראות כי לא חייבים לקנות את האוכף בכסף מול השוקת המכורה אלא ניתן לקנות שוקת אחרת, קרובה יותר לכסף ואגרסיבית יותר ביווניות מול זו המכורה הרחוקה יותר מהכסף. בצורה זו הוא יכול לשנות את השקתות ככל שדעתו משתנה לגבי התנודתיות הצפויה במחיר נכס הסיס, והאגרסיביות של האסטרטגיה אותה הוא מבקש.
גרף מס' 3
גרף מס' 3

המשקיע יכול לקנות בכסף אופציות CALL או PUT בלבד מול השוקת המכורה. בצורה זו משנה המשקיע הן את היווניות והן את פונקצית הרווחים בצורה שאינה סימטרית תוך שהוא "מבזבז" פרמיה נמוכה יותר.

בגרף 4 ניתן לראות משקיע אופטימי המאמין בעליות תוך תנודתיות נמוכה וקנה אופציית call בחצי הכמות מהשוקת הכתובה, וכן משקיע פסימי שקנה רק אופציית PUT בחצי הכמות מהשוקת הכתובה. יש לציין כי האופציות נקנות בכסף מול השוקת המכורה באזור דלתא 25%.
גרף מס' 4
גרף מס' 4

כמובן שהמשקיע אינו חייב לקנות אופציות בכמות ובמרחק שווה מהכסף, כשהוא בונה אסטרטגיה מסוג זה, אלא עקום סטיות התקן. חדות אופ' ה-CALL וה-PUT הן אלו שיובילו אותו לאסטרטגיה זו. במקביל, יכול גם לקנות את שארית האופציות מחוץ לכסף, ובכך הוא קוטם את הפסדיו ב"סטופים" מובנים. הכוונה היא שאם מכר 100 שוקתות וקנה 50 אוכפים באזור הכסף, הוא יכול לקנות את ה-50 האופציות הנותרות רחוק מאוד מהכסף ומהשוקת.
גרף מס' 5
גרף מס' 5

בצורה זו המשקיע משנה בצורה דינמית הן את היחס בין האופציות הקניות בכסף לבין אלו שמכורות ביחס גבוה יותר מחוץ לכסף, והן את המרחק של מחירי המימוש אלו מאלו. ככל שהיחס והמרחק בין הכתובות לקנויות יקטן - כך תתפקד האסטרטגיה כסולידית יותר ולהיפך.

בנקודה זו אזכיר כי גם עושי השוק הידניים והממוחשבים משתמשים באסטרטגיה זו כשהם מספקי נזילות בשוק באופציות. למעשה הן באסטרטגיה זו והן באסטרטגיית המרווח ניתן להחליף את האופציות ביחס של ווגא אפס, ולאחר מכן לאפס את הדלתא בחוזים עתידיים או סינטטיים. התוצאה הינה מרווח או M בדלתא ווגא אפס.
גרף מס' 9
גרף מס' 9

דלתא:
היות והמשקיע כתב שוקת, הרי שהדלתא תזוז לרעתו, כלומר תעלה ותהפוך חיובית כשהשוק יורד. היא תרד ותהפוך שלילית כשהשוק עולה.
גרף מס' 6
גרף מס' 6

אפקט הגאמא:
אפקט זה פועל לרעת המשקיע. הגאמא הינה שלילית ומשנה את הדלתא כאמור לרעת המשקיע. היות וישנן גם קניות באזור הכסף, הרי שהאפקט חלש יותר מאשר מכירת שוקת עירומה, והאפקט מצטמצם לקראת פקיעה (ראה גרף מס' 6).
אפקט הווגא:
אפקט זה שלילי. קיימת עלייה בסטיות התקן הגלומות באופציות מזיקות לאסטרטגיה. גם כאן חלש יותר האפקט מאשר בשוקת כתובה עירומה.
גרף מס' 8
גרף מס' 8

טטא:
אפקט זה פועל לטובת המשקיע. כל יום שעובר יורד שווי האסטרטגיה. גם כאן אפקט זה חלש יותר מאשר בשוקת כתובה עירומה, וכמו כן לקראת הפקיעה בשל האוכף הקנוי שבה.
גרף מס' 7
גרף מס' 7

טיפ:
ניתן לעקוב אחר יחס סטיית תקן בדלתא 25 של אופ' ה-CALL ושל אופ' ה-Put
חלקי סטיית התקן בכסף כפול 2. יחס זה מודד את אטרקטיביות האופציות הקטנות מול האופציות שבכסף.

*כל הזכויות שמורות
** לזירה של פניני במגזין מגדל
*** לרשימת כל האסטרטגיות
תגובות לכתבה(12):

התחבר לאתר

נותרו 55 תווים

נותרו 1000 תווים

הוסף תגובה

תגובתך התקבלה ותפורסם בכפוף למדיניות המערכת.
תודה.
לתגובה חדשה
תגובתך לא נשלחה בשל בעיית תקשורת, אנא נסה שנית.
חזור לתגובה
 • 9.
  הסבר וגרפים מעניינים.
  אבי כ 15/05/2013 14:43
  הגב לתגובה זו
  0 0
  פרוייקט מבורך
  סגור
 • 8.
  תשובות אחרונות...
  ז.פ 13/05/2013 10:20
  הגב לתגובה זו
  0 0
  7 - ראשית ההסברים כאן הם כלליים, הנך אמור להיכנס לעומק בין בקורס ובין לבד...שנית ולגולפו של עיניין - ראה אסטרטגיה קניה/מכירה של סטייה בדלתא אפס...הכללים שם נכונים גם לשאר האסטרטגיות העוצמה תלויה ביחסים שבין היווניות להון העצמי...בהצלחה.
  סגור
 • 7.
  פניני מדוע אתה לא מסביר איך לנהל את הדלתא? (ל"ת)
  מאיר 13/05/2013 06:22
  הגב לתגובה זו
  0 0
  סגור
 • 6.
  סוגי משקיעים:
  אסף לוי 12/05/2013 18:20
  הגב לתגובה זו
  0 0
  "עושה שוק ידני או ממוחשב המעוניין לגדר את החזקותיו בדלתא ווגא אפס" - מה הכוונה במשפט? תודה.
  סגור
 • תשובה ...
  ז.פ 12/05/2013 21:03
  הגב לתגובה זו
  0 0
  "בנקודה זו אזכיר כי גם עושי השוק הידניים והממוחשבים משתמשים באסטרטגיה זו כשהם מספקי נזילות בשוק באופציות. למעשה הן באסטרטגיה זו והן באסטרטגיית המרווח ניתן להחליף את האופציות ביחס של ווגא אפס, ולאחר מכן לאפס את הדלתא בחוזים עתידיים או סינטטיים. התוצאה הינה מרווח או M בדלתא ווגא אפס."
  סגור
 • 5.
  כמה אסטרטגיות כאלה יש? והאם יש מקום ללמוד אותם לעומק? (ל"ת)
  דני 12/05/2013 14:03
  הגב לתגובה זו
  0 1
  סגור
 • תשובה...
  ז.פ 12/05/2013 21:05
  הגב לתגובה זו
  0 0
  אסטרטגיות יש הרבה...כאן יפורסמו כ 40 משפחות של אסטרטגיות..., ו..ברור!!!
  סגור
 • 4.
  אחלה הסבר. אסטרטגיה מאוד מומלצת
  אבי כ 12/05/2013 13:36
  הגב לתגובה זו
  2 0
  למרות שלאחרונה מפחיד להמשיך אותה עם כול הסטיות הנמוכות האלה.
  סגור
 • 3.
  ספר
  האסטרטג 12/05/2013 13:16
  הגב לתגובה זו
  1 2
  למה אתה לא מוציא ספר עם כל האסטרטגיות? אין ספר מקצועי בעברית
  סגור
 • תשובה...
  ז.פ 12/05/2013 21:06
  הגב לתגובה זו
  0 0
  ראשית יש ...ושנית דווקא מתפרסם ספר כזה...
  סגור
 • 2.
  שם נוסף לאסטרטגיה
  סוחריקו 12/05/2013 13:02
  הגב לתגובה זו
  0 0
  מקובל מאוד לקאו לאסט' בשפת העם : חזייה אפשר לבחור מידה A,B,C,D או הכי טוב double D
  סגור
 • 1.
  אחלה אסטרטגיה
  אמיר וייס 12/05/2013 12:54
  הגב לתגובה זו
  0 0
  לחכות שבוע שהסטייה עולה ולבצע לחודש הרחוק - 99% הצלחה!
  סגור
חיפוש ני"ע חיפוש כתבות