יו"ר רשות ני"ע: "מבנה הפיקוח על שוק ההון צריך להשתנות"

פרופ' שמואל האוזר: "הפער הרגולטורי והמורכבות של המכשירים הפיננסים מחייבים חשיבה מחדש"

|
(7)
שמואל האוזר, צילום: אסף לב; יח"צ
רשות ניירות ערך ערכה היום "שולחן עגול" במשרדי הרשות בירושלים בנושא "מבנה הפיקוח הרצוי בשוק ההון". יו"ר רשות ניירות ערך, פרופ' שמואל האוזר, אשר הוביל את הדיון אמר כי "ישנה תמימות דעים כי מבנה הפיקוח על שוק ההון צריך להשתנות. הפער הרגולטורי והמורכבות של המכשירים הפיננסים מחייבים חשיבה מחדש".
לדיון הוזמנו הרגולטורים הפיננסיים, נציגים מהשוק והאקדמיה ולקחו בו חלק המפקח על הבנקים, דודו זקן, הממונה על ההגבלים העסקיים, פרופ' דיוויד גילה, פרופ' אבי בן בסט, החוג לכלכלה באוני' העברית ולשעבר מנכ"ל משרד האוצר, פרופ' ישי יפה, בית הספר למנהל עסקים באוני' העברית, פרופ' רותי פלאטו שנער, המכללה האקדמית נתניה, ד"ר הדר ז'בוטינסקי, צבי סטפק, יו"ר מיטב דש, דן פרופר, יו"ר חברת אסם, משה פרל, יו"ר איגוד הבנקים, מאיר שביט, מנכ"ל איגוד חברות הביטוח ולשעבר המפקח על הביטוח במשרד האוצר, דני ירדני, סמנכ"ל השקעות באלטשולר שחם, איציק שנידובסקי, מנכ"ל אנליסט, ועו"ד אמיר שרף, ראש מחלקת שוק ההון במשרד עו"ד תדמור ושות' פרופ' יובל לוי ושות'.
הפיקוח על גילוי, יציבות והגנה על המשקיע ועל הצרכן במערכת הפיננסית בישראל, מופקד בידי רשות ניירות ערך, הפיקוח על הבנקים ואגף שוק ההון. בצד אלה פועלת הרשות להגבלים עסקיים שתפקידה למנוע מעסקים להציב מכשולים על מהלכה התקין של התחרות החופשית בשווקים.
הרציונל הכלכלי שעומד בבסיס הטענה לשנות את מבנה הפיקוח בישראל נשען לא רק על פער רגולטורי בין מסגרות הפיקוח השונות אלא גם על העובדה שההתפתחויות בשוק ההון ומידת מורכבות המכשירים הפיננסים השונים כגון: P2P, זירות מסחר, השקעות בנדל"ן, מוצרים פיננסים חדשים שמוצעים ע"י חברות ביטוח ובתי השקעות, מאבדים את הזהות הפונקציונאלית שלהם ולכן מחייבים תיאום בין הרגולטורים יותר מאי פעם.
הדיון עסק בשאלה מהו מבנה הפיקוח הפיננסי הרצוי, לאור חשיבותו והעקרונות העומדים בבסיסו. בין היתר נדונו השאלות: האם מבנה הפיקוח הקיים הוא המבנה הנכון לשוק ההון הישראלי, האם נכון לעבור למבנה רגולציה מאוחד של רגולטור "על", או לעבור למודל פיקוח דו-ראשי (Twin Peaks) המבוסס על מפקח אחד שתחום אחריותו הוא גילוי והגנה על הצרכן, ומפקח שני שתחום אחריותו הוא פיקוח על יציבות המערכת הפיננסית.
המפקח על הבנקים בבנק ישראל, דודו זקן: "אין מבנה אחד שיש לו רק יתרונות ואין לו חסרונות, אך ברור שהמבנה הנוכחי לא אופטימלי. המודל הרצוי הוא כזה שמתאפיין בראייה מערכתית, נותן מענה לאיזון הנדרש בין האינטרסים השונים, ובסופו של דבר יש בו גם מנגנון שמאפשר, בעת הצורך, הכרעה. עד שכולנו נסיים לדון, בשלב ראשון, עלינו לפעול להקמת הוועדה ליציבות פיננסית – הדיונים בנושא מצויים בשלב מתקדם ועלינו להשלים אותם במהרה".
תגובות לכתבה(7):

התחבר לאתר

נותרו 55 תווים

נותרו 1000 תווים

הוסף תגובה

תגובתך התקבלה ותפורסם בכפוף למדיניות המערכת.
תודה.
לתגובה חדשה
תגובתך לא נשלחה בשל בעיית תקשורת, אנא נסה שנית.
חזור לתגובה
 • 6.
  מודל בעלי השליטה הורס את הבורסה
  איל 03/03/2015 11:33
  הגב לתגובה זו
  0 0
  הגיע הזמן שתבינו שבעל שליטה דומיננטי בחברה אחרי שהוא גייס מספיק כסף בבורסה, האינטרס שלו שהמניה תרד כמה שיותר. ככל שהחברה שווה פחות בבורסה ככה הוא צריך פחות כסף לקנות אותה החוצה. פתרון - לאף חברה נסחרת בבורסה לא יהיה בעל שליטה עם מעל ל20% ממניות החברה. ככה יהיה פיזור גדול ונכון של המניות לציבור ולבעל השליטה לא יהיה אינטרס לקנות את החברה החוצה. רוב הנסדא"ק הוא כזה.
  סגור
 • 5.
  מתי נוכל לסחור בעלותשל 0.01 סוחר יומי משלם לבנק ולברוסה
  סוחר הפשוט 02/03/2015 19:38
  הגב לתגובה זו
  1 0
  יום יום 500 תראו לי עוד משרד שמקבל אגרה של 500 שקל במינימום כל יום תורידו מיסים תנו לעם לסחור עלות מסחר של 0.02 או 0.03 תורידו מס על רווחי הון תחזירו את הבורסה לחיים הרגתם את כולם הקטנים מתים והגדולים הלכו לשחות במקום אחר
  סגור
 • 4.
  שנוי
  מומי 02/03/2015 17:37
  הגב לתגובה זו
  0 0
  נגיע הזמן להפסיק ההפקרות שמתחוללת בבורסה
  סגור
 • איזה הפקרות אין מסחר כבר 3 או 4 שנים על מה אתה מדבר
  סוחר הפשוט 02/03/2015 19:40
  הגב לתגובה זו
  0 0
  חברות נמחקות מהמסחר בארץ כל יום ועוברות להירשם בבורסות בחול אין לך מושג על מה אתה מדבר רק ניזון מסיסמאות של ההוא וההוא
  סגור
 • 3.
  דיבורים כמו חול ואין מה לאכול..........
  אילן 02/03/2015 17:13
  הגב לתגובה זו
  2 0
  הובלתם את שוק ההון לאבדון ואתם ממשיכים באותה הדרך בלי שאתם באמת מבינים מה אתם עושים. טוב לא יצא מזה
  סגור
 • 2.
  תעלה את המס ל 50 אחוזים וגם אופציות יומיות (ל"ת)
  להאוזנר 02/03/2015 16:25
  הגב לתגובה זו
  0 0
  סגור
 • 1.
  רק ממבט על מי הזמנתם - אתם לא בדרך הנכונה... (ל"ת)
  Z 02/03/2015 15:49
  הגב לתגובה זו
  1 0
  סגור
חיפוש ני"ע חיפוש כתבות