תם הדיון: דנקנר קיבל זמן, השופט קצב את מכירת כלל ביטוח - תוך חודשיים וחצי

צפו בתמונות מהדיון השופט לא הכריע בשאלת חדלות הפירעון, דנקנר קיבל עד ה-22 באוגוסט. השופט לצדדים: "שמעתי שאתם מפחדים לדבר זה עם זה, זה לא יעלה על הדעת". המניה מזנקת עד 12%
 |  (13)
נוחי דנקנר ועורך דינו, צילום: דרור עינב
זה היה דיון קצר. השופט אורנשטיין הודיע היום לצדדים כי החלטתו היא לאפשר לחברה לנסות לממש את תוכניותיה תוך חודשיים וחצי בלבד - כלומר לממש נכסים במטרה להביא כסף לצורך תשלום האג"ח. המשמעות, דנקנר קיבל עוד זמן, אבל הזמן קצר.

השופט אורנשטיין נתן לדנקנר זמן עד ה-22 באוגוסט לממש את מחצית מהחזקות החברה בכלל בכדי להביא כסף לתשלום חובות האג"ח. זה אומר חודשיים וחצי בלבד - משימה כמעט בלתי אפשרית. בתוך כך, כספי תשלומי האג"ח יועבר לחשבון נאמנות. כלומר תהיה דחיית תשלומים עד ל-23 ביוני ולאחר מכן יועברו התשלומים למחזיקי האג"ח בסך של כ-800 מיליון שקלים לידיו של המשקיף אולמן, עד ל-31 באוגוסט.

עוד החליט השופט כי כל הזכאי לפי סעיף 350 לחוק החברות, להגיש הסדר, יהיה רשאי לעשות כן עד ליום 7 ביולי כמו כן אספות נושים ובעלי מניות תכונסנה עד ליום 4 באוגוסט.

בראשית דבריו ביקר השופט את אופן ההתנהלות של הצדדים ובאי כוחם ואמר "אני קצת מאוכזב שהצדדים לא הגיעו להסכם. ציפיתי להידברות." והוסיף - "שמעתי מהמשקיף שאתם מפחדים לדבר זה עם זה וזה לא יעלה על הדעת. אני שב וקורא לצדדים להגיע להסכמה רחבה. גלו בגרות ואחריות לגבי גורל כספי הציבור".

עוד אמר בדיון השופט אורנשטיין כי "לגבי חדלות הפירעון - אין תשובה ניצחת ולכן מיניתי מומחה ומשקיף מטעם ביהמ"ש. נקודת האיזון לטעמי תלויה ביכולת של פתוח לממש נכסים כך שיובטח התזרים, אחרת לא תוכל לפרוע התחייביותיה עד סוף השנה הבאה." הדיון הבא נקבע ל-25 באוגוסט.

בדבריו אמר השופט "בחנתי את הנוחות, קרי, הנזק שעלול להיגרם לנאמני פיתוח וליתר נושי החברה אם לא יעוכב ביצוע התשלומים, לעומת הנזק שעלול להיגרם לחברה ולנושים שאמורים לקבל את התשלומים, אם אלה יעוכבו".

"סבורני, שמחד גיסא, יש להבטיח שלא ייגרם מצב, שבו אם ישולמו הסכומים האמורים, והחברה תיקלע בהמשך לקשיים באופן שייבצר הימנה לשלם את יתרת חובותיה ובכך תיגרם פגיעה בנושים האחרים, ומאידך גיסא, יש לאפשר לחברת פיתוח להמשיך להתנהל ללא שמונחת חרב על צווארה, חרב של נקיטת הליכים נגדה, מחמת עצירת התשלומים. מסקנה זו גם מתחייבת מההחלטה לאפשר בידי חברת פיתוח שהות מוגבלת לממש את מכירת מניות כלל ביטוח".

מניית {אידיבי אחזקות} נסחרת בעליות של עד 12% בתגובה להחלטת השופט שלא להכריז על אידיבי כחברה חדלת פירעון.

עם היציאה מאולם המשפט אמר נוחי דנקנר: "ההחלטה היא מורכבת ואנחנו נבחן אותה. ללא ספק נעבוד במרץ על מנת לעמוד בתנאים שהציב בית המשפט. אני חושב שהתקופה שהשופט הקצה למכור את כלל ביטוח היא קצרה ומאתגרת ואנחנו ננסה לעמוד במשימות".

בתגובה להחלטת השופט מסרה נציגות מחזיקי האג"ח של אידיבי פיתוח את תגובתה: "אנו מברכים על החלטת בית המשפט, הגופים המוסדיים בישראל הוכיחו היום שהעמידה על זכויות מחזיקי אגרות החוב הוכיחה את עצמה. בית המשפט קיבל את כל טענות ודרישות הנציגות ובכללן העברת תשלומי החברה לנאמן וקביעת לוח זמנים קצוב וקצר למכירת כלל ביטוח. השופט אף קבע היום תקדים חשוב לפיו חברה שלא משלמת את חובותיה ולא מסכימה להגיע להסדר חוב ניתן יהיה לכפות עליה הסדר לטובת נושיה."אמש (מוצ"ש) שלפו דנקנר ואלשטיין הסכם חדש חדש שנחתם בניהם, ולפיו יעביר אלשטיין כספים בסך של 75 מיליון דולר באופן מיידי לחשבון נאמנות ובנוסף אידיבי תתחייב לגייס עד 1.2 מיליארד שקלים ולמכור מחצית מכלל ביטוח תוך חצי שנה. למעשה מבקשים דנקנר ואלשטיין מהשופט לאפשר להם תקופה של "שקט תעשייתי" על מנת לפעול לחיזוק אידיבי פיתוח. אם לא יצליחו במהלך זה - יקבלו מחזיקי האג"ח את רוב מניות החברה.
אדוארדו אלשטיין, נוחי דנקנר ועורך דינו; קרדיט: דרור עינב
אדוארדו אלשטיין, נוחי דנקנר ועורך דינו; קרדיט: דרור עינב

כבר אתמול פירסמה נציגות מחזיקי האג"ח באידיבי פיתוח שבראשה עומדות קרן יורק ופסגות הודעה שמתנגדת להצעת ההסדר החדש. היום מתפרסמת התגובה המלאה שהוגשה לבית המשפט על ידי באי כוחה של הנציגות שמבקשים להוציא מהתיק את ההסכם החדש, מתווה אלשטיין.

בהתייחסות הראשונית ל"הודעה הדחופה" של אידיבי אחזקות ובבקשה להוציאה מהתיק, כותבים עורכי הדין כי ההצעה הוגשה ללא תצהיר תומך, וכותבים " "כבר עתה נאמר, כי מטרתו של המתווה הוא להמשיך ו"לקנות זמן" לבעלי השליטה, וזאת מבלי להעמיד כל בטוחה לקיום המתווה או תמורה ראויה אחרת. במקום לפעול לגייס הון כמתבקש בנסיבות העניין, מציע כעת דנקנר כי בתמורה למתן התחייבויות מצידו לפעול לגיוס הון, יחתם מתווה שעל פיו גם אם יכשל גיוס ההון, הוא יבטיח לעצמו חזקה ישירה ומשמעותית בחברה - החזקה שאפילו היום לא קיימת לו".
בעת הדיון; קרדיט: דרור עינב
בעת הדיון; קרדיט: דרור עינב

ומוסיפים, "מדובר בתעלול פיננסי נוסף מבית היוצר של נוחי דנקנר, המוגש (שוב) ערב החלטה חשובה בתיק, ואשר נועד לחלץ את בעלי השליטה מתשלום חובות הקונצרן כולו, תוך השגת השליטה בחברה במחיר נמוך (שאפילו אותו לא ניתנה התחייבות רורה לשלם).

בבקשה להוציא את ההצעת המתווה החדש מהתיק טוענת הנציגות 12 טענות שונות כנגד ההסדר, כאשר רוח הדברים בו היא כי ההסדר מהווה אינטרס אישי של דנקנר המזכה אותו בהבות ברמה האישית, בין היתר, על חשבון טובתן של אידיבי אחזקות ואידיבי פיתוח ובודאי על חשבון האינטרסים הישירים של נושיהן.

"קידום הסדר החוב ההסדר מהווה אינטרס אישי של מר דנקר ומעמיד אותו בניגוד עניינים מובנה מול שתי החברות, שהוא מכהן כיו"ר הדירקטוריון שלהן. בנסיבות אלה, לא יתכן, כי מר דנקנר יציע הסדר המיטיב איתו באופן אישי על חשבון אידיבי אחזקות ופיתוח ונושיהן, ובה בעת יק חלק בגיבוש הסדרים מתחרים עבור אותן חברות ממש שעימן הוא מצוי בניגוד עניינים מובנה".
השופט איתן אורנשטיין; קרדיט: דרור עינב
השופט איתן אורנשטיין; קרדיט: דרור עינב

"לפיכך על מר דנקנר להימנע מלקחת חלק בדיונים או בהחלטות של אידיבי אחזקות ופיתוח בקשר עם גיוס הון, מימוש נכסים או בגיבוש הסדרי חוב מתחרים מצידן" כותבים עורכי הדין של נציגות מחזיקי האג"ח של אידיבי פיתוח בתגובתם לבית המשפט על הסכם החוב החדש אותו הם מבקשים להוציא מהתיק .
תגובות לכתבה(13):

התחבר לאתר

נותרו 55 תווים

נותרו 1000 תווים

הוסף תגובה

תגובתך התקבלה ותפורסם בכפוף למדיניות המערכת.
תודה.
לתגובה חדשה
תגובתך לא נשלחה בשל בעיית תקשורת, אנא נסה שנית.
חזור לתגובה
 • 11.
  נוחי חייב להגיע להסכם חתום באחזקות ולהזרים כסף
  אנליסט 09/06/2013 14:36
  הגב לתגובה זו
  0 0
  אחרת מחזיקי אחזקות ישתלטו על אידיבי פיתוח גם לאחר מכירה מוצלחת של כלל כי להם יש טריגר ברור לפירוק ואז יוכלו להשתלט על חברה ששווה הרבה כסף !!!
  סגור
 • 10.
  שאלה פשוטה: למה לא להציע את מניות איי די בי החזקות למרב
  אנונימי 09/06/2013 13:11
  הגב לתגובה זו
  1 0
  שאלה פשוטה: למה לא להציע את מניות איי די בי החזקות למרבה במחיר. הריי כולם מודים שהחברה חדלת פירעון. ואז דנקנר+ אלשטיין או כל גורם אחר יוכלו להציע את הצעותיהם. זוהי הדרך הקצרה והמהירה עם מינימום הוצאות (לצערם של כ 100 עו"ד) 2 גורמים מונעים את התהליך. 1. דנקנר רוצה לקנות את איי די בי החזקות המחיר מצחיק 2. סוללת עורכי הדין שמרוויחה הון מהתהליך. בית המשפט לא רואה את זה? אני קורא לגורמים אחראיים לגרום להוצאת איי די בי אחזקות למרבה במחיר. זהו האינטרס האמיתי של הציבור.
  סגור
 • 9.
  פחדנים
  אהרון 09/06/2013 13:00
  הגב לתגובה זו
  0 0
  לא פירסמתם את תגובתי לא מתוך פחדנות כי אם מתוך אינטרס עלוב
  סגור
 • 8.
  דנקנר מה יהיה עוד חודשיים תבקש עוד חודשים (ל"ת)
  אלי 09/06/2013 12:51
  הגב לתגובה זו
  0 0
  סגור
 • 7.
  אם יורק חכמים שימשכו את ההצעה שלהם לגמרי
  אנליסט 09/06/2013 12:41
  הגב לתגובה זו
  0 1
  כך בעלי האג"ח באחזקות והבנקים יפסידו הרבה עוד חודשיים שדנקנר לא יעמוד בדבריו
  סגור
 • 6.
  לגייס אגחים
  o.k.. 09/06/2013 12:34
  הגב לתגובה זו
  0 1
  לקחת כספי ציבור ולחגוג עוד כמה שנים חוכמה גדולה
  סגור
 • 5.
  ישלם או לא
  קקקק 09/06/2013 12:29
  הגב לתגובה זו
  0 0
  זה אומר שמחר נקבל את הריבית ו50% מהקרן?
  סגור
 • 4.
  נו????? מחר יכנס הכסף של האג"ח? (ל"ת)
  רונן 09/06/2013 12:16
  הגב לתגובה זו
  0 0
  סגור
 • 3.
  השופט פחדן
  אהרון 09/06/2013 12:10
  הגב לתגובה זו
  0 2
  כבוד השופט אורנשטיין מפחד לקבל החלטה מתבקשת לאור תעלולי נוחי . נוחי צריך לפנות את הבמה ועדיף שעה קודם כל יום שהוא נשאר זה נזק לכל בעלי המניות ובעיקר לבעלי אגח אחזקות .
  סגור
 • 2.
  היום נוחי לובש את**** בגדי המלך החדשים*****
  הכי ותיק 38 09/06/2013 10:53
  הגב לתגובה זו
  6 4
  אפילו ילד בכיתה א מבין אין שמאחורי הצעתו של נוחי/אלשטיין אין ולא כלום..רק הרבה מלל......אני ואני ואני ואלשטיין.....נוחי זה מאוחר מידיי חובתך היתה להכין את הצק הבנקאי להיום להראות אותו לעם ולכבוד השופט אגב מר אלשטיין מביא פרוט לשופט מי הם האנשים שעומדים מאחוריו? כולי תקווה ש כל הדירקטורים והמנהלים הבכירים הן ב אי די בי והן בבנקים מצוידים ב פוליסת RUN OFF כי יום הדין קרב
  סגור
 • מחזיק 2 מיליון אגח אחזקות
  אהרון 09/06/2013 12:13
  הגב לתגובה זו
  0 1
  כמחזיק פרטי של אגח אחזקות אני מחכה בכליון עינים ליום הדין של הדירקטורים של אידיבי ובעיקר למשפחות הפשע מנור ולבנת על השוד לאור היום שעשו לחברות בחסות הרגולטור המושחת לא פחות דוגמת גושן התימני והבנקים וכמובן למשפחת דנקנר אלה שקשורים לבילואים
  סגור
 • 1.
  נוחי יום טוב וחודש טוב תבורך בהצלחה מרובה (ל"ת)
  אזרח 09/06/2013 10:29
  הגב לתגובה זו
  13 4
  סגור
 • תומך
  דימה 09/06/2013 10:42
  הגב לתגובה זו
  10 2
  מסכים!
  סגור