זה הנתון שצפוי להזיז את השווקים בזמן הקרוב - בשעה 15:30

משקיעים בכל העולם מחכים לנתונים אלו שיפורסמו היום לפני פתיחת המסחר בוול סטריט, ויכולים לקבוע את הכיוון בשוק המניות
|
(1)
נתונים

הנתון המרכזי של השבוע, לו מחכים כלכלנים (וכמובן המשקיעים) ברחבי העולם, הוא דוח התעסוקה לחודש דצמבר שיפורסם היום (ו') בשעה 15:30 שעון ישראל. אלא אם תהיה הפתעה מוחלטת בנתונים, ארה"ב בדרכה לרשום את תוספת המשרות השנתית הגדולה ביותר מזה 8 שנים, כך לפי נתוני משרד העבודה האמריקני.

הסיבה לתוספת המרשימה השנה - מעסיקים במגזר הפרטי הגבירו את קצב גיוס העובדים במחצית השניה של 2013 כשסקטור היצור הצביע על שיפור מתמשך. בד בבד, בסקטור הציבורי פסקה מגמת הירידה במספר המועסקים.

כלכלנים שנשאלו על ידי מרקטווץ' מצפים לתוספת של 193 אלף משרות חדשות בחודש דצמבר, מספר שתואם לממוצע של 11 החודשים הראשונים של השנה. מספר זה יביא לתוספת של 2.267 מיליון משרות ב-2013 כולה, לעומת 2.19 מיליון ב-2012. זוהי התוספת השנתית הגדולה ביותר לשוק העבודה מאז 2005.

תוספת המשרות החודשית בסקטור התעשייתי (מקור: BLS.gov)
תוספת המשרות החודשית בסקטור התעשייתי (מקור: BLS.gov)

בניגוד לשנים האחרונות, ב-2013 התווספו יותר משרות בסקטורים שמעניקים משכורות מכובדות יותר כמו בניה וייצור, במקום עבודות בסקטור הקמעונאות שמשלמות סכומים נמוכים משמעותית, כך שתוספת המשרות היתה גם איכותית ולא רק כמותית.

סקטור הבניה - יותר בתים, יותר עבודה

כבר זמן רב שמחירי הבתים בארה"ב מטפסים מדי חודש, במיוחד במדינות המערביות. הסיבה העיקרית לעליית המחירים, חוץ מהריבית הנמוכה, היא היצע דירות נמוך למכירה. כתוצאה מכך נרשמת תנופה של בניית בתים חדשים למגורים בשנה האחרונה ולכן יותר משרות נוצרו בתקופה האחרונה בסקטור הבניה.

בשלושת החודשים האחרונים נרשמה תוספת חודשית של כ-15 אלף משרות בניה בממוצע ברחבי ארה"ב, ודוח ה-ADP שפורסם ביום ד' הצביע על המשך המגמה הזו. למרות זאת, נתוני חודש דצמבר ידועים בתנודתיות ועונתיות רבה, בעיקר בשל ימים רבים של קור שמגבילים את הבניה.

גם בסקטור היצור נרשם שיפור משמעותי בחודשים האחרונים. לאחר חמישה חודשים ברציפות בהם התמעטו מספר המשרות בסקטור זה, מאז אוגוסט חזרו המעסקים לקבל עובדים חדשים למפעלים, כשבחודש נובמבר נרשם זינוק של 27 אלף משרות חדשות. סימנים נוספים, כמו מדד מנהלי הרכש של ה-ISM, מצביעים על התאוששות מהירה של המגזר היצרני בארה"ב השנה.

חדשות טובות - האבטלה יורדת. החדשות הרעות - שיעור ההשתתפות צונח

שיעור האבטלה בארה"ב יורד באופן קבוע מאז השיא של 10% שנרשם בשיא המשבר ב-2009, ובחודש אוקטובר האחרון הגיע לרמת 7%, לראשונה מאז 2008. הבעיה היא שאחת הסיבות לשיפור הזה היא ירידה מתמדת בשיעור ההשתתפות בכוח העבודה, כלומר יותר אמריקנים מעדיפים להפסיק לחפש עבודה בכלל.
שיעור האבטלה בארה"ב, 2006-2013 (מקור: BLS.gov)
שיעור האבטלה בארה"ב, 2006-2013 (מקור: BLS.gov)

אחת ההשערות לירידה הזו בשיעור המשתתפים בכוח העבודה שמציעים כלכלנים היא היציאה ההדרגתית של דור ה"בייבי-בומרס" לפנסיה. אך אי אפשר להתעלם ממספר רב של אמריקנים שפשוט התייאשו מחיפוש עבודה, כך שהנתונים מעט מטעים אם לא בוחנים אותם כראוי.
שיעור ההשתתפות בכוח העבודה בארה"ב (מקור: BLS.gov)
שיעור ההשתתפות בכוח העבודה בארה"ב (מקור: BLS.gov)

כאשר ארה"ב נכנסת ל-2014, והצמיחה צפויה להתגבר לפי רוב התחזיות, שווה לשים עין על תוספת המשרות החודשית ועל שיעור ההשתתפות כאינדיקטורים עיקריים לצמיחת שוק העבודה.

תגובות לכתבה(1):

התחבר לאתר

נותרו 55 תווים

נותרו 1000 תווים

הוסף תגובה

תגובתך התקבלה ותפורסם בכפוף למדיניות המערכת.
תודה.
לתגובה חדשה
תגובתך לא נשלחה בשל בעיית תקשורת, אנא נסה שנית.
חזור לתגובה
 • 1.
  זו היא עבירה פדרלית לבצע שורט על אגח ארצהב (ל"ת)
  המהדי האימם ה12 10/01/2014 13:28
  הגב לתגובה זו
  0 1
  סגור
חיפוש ני"ע חיפוש כתבות