יהלום חבוי? הסיפור על ה'בייבי' שהשלימה לאחרונה מהלך עליות של מעל 100%

שלמה גרינברג, פרשן וול סטריט של Bizportal" מסתכל השבוע על אחד התחומים הפחות מוכרים למשקיע המקומי
|
(51)
זה התחיל הרבה קודם אבל ה-"Flash Crash" של מאי 2010, שהפיל בתוך דקות את הדאו ב-9% והחזירו כל הדרך בחזרה בתוך זמן קצר לאחר מכן, צריך היה ללמד את המשקיעים ההגיוניים שהשקעה בטווח הקצר אסורה, מסוכנת לכיס ולבריאות.

בקטן ראינו זאת ביום שישי האחרון כאשר בתוך 45 דקות ירדו ועלו כל מדדי המניות בעולם בעצמה וזאת בעקבות ההחלטה לבטל ההצבעה בנושא האובמהקר. נושא האובמהקר נוגע אולי במניות שקשורות לתחום הבריאות אבל שכל 30 המניות שמרכיבות את הדאו ינועו ככה בגללו, למה? המעניין היה שגם הירידות החדות וגם העליות שלאחר מכן נבעו מאותה סיבה בדיוק. הירידות, הסבירו כותרות, "מסמלות גם את סופו של 'אפקט טראמפ שגרם לעליות בניו יורק מאז נכנס האיש לבית הלבן". לאחר מכן, כאשר המדדים חזרו לרמתם מלפני הירידות זעקו הכותרות, "מזל שבוטלה ההצבעה, אפקט טראמפ ממשיך".

נו? יש למשקיע ההגיוני מה לחפש בטווח הקצר ועוד מול אלגוריתמים שהשפעת המשתנים הפסיכולוגיים בפלטפורמות שלהם הולכת וגוברת? הזעזועים ימשיכו והכותרות רק יגדילו הזעזועים. עצתנו, היצמדו לעובדות שמצביעות בברור על התחזקות ההתאוששות הגלובלית והמתינו לתיקונים שהאלגוריתמים יספקו לכם.

Anglo American plc חוזרת (סימול: AAL.L בלונדון או NGLOY בניו יורק) 

לפני הכל הקשיבו בבקשה לשירלי בסי מבצעת את השיר "Diamonds Are Forever". לאחר מכן תחפשו הסרט "גולדפינגר" ורק לאחר מכן קראו הכתבה.

החבר שלנו סטיבן, מנהל השקעות גדול בעבר, שכפי שסיפרנו לכם שפרש מניהול השקעות של אחרים אבל לא מהמעורבות שלו בוול סטריט, שלח לנו מייל שמסב את תשומת הלב לענקית חומרי הגלם והיהלומים, Anglo American plc, "הסתכלת לאחרונה על הבייבי שלנו בעבר? (בתחילת המאה, לאחר הבועה, עשה סטיבן סיבוב ענק על המניה), תראה מה קרה לגברת בשנה האחרונה". ואכן, מאז הגיעה המניה לתחתית היסטורית של 228 פני, בתחילת השנה עלתה ב-450% וזאת לאחר ירידה של למעלה מ-90% מערכה בחמש השנים, מאז תחילת2011, שקדמו לשפל.

חלק מהעליות המרשימות הללו קשורות לרכישה המסיבית של המניה ע"י המיליארדר ההודי Anil Agarwal, שההערכה היא שכבר אסף בשוק כ-13% ממניות. Agarwal החל לרכוש המניות לאחר שהענקית הבריטית סירבה להצעתו להתמזג עם החברה שלו Vedanta Resources (סימול: VED.L בלונדון או VDNRF בניו יורק) שמתחרה ב-AAL בתחומי המחצבים.

הסיבה העיקרית לעליות קשורה דווקא להתחזקות המתחדשת של הכלכלה הגלובלית שגורמת לביקושים שהולכים וגדלים לחומרי גלם, משנה את מערכת היחסים בין ההיצע לביקוש למחצבים שביניהם גם היהלומים ש-AAL היא המובילה בעולם בתחום. למי שלא שמע ועדיין מאמין בכותרות שמבטיחות משבר כלכלי חדש אז הצריכה הגלובלית הגיעה לשיא שבע שנתי וזה משפיע על "מעמדם" ומחיריהם של המחצבים למיניהם. התהליך הזה משתקף היטב בוול סטריט, שם כל מניות החברות שעיסוקן בכרייה, הפקה, עיבוד ושיווק של חומרי גלם עלו חזק מאז תחילת השנה וזאת לאחר תקופה ארוכה של שפל.

אנגלו אמריקן היא חברה בריטית/דרום אפריקאית ואחת החברות המובילות בעולם בתחום הנ"ל ומגדירה עצמה כ"חברה בעסקי המכרות" (mining business). היא מתמקדת בעיקר ביהלומים, נחושת, פלטינה, פחם, עפרות ברזל, מגנזיום וניקל אבל לא רק. היא מתחרה בחברות ענק כמו BHP Billiton plc (סימול: BLT), ריו טינטו (סימול: RIO), חברת Glencore PLC (סימול: GLEN), חברת VALE ושורה ארוכה של חברות  קטנות יותר כמו VED.L שהוזכרה.

החברה שולטת ב-85% מענקית היהלומים De Beers (ה-15% הנותרים בידי ממשלת Botswana) שבעבר שלטה כמונופול בתחום וגם היום מובילה בו ומפיקה כשליש מכול היהלומים בעולם. אנגלו אמריקן הוקמה, ב-1917, ע"י ארנסט אופנהיימר, יהודי גרמני שהפך לסוחר יהלומים בלונדון ונשלח לדרום אפריקה כנציג החברה בה עבד. אופנהיימר יסד את החברה בהשקעה של מיליון ליש"ט שמחציתה באה מהבנק ג'י פי מורגן בניו יורק ומחציתה מאופנהיימר עצמו וקבוצת משקיעים בריטיים כאשר מטרת ההקמה הייתה לפתח מכרות זהב בדרום אפריקה.

אבל, אופנהיימר יזם את הרעיון לא רק בשל הפוטנציאל המסחרי של הזהב, היהלומים והמחצבים האחרים שהתגלו במחוז ה-Northern Cape בדרום אפריקה אלא בגלל הערכתו שבאותם ימים נוצר מצב שאם ינוצל נכון יהפוך את החברה החדשה למונופול בתחום היהלומים הגלובלי. היהלומים היו אז במשבר קשה עקב עודפי היצע גדולים. אופנהיימר טען שכיוון שייצור היהלומים התעשייתי/מסחרי היחיד בעולם התרכז כולו באותם ימים במכרות שהיו במחוז ה-Northern Cape  בדרום אפריקה תוכל החברה, דווקא בגלל המשבר, להשתלט על התעשייה, להפוך לספק גלובלי מוביל (בלעדי למעשה באותם ימים) ולאחר מכן תווסת את הייצור וכמובן את המחירים.

אופנהיימר הבין שהערך הגדול של היהלום יגיע משליטה על מערכות השיווק, הקמעונאות ומהשליטה בו כחומר גלם לתעשייה ואם אנגלו אמריקן תוכל לבצע את המהלך, האפשרויות הנלוות תהיינה אין סופיות. חלק מהשיקולים של אופנהיימר היה קשור בתכניתו להשתלט על חברת דה בירס, יצרנית היהלומים הגדולה בעולם וזה בדיוק מה שקרה. דה בירס הונפקה ב-1920 ואנגלו אמריקה החלה לאסף מניות בחברה.

בשנת 1926 התמנה אופנהיימר, כנציג בעלי מניות, כדירקטור בדה בירס אבל המשיך לרכוש מניות וניצל את משבר 1929 להשתלטות אנגלו אמריקן על חברת היהלומים (שנוסדה אגב ב 1888 ע"י ססיל רודס אבל במימון משפחת רוטשילד). האיש, שלא מעט הזכיר בהתנהגותו העסקית את ברוני המכרות האמריקאים, משפחות מורגן ורוקפלר, הביא את דה בירס למעמד מונופול בתחום היהלומים  ועד שנות ה-60 של המאה ה-20 התבססה החברה כמונופול גלובלי כשהיא שולטת אז על כ-60-65% מהכרייה, 80% משוק היהלומים הגולמיים (לפני הליטוש), שליטה מלאה בהכנה וליטוש ושליטה מלאה בקמעונאות.

החל משנות ה-60 החלה להתפתח תחרות משני כיוונים. הראשון היה מכרות חדשים ברחבי העולם, במיוחד רוסיה והודו והשני, היהלום הסינטטי. כתוצאה התחילה אנגלו אמריקן להתפשט לתחומים חדשים ולאמץ טכנולוגיות. בשנת 2001 ניצלה החברה את משבר הבועה והוציאה את דה בירס מהבורסה באמצעות דיל עם משפחת אופנהיימר וממשלת בוטסואנה שהיו בעלי המניות הגדולים לצידה של אנגלו אמריקן. בהסכם קבלו המשפחה והממשלה מניות AAL.L אבל ב-2011 מכרה המשפחה את כל מניותיה ל-AAL, כך שכיום שולטת החברה ב-85% מדה בירס, שהיא חטיבה באנגלו אמריקן, כאשר ממשלת בוטסואנה נשארה שותפה. דה בירס (היהלומים) היא עדיין החטיבה הגדולה של החברה.

בשנת 2016 הגיעו ההכנסות ל-21.4 מיליארד דולרים, עלייה של 4.6% לעומת 2015 והרווח הנקי היה 2.65 מיליארד לעומת הפסד ענק של 5.84 מיליארד מה שמסביר את העלייה החדה במניה במהלך השנה האחרונה. ההכנסה מחטיבת דה בירס (היהלומים) תרמה 28.5% מסך ההכנסות ו-24% מהרווח כאשר מאחוריה נמצאות, לפי סדר התרומה להכנסות, חטיבות הפחם, הפלטינה, הברזל/מגנזיום וחטיבת הנחושת. 2016, כך זה נראה, מסמלת השתקמות של החברה מחמש שנות שפל שנגרמו גם ע"י ניהול כושל אבל לא פחות בגלל הפיכת חומרי הגלם והמחצבים לסחורות.

במאי 2008 הגיעה המניה לשיא כל הזמנים של כ-3600 פני, משם נפלה במשבר 2008 אל מתחת ל-1000 ובפברואר 2011 חזרה ל-3500 בעיקר בשל רכישת מניות דה בירס. אלא שהרכישה, שעלתה לחברה 5.1 מיליארד במזומן, נעשתה רגע לפני מהומות יהלומי הדמים ביבשת אפריקה והשבתת המכרות שם, מה שהביא להתדרדרות בהכנסות, מעבר להפסדים וזה לצד הירידות בערך הראנד, הוביל את המניה, בתחילת 2016, ל-228 פני.

ההתדרדרות הביאה למאבק ארוך בין ההנהלה לבעלי המניות שדרשו שינויים ובאפריל 2013 מונה לתפקיד המנכ"ל Mark Gutifani שגם מונה כיו"ר חטיבת דה בירס וקיבל תמיכת בעלי המניות להבריא את החברה. האיש, שהגיע לחברה ב-2010 מחברת VALE המתחרה, החל מיד בתכנית רה-ארגון אגרסיבית, "אם לא נתייעל מיד ואם לא נאמץ מיד את הטכנולוגיות הדרושות אנחנו עלולים למצוא עצמנו במשבר".

מאידך, הוסיף, "אני מאמין שמשבר המחירים בחומרי הגלם יסתיים בתוך שנתיים-שלוש ואם החברה תגיע לשם יעילה בעלי המניות ייהנו" וזה בדיוק מה שקרה. לקח לו 4 שנים כמעט להראות האור בקצה המנהרה (מה שבדרך כלל לוקח לחברת ענק על מנת להשתקם, ראה NOKIA ,VEOLIA ואחרות שהוזכרו כאן בעבר) ובמהלכן צמצם את כוח העבודה ב-2/3. הפיטורין, של 85,000 עובדים שנעשו במהלך 2015 הבהילו את "מומחי השווקים", מה שהוביל את המניה, בסוף 2015, לשיא התחתיות.

במחצית השנייה של 2015 החל להסתמן שינוי. כאשר, במרץ 2016,  פורסם מאזן 2015 ראו השווקים הפיננסיים שהרה-ארגון מתבצע בהתאם לתכנית והמניות החלו להגיב בהתאם. במהלך 2016 התחיל גם השוק להבין שתחום המחצבים/חומרי הגלם, בגלל המשך ההתאוששות, יוצא מהשנים הקשות. העודפים בחומרי הגלם הולכים ונספגים והביקושים החלו להוביל כך שבתחילת 2016 גילתה וול סטריט את ענקיות המכרות/חומרי גלם ומחצבים (להבדיל מענקיות הנפט) ולאחר 5 שנות התדרדרות החלו מניות החברות הללו (AAL.L ,GLEN ,RIO ,VALE ועוד) לטפס שוב.

השבוע פורסם שדה בירס רכשה מענקית מוצרי היוקרה הצרפתית LVMH (סימול: LVMH.PA) את ה-50% שהחזיקה במערכת השיווק של יהלומי דה בירס. הצעד התקבל בברכה כיוון שהוא מעלה את אנגלו אמריקן לשליטה בתחום קמעונות היהלומים שבו המרווחים גבוהים ביותר.

23 אנליסטים מכסים את החברה. עשרה מתוכם ממליצים ב-Hold, תשעה ממליצים בקניה וארבעה ממליצים למכור. שלושת המחקרים האחרונים, של ברקליס, סיטיגרופ ובנק פריבס ממליצים ב-Hold ומחיר המטרה הנוכחי של הקונצנזוס הוא 1320 פני.

השאלות שצריך המשקיע לשאול הן: האם ההתאוששות במחירי חומרי הגלם תימשך ובמה להשקיע.

מומחים רבים מאמינים שב-2018 תהיה נסיגה בפעילות הכלכלית הגלובלית מה שיפגע במחירי הסחורות שוב וכמובן במחירי חומרי הגלם. אנחנו לא חושבים כך. יחד עם זאת כל המניות שהוזכרו כאן, שהן המובילות בתחום, "יקרות" כרגע לטעמנו ובנוסף, אם נבחן את ביצועיהן מול סל ה-iShares MSCI Global Metals & Mining Producers (סימול: PICK), נגלה שלאורך זמן הסל הניב לא פחות מאותן 5 המובילות שהוזכרו בכתבה שהן גם המובילות במשקלן בסל.
תגובות לכתבה(51):

התחבר לאתר

נותרו 55 תווים

נותרו 1000 תווים

הוסף תגובה

תגובתך התקבלה ותפורסם בכפוף למדיניות המערכת.
תודה.
לתגובה חדשה
תגובתך לא נשלחה בשל בעיית תקשורת, אנא נסה שנית.
חזור לתגובה
 • 19.
  VRX שוברת היום את הנמוך השנתי - אין יותר תמיכות ! (ל"ת)
  VRX 04/04/2017 18:33
  הגב לתגובה זו
  0 0
  סגור
 • 18.
  F GM FCAU כולם חטפו אתמול בעקבות נתוני המסירה הטובים
  של טסלה 04/04/2017 09:19
  הגב לתגובה זו
  0 0
  מדהים שטסלה מתומחרת ב 50 מיליארד דולר - כמו השווי של פורד או גנרל מוטורס (כול אחת בנפרד). לאחר שמנית טסלה עלתה ב 40 אחוז מתחילת השנה. המניות F ו GM רק ירדו מתחילת השנה.
  סגור
 • למה "מדהים"?
  שלמה גרינברג 04/04/2017 11:02
  הגב לתגובה זו
  6 0
  ראשית GM לא ירדה מתחילת השנה אבל זה לא כ"כ חשוב. מה שחשוב הוא שטסלה, למרות כול המומחים והכותרות מצליחה לפתור את "בעיית יכולת הייצור" שכביכול הייתה אמורה, אליבא הכותרות בעבר, להקריס המניה ולהוביל החברה לפשיטצ רגל. כפי שאני כותב מאז 2010, טסלה אינה סתם מוצר רכב חדשני, היא ההוכחה שמהפכת הטכנולוגיה יוצרת בהתקדמותה נישות חדשות לחלוטין שהופכות מנועי צמיחה מבלי לפגוע בקיים. אמאזון התחילה בכך ומאז יש כמה כאלו ביניהם טסלה. ההערכה הגבוהה מבטאת זאת. כשטסלה ירדה ל 150 דולר ( ירידה אז של כ % 50 (מיוני 2015 ) בגלל הסיבות הנ"ל כתבנו על כך. ההשוואה ל GM פורד ואחרות אינה במקומה כפי שהשוואה בין AMZN ל בארנס אינה במקומה
  סגור
 • יש שם 24 אחוז שורט - כולל הבחור מסיטרון
  tsla 04/04/2017 15:25
  הגב לתגובה זו
  0 0
  אתמול מאסק לעג לשורטיסטים בטוויטר (Stormy weather in Shortville ...) השורט של אנדרו לפט מסיטרון מ 1 למרץ כבר בהפסד של 20 אחוז (המניה עלתה מ 250 ל 300) - וזה אחרי המכה שהוא חטף במובילאיי.
  סגור
 • מה שמוכיח שוב שהצלחה אחת לא הופכת
  שלמה גרינברג 04/04/2017 18:13
  הגב לתגובה זו
  0 0
  משקיע לגורו רציני אלא בכותרות. המשקיעים המצליחים באמת לא מתראיינים על "מצב השוק". חלק מההצלחה של שורטיסטים גדולים היא מערכת היחסים שלהם עם התקשורת.
  סגור
 • טסלה מתומחרת גבוה והיא תמונת מראה על הסקטור שנמצא בבועו
  אבי3 04/04/2017 23:02
  הגב לתגובה זו
  0 0
  יש לנו את סנאפ, טסלה, אמזון ופייסבוק כולם נסחרות במכפילי עתק שאני לא בטוח שכבר אפשר לספור, אני לא מאמין שאלה כל החברות שנסחרות גבוהה מעל ההכנסות והרוווחים שלהם.סנאפ וטסלה מפסידות ופייס אשכרה מרוויחה בערך כמו קולה, נכון שפייס בצמיחה ועדיין שווי פי 6,7,8 מקולה?שמכינסות ומרוויחות אותו דבר?מכפיל אמזון ופייסבוק סיסקו yahoo של 2010 והילך....ההתרסקות של כל החברות הנל ויותר לא יוביל לנפילה ארוכת טווח על שאר הסקטור, כי הפעם סיסקו ואפל וכו נסחרות בסדר ורק יש מעטות שצריכות להתרסק ולהגיע לשווי המתאים.לא לשכות סנאפ מפסידה, שווה כמו טבע?בחלומות
  סגור
 • 17.
  MBLY אני לא טועה ויש כאן 12 אחוז "בטוחים"
  ארז 02/04/2017 15:18
  הגב לתגובה זו
  0 0
  אינטל התחייבה לקנות ב 15.3 מיליארד (ב 9 החודשים הקרובים) - עסקת מזומן שווי מובילאיי הוא רק 13.6 מיליארד. זה אומר שאם העסקה תושלם בתנאים שהוסכמו יש כאן פוטנציאל לקבל 12 אחוז תשואה.
  סגור
 • פוטנציאל התשואה הוא 3.5 אחוז בלבד
  לא מדוייק 02/04/2017 17:27
  הגב לתגובה זו
  0 0
  כי נקבע סכום כספי למניה 63.54 דולר
  סגור
 • 16.
  חוכמה בדעבד
  משה 02/04/2017 11:24
  הגב לתגובה זו
  1 3
  שלמה מתי תספר על מניה לפני פריצה ? אחרי זה לא מעניין.
  סגור
 • AAPL, NOK, VEOLIA, EW, ISRG, CHKP ועוד הרבה
  שלמה גרינברג 02/04/2017 13:46
  הגב לתגובה זו
  8 0
  חברות במשך השנים אבל הבעיה שלך משה, כפי שכבר למדתי, שאינך קורא את הכתבות אתה קונה מניות שנדמה לך שכתבתי עליהן המלצות (מה שאיני עושה) ולאחר מכן, כשהן נופלות או לא עולות, כדוגמת ELTK, RADA או PLX ו TEVA, אתה מתבכיין.
  סגור
 • דוגמא TVGTF
  משה 02/04/2017 14:37
  הגב לתגובה זו
  0 2
  מניה שהמלצת להחזיק בשביל הסיכוי והמניה נמחקה. גלובס 27/03/2000 מניית TVGTF) TVG TECHNOLOGIES) התעוררה לפתע ביום ו' והחלה לנוע בכיוון צפון. מה קרה שהביא ביקוש כה גדול למניה? החברה הקטנה מרחובות, שעיסוקה בתחום הכרטיס האלקטרוני החכם, רכשה, תמורת 2 מיליון דולר, %49.9 מחברה מאטלנטה שגם היא עוסקת באותו תחום. TVG משלימה כאן תשתית לכניסה משמעותית לתחום הכרטיסים החכמים שהוא מהתחומים החמים ביותר לעתיד, במיוחד כרטיסים "מוגנים" שבהם, כך הבנו, התמחותה של החברה. אבל מה שבאמת העלה את המניה היתה ההודעה שהמגעים עם היטאצ'י, החברה היפנית הענקית המובילה בעולם בתחום הכרטיסים החכמים, מתקדמים על פי הצפוי. קשה לדעת אם התהליך יסתיים בהצלחה גדולה או לא, אבל דבר אחד ברור, רק בשביל הסיכוי שווה שיהיו לכם כמה מניות, אבל נא לבדוק. גם אצלם עונים באדיבות.
  סגור
 • אפילו את זה לא טרחת לקרוא (ל"ת)
  שלמה גרינברג 02/04/2017 18:04
  הגב לתגובה זו
  3 0
  סגור
 • 15.
  גיליאד
  יוקי 02/04/2017 11:06
  הגב לתגובה זו
  0 1
  עושה רושם שהמספרים מרשימים, הנתונים הפיננסים טובים, הרבה מזומן מעט חובות, יש צמיחה (שמאטה) אבל משהו לא מסתדר עם המחיר שהולך ויורדאשמח לדעתך
  סגור
 • תסלח לי אבל עניתי מספיק על השאלה (ל"ת)
  שלמה גרינברג 02/04/2017 11:25
  הגב לתגובה זו
  2 1
  סגור
 • 14.
  זוכר שבעבר
  נחום 02/04/2017 09:44
  הגב לתגובה זו
  0 0
  כבר הפנת לסרט והשיר הזה.....נראה לי שזה היה כתבה על טיפני...
  סגור
 • אכן, זיכרון טוב (ל"ת)
  שלמה גרינברג 02/04/2017 10:55
  הגב לתגובה זו
  3 0
  סגור
 • טען עוד
 • 13.
  שלמה מה דעתך על ביונדווקס ? (ל"ת)
  רוני 02/04/2017 07:47
  הגב לתגובה זו
  0 0
  סגור
 • הבעתי דעתי מספר פעמים
  שלמה גרינברג 02/04/2017 11:24
  הגב לתגובה זו
  0 0
  החלום שם נקווה שיצליחו למסחרו
  סגור
 • 12.
  shopify
  Dw 01/04/2017 21:11
  הגב לתגובה זו
  0 0
  הי שלמה, האם מכיר? אם כן, האם מעניינת לדעתך ברמות המחירים הנוכחיות?
  סגור
 • ראה תשובתי ל 10
  שלמה גרינברג 02/04/2017 11:18
  הגב לתגובה זו
  0 0
  בגדול, דומה
  סגור
 • 11.
  שלמה היקר
  Jar 01/04/2017 16:43
  הגב לתגובה זו
  0 0
  מה דעתך על המעונאיות jcp searsהכם חוזרות המתים לאחר נפילה של 85 אחוז או שאין לנן זכות קיום בתחרות מצד אמאזון ואתרים קניות אין ליין ?
  סגור
 • השתים עברו משבר קשה וצריך להמתין לתוצאות הרה ארגון.
  שלמה גרינברג 02/04/2017 11:16
  הגב לתגובה זו
  0 0
  איני חושב שהבעיה באון-ליין
  סגור
 • 10.
  מה דעתך על KROGER אם מכיר?
  גלן זגורי 01/04/2017 15:31
  הגב לתגובה זו
  0 0
  ולמה הנייר חטף,ומה דעתך הסכנות והצפי שם? תודה מראש.
  סגור
 • 9.
  המניה של אייסקיור תעלה במאות אחוזים (ל"ת)
  ice3 01/04/2017 13:15
  הגב לתגובה זו
  0 0
  סגור
 • הלוואי. המוצר מבריק. מקווה בשבילם.
  רז 02/04/2017 19:29
  הגב לתגובה זו
  2 0
  .
  סגור
 • לא עוקב אבל אם אתה אומר (ל"ת)
  שלמה גרינברג 02/04/2017 11:01
  הגב לתגובה זו
  0 0
  סגור
 • מדובר על מעין "צלצל" מיקרוסקופי
  דגן 03/04/2017 17:27
  הגב לתגובה זו
  1 0
  שנכנס לגוף ומזרים אוויר קר המקפיא גידולים סרטניים. מהפכני.
  סגור
 • 8.
  שלמה מה אתה אומר על GG ? (ל"ת)
  Rsi 01/04/2017 08:18
  הגב לתגובה זו
  0 0
  סגור
 • אם הייתי עוקב הייתי אומר
  שלמה גרינברג 01/04/2017 13:03
  הגב לתגובה זו
  0 0
  אחת ממאות חברות לכרייה והפקת זהב ומתכות, לא מהמוצלחות ביניהן
  סגור
 • 7.
  כן פייט
  דוד 31/03/2017 15:42
  הגב לתגובה זו
  0 0
  אודה לך מאוד אם תכתוב כמה מילים על כן פייט . יצא היום דו"ח ואבני דרך . בתודה ובהערכה !
  סגור
 • כתבתי המון מילים על החברה
  שלמה גרינברג 31/03/2017 17:43
  הגב לתגובה זו
  1 1
  קראתי הפרסום ואין חדש מלבד העובדה שהדוחות אינם מעודדים. ב 2016 ירד ההפסד רק בעקבות חיתוך עז בהוצאות מו"פ (מ 23 מיליון ל 6 מיליון ) וחיתוך עז בהוצאות אדמיניסטרציה וכלליות מ 10 ל 2. הכסף בקופה נגמר במהירות ויצטרכו לגייס ואכן יש אבני דרך שתלויים בהצלחת היסויים ובהרבה כסף. עדיין חלום.
  סגור
 • 6.
  פאשיסט ימני
  ביבי 31/03/2017 13:00
  הגב לתגובה זו
  0 5
  למדת מאמרקאים לשנות את ההחדשןות ןאת העובדןת
  סגור
 • בולשביק עם סוס ועגלה מהשמאל.
  רז 31/03/2017 19:21
  הגב לתגובה זו
  6 0
  אני בטוח שאתה עוד חושב שהענף הכי משגשג שלנו הוא תפוזים.
  סגור
 • אפשר גם לקבל דוגמית? (ל"ת)
  שלמה גרינברג 31/03/2017 17:30
  הגב לתגובה זו
  5 0
  סגור
 • 5.
  יהלומים לנצח?
  חדשות 2 31/03/2017 11:06
  הגב לתגובה זו
  0 0
  http://tinyurl.com/kd3jekm
  סגור
 • 4.
  האיום הגדול על ?תעשיית היהלומים: יהלומי מעבדה
  מדה מרקר 31/03/2017 11:02
  הגב לתגובה זו
  2 2
  http://tinyurl.com/kxxqfb7
  סגור
 • יהלומים מכוונים לקהל שרוצה אותם אמיתיים, לא סינתטים.
  רז 01/04/2017 10:20
  הגב לתגובה זו
  2 3
  ולכן לדעתי הסיכוי לפגיעה ברווחיות קטן.
  סגור
 • זה מזמן לא נכון (חוץ מאשר לתכשיתי יוקרה)
  שמטוב 01/04/2017 13:23
  הגב לתגובה זו
  1 0
  בתחום של תכשיטים לא יקרים, למשל עד 1000 שקל אף אחד לא בודק והזיופים חוגגים.
  סגור
 • אתה מערבב סקטורים שאינם דומים (ל"ת)
  שלמה גרינברג 02/04/2017 11:28
  הגב לתגובה זו
  0 0
  סגור
 • את הדור הצעיר בעולם המערבי לא מעניינים יהלומים (ל"ת)
  תעשיה שדינה להעלם 01/04/2017 11:27
  הגב לתגובה זו
  3 1
  סגור
 • לא מעוניינים??? תבדוק שוב (ל"ת)
  שלמה גרינברג 02/04/2017 11:27
  הגב לתגובה זו
  1 0
  סגור
 • יש מאמרים ויש עובדות
  שלמה גרינברג 31/03/2017 17:28
  הגב לתגובה זו
  2 0
  אם תקרא את המאמר בדה מרקר כולו ואח"כ גם את הכתבה שלי תגלה שעניין "יהלומי הדמים" שעורר הסערה כבר נשכח ממזמן. נכון יהלומי המעבדה מהווים איום אבל איום רחוק. הרי בגלל שמייצרים מכונית אקולוגית הפגיעה במכונית הקונבנציונלית תיקח הרבה מאוד זמן וכך גם כאן, אם בכלל ולבסוף, החברות שמממנות פיתוח יהלומים הם גם חברות הכרייה הגדולות
  סגור
 • התחרות תבוא מהר יותר. מניח שתוך 20 שנה יהיה חיקוי מושלם
  שמטוב 01/04/2017 13:20
  הגב לתגובה זו
  0 1
  למטרות קישוט. הבעיות בחיקויי יהלומים מסוג צירקוניה קוביק מינוריות (האבן לא נקיה מספיק אבל צריך להתאמץ כדי לראות את הליכלוך).
  סגור
 • ואז יעלה מחיר החיקוי, ירד מחיר היהלום ועדיין
  שלמה גרינברג 02/04/2017 10:57
  הגב לתגובה זו
  3 0
  התעשייה ונשים יעדיפו המקור אלא בעוד 20 שנה שידאגו אז
  סגור
 • 3.
  מה כיוון הזהב לדעתך? (ל"ת)
  בני 31/03/2017 10:25
  הגב לתגובה זו
  2 0
  סגור
 • לפחות עוד 2 upsides קטנים השנה.
  רז 31/03/2017 19:22
  הגב לתגובה זו
  5 0
  .
  סגור
 • דעתי על הזהב ידועה וחזרתי עליה עשרות פעמים (ל"ת)
  שלמה גרינברג 31/03/2017 17:18
  הגב לתגובה זו
  2 0
  סגור
 • 2.
  מה באמת ביטול או האי ביטול של באובמה קר יעשה לתחום הברי (ל"ת)
  אבי3 31/03/2017 09:02
  הגב לתגובה זו
  0 0
  סגור
 • לתחום הבריאות?
  שלמה גרינברג 31/03/2017 17:17
  הגב לתגובה זו
  3 0
  מאומה, למבוטחים אולי ישנה אבל לא ברור מה יש מאות מאמרים סותרים בנידון
  סגור
 • תודה שלמה (: (ל"ת)
  אבי3 01/04/2017 16:56
  הגב לתגובה זו
  0 0
  סגור
 • 1.
  כתבה נהדרת.
  רז 31/03/2017 08:18
  הגב לתגובה זו
  5 0
  .
  סגור
חיפוש ני"ע חיפוש כתבות