"אם הנתונים הטובים יימשכו ברננקי יצמצם את הרכישות עד סוף השנה"

האסטרטג הראשי של בית ההשקעות IBI, איל קליין, טוען ש'הפור כבר נפל' והשאלה היחידה היא התזמון , יניב פגוט, "זה לא יתרחש לפני 2014"
|
בן ברננקי
בארה"ב עדיין מנסים לעכל את נתוני התעסוקה האחרונים שהצביעו על תוספת של 175 אלף משרות לעומת צפי ל-160 אלף משרות בלבד. הסנטימנט החיובי חזר ביום שישי האחרון לשווקים כשהמדדים המובילים בוול סטריט עלו בכ-1.3%. יחד עם זאת, ברור שמצב הרוח תלוי מאוד בהחלטת הפדרל ריזרב להמשיך או להפסיק את תוכנית רכישת האג"ח.

האסטרטג הראשי של בית ההשקעות IBI, איל קליין, התייחס בשיחה עם Bizportal לאפשרויות העומדות בפני נגיד הבנק המרכזי, "בן ברננקי צריך לסגת מתוכנית ההרחבה, השאלה היחידה היא רק העיתוי. הרבה מאוד משקיעים חוששים בצדק אולי שדו"ח התעסוקה ישפיע, אבל בשביל שברננקי יקבל החלטה חותכת צריך רצף של נתונים שיצור מגמה ברורה."

"ברור שהפור כבר נפל ונשאר רק לריב על מתי התוכנית תופסק - בקיץ, בנובמבר, דצמבר, יש מי שאומרים שהיא תמשך אפילו לתוך 2014, אף אחד לא ממש יודע. מה שיודעים הוא שנתוני התעסוקה בארה"ב משתפרים. 175 אלף משרות זה יפה, אבל זה לא מספיק כדי להוריד את שיעורי אבטלה. אפילו אם היה מתפרסם נתון באמת יוצא דופן של 250 אלף משרות פנויות, ברננקי לא היה מפסיק את התוכנית ברגע, אלא בהדרגה. הנתון האחרון היה טוב, אבל אין פה קפיצת מדרגה."

קליין מתייחס למצב המוזר בו מצוי השוק עכב נתוני המאקרו האחרונים, "הנתון האחרון של מספר המשרות יצא מן מספר מזל שכולם מרוצים ממנו - לא גבוה או נמוך מדי. מובן שזה אבסורד ענק שמתקבלים נתונים טובים והם נתפסים כ'רעים'. כולם יודעים שחלק מהעליות בשוק נובעות מהעדר אלטרנטיבות השקעה."

להערכת קליין הכיוון הוא חיובי בהחלט, "בסופו של דבר אם החולה הולך ומבריא לא צריך להמשיך לתת לו הנשמה, ולא לפחד מההסרה שלה. נכון לעכשיו צריך להודות שהכיוון הוא כלכלה בריאה יותר ויהיה צריך להוריד את ההנשמה. ברננקי לא ייצא לגמרי מתוכנית התמריצים לפני שהוא יראה שהשוק מספיק חזק כדי להמשיך להתקדם בלעדיה. יחד עם זאת הייתי מצפה שהוא יתחיל בצמצומה של התוכנית באזור החגים. המאזן של הבנק המרכזי מתחיל להיות כבר מאוד גדול ויתקרב לארבעה טריליון דולר. אם הנתונים הטובים יימשכו התוכנית תופסק או לכל הפחות תתמתן משמעותית".

מנגד יניב פגוט, האסטרטג הראשי של קבוצת איילון, התייחס אף הוא לאפשרות של הקטנת רכישות האג"ח של הפדרל ריזרב ואמר כי "התפישה לפיה הפסקת ההרחבות הכמותיות בארה"ב מצויה מעבר לפינה התחזקה לאחרונה, וגוררת דפיקות לב מואצות בקרב המכורים לתמריצים בשוקי ההון הגלובליים בכלל ובשוק האג"ח הממשלתי האמריקני בפרט. הרקע לדיון הגובר במימוש מיידי של אסטרטגיית יציאה על ידי הפד הינו סדרת נתונים כלכליים משופרים בארה"ב הכוללת נתוני אמון צרכנים, נתונים דיור ונתוני ייצור משופרים. אנשים מתוך ומחוץ לבנק המרכזי טוענים מזה זמן שהמשך ההרחבה הכמותית מייצר איום אינפלציוני גובר ותורם להיווצרות בועות נכסים מסוכנות במשק האמריקני, כפועל יוצא מהקצאת נכסים מעוותת על רקע ריביות השפל".

בשורה התחתונה אומר פגוט כי, "נראה שטרם בשלו התנאים על מנת לבצע את אותה הקטנה של תמריצים באופן מיידי והדבר לא יתרחש לפני שנת 2014".


תגובות לכתבה(0):

התחבר לאתר

נותרו 55 תווים

נותרו 1000 תווים

הוסף תגובה

תגובתך התקבלה ותפורסם בכפוף למדיניות המערכת.
תודה.
לתגובה חדשה
תגובתך לא נשלחה בשל בעיית תקשורת, אנא נסה שנית.
חזור לתגובה
חיפוש ני"ע חיפוש כתבות