ניכוי הוצאות לצורכי מס שבח על דמי תיווך שנגבו על מכירת דירת נופש

מאת עו"ד רו"ח שניר שער

העיקרון המנחה לניכוי הוצאות מהשבח קבוע בסעיף 39 רישא לחוק מיסוי מקרקעין (שבח ורכישה), התשכ"ג-1963. מהאמור לעיל עולה כי יש בסיס משפטי טוב לטענה שיש להתיר בניכוי מהשבח את כל דמי התיווך. כך, לדוגמה, יש לבחון אם הדירה הוצעה למכירה במשך זמן רב. אם התשובה חיובית ניתן להסביר באופן זה את גובה דמי התיווך הגבוהים יחסית לשווי המכירה.
|
ניכוי הוצאות לצורכי מס שבח על דמי  תיווך שנגבו על מכירת דירת נופש

השאלה:
דירת נופש בטבריה נמכרה ב-280 אלף ש"ח. המתווך קיבל 20 אלף ש"ח והוציא חשבונית. לצורך מס שבח לא הכירו בהוצאה כולה, רק ב-2% ממחיר המכירה, כלומר רק ב-5,600 ש"ח. מה צריך לעשות כדי שההוצאה תוכר במלואה לצורך מס שבח?
תשובה:
העיקרון המנחה לניכוי הוצאות מהשבח קבוע בסעיף 39 רישא לחוק מיסוי מקרקעין (שבח ורכישה), התשכ"ג-1963 (להלן: "החוק") לפיו: "לשם קביעת סכום השבח יותרו בניכוי הוצאות שהוצאו לרכישת הזכות במקרקעין או במכירתה, לרבות כל אחד מאלה, אם אינן כלולות בשווי הרכישה ואינן מותרות בניכוי לפי הפקודה...". מנגד, סעיף 39(6) לחוק מתיר מהשבח ניכוי: "דמי תיווך ששילם המוכר בקשר למכירת הזכות במקרקעין, אך לא יותר מ-2% מהתמורה שקיבל בעדם, אלא אם שוכנע המנהל שבקשר עם נסיבות העסקה המיוחדות שהוסברו לו שולמו דמי תיווך גבוהים יותר." בעניין זה, בסעיף 9 להוראת ביצוע 6/2006 שעניינה "תיקון מספר 55 לחוק מיסוי מקרקעין - הוראה כללית" נקבע:
"סעיף 39 - הרחבת מסגרת ההוצאות המותרות בניכוי מהשבח במכירת זכות במקרקעין - במסגרת התיקון שונתה הרישא של סעיף 39 לחוק ונקבע הכלל לפיו יותרו בניכוי כל ההוצאות שהוצאו בקשר עם רכישת הזכות במקרקעין או עם מכירתה וזאת למעט הוצאות הכלולות בשווי הרכישה ולמעט הוצאות המותרות בניכוי לפי פקודת מס הכנסה. הוראה זו משנה את ההלכה שחלה עד התיקון ולפיה היתה רשימת ההוצאות הקבועות בסעיף 39 רשימה סגורה. החל ממועד התיקון כל הוצאה שעומדת בכלל הקבוע ברישא של סעיף 39 לחוק תותר בניכוי. יש לראות ברשימת ההוצאות המנויה בסעיף כמדגימה או מרבה את הכלל האמור. כך לדוגמא, הוצאות תיווך בשל רכישה או מכירה של זכות במקרקעין העולה על 2% מהתמורה תותר בניכוי ובלבד שהינה בגובה סביר ביחס לעסקה."

(ההדגשה אינה במקור – ש"ש)
מהאמור לעיל עולה כי יש בסיס משפטי טוב לטענה שיש להתיר בניכוי מהשבח את כל דמי התיווך. כך, לדוגמה, יש לבחון אם הדירה הוצעה למכירה במשך זמן רב. אם התשובה חיובית ניתן להסביר באופן זה את גובה דמי התיווך הגבוהים יחסית לשווי המכירה. כללם של דברים, כל הסבר שיניח את הדעת לגבי גובה דמי התיווך יש בו כדי להועיל לצורך ניכויים המלא של כל דמי התיווך ששולמו.

התשובות אינן מהוות תחליף לייעוץ משפטי, ואין המומחים המשיבים או המערכת אחראים לתוצאות השימוש בהן. אין במידע המופיע באתר "כל מס" או בשירות הניתן למנויי האתר כדי להוות ייעוץ משפטי ו/או תחליף לייעוץ משפטי ואין באמור כדי להוות מענה לנסיבות מקרה קונקרטיות ו/או ספציפיות, לחוות דעה או להביע עמדה ביחס למקרה מסוים.
 
<center>>

תגובות לכתבה(0):

התחבר לאתר

נותרו 55 תווים

נותרו 1000 תווים

הוסף תגובה

תגובתך התקבלה ותפורסם בכפוף למדיניות המערכת.
תודה.
לתגובה חדשה
תגובתך לא נשלחה בשל בעיית תקשורת, אנא נסה שנית.
חזור לתגובה
חיפוש ני"ע חיפוש כתבות