"הסימנים להאטה יצטברו ככל שהשנה תתקדם"

הכלכלן הראשי של בית ההשקעות פסגות, אורי גרינפלד, מנתח את האזהרות מפני ההאטה בכלכלה האמריקאית ומעריך כי קצב הצמיחה יאט לכ-1% בתחילת 2020
|
(5)
תעסוקה ארה"ב, צילום: iStock

"הסימנים להאטה יצטברו ככל שהשנה תתקדם", כך לדבריו של אורי גרינפלד, הכלכלן הראשי של בית ההשקעות פסגות.

לדבריו, האטה משמעותית בפעילות הכלכלית אינה מתרחשת באופן פתאומי (אלא אם קיים גורם חיצוני) אלא תהליך שלוקח מספר רבעונים. השילוב של ריבית גבוהה מדי שבאה לידי ביטוי בהאטה בשוק האשראי והמגבלות של שוק העבודה האמריקאי שמקשות על קצב יצירת המשרות להמשיך להיות מהיר כל כך, צפוי להביא לכך שככל שהשנה תתקדם כך גם הסימנים להאטה יצטברו.

עוד מציין גרינפלד כי הפחתות ריבית יתמכו מחדש בשוק האשראי אך גם סימנים להאטה לא יספיקו בשביל הפד, שלא יוריד ריבית כשהצמיחה עומדת על 3.2% ושיעור האבטלה מתחת ל-4%. כשהריבית לבסוף תרד זה יהיה כנראה כשהנתונים כבר הראו ש"החורף הגיע".
 
הצמיחה ברבעון הראשון בארה"ב  - טוב אבל לא מצוין
גרינפלד: "הפתעה כה חיובית כמו זו שנרשמה בנתוני הצמיחה ברבעון הראשון בארה"ב לא זכורה כבר הרבה זמן. לא רק שהצמיחה עמדה בסופו של דבר על 3.2%, הרבה מעל הצפי שעמד על 2.3% "בלבד", אלא שרק לפני חודש וחצי כשהנתונים של ינואר ופברואר החלו להגיע, מודל תחזית הצמיחה של סניף הפד באטלנטה חזה צמיחה של 0.5% בלבד. המסקנה: 1) קשה לחזות, בעיקר את העתיד. 2) המשפט הנ"ל נכון גם לגבי הפד".

"למרות השורה העליונה המצוינת, בחינה של הסעיפים השונים במרכיבי התוצר מלמדים שהשורה התחתונה קצת פחות נוצצת. נכון, המשק האמריקאי עדיין לא חווה האטה משמעותית, אבל חלק גדול מהצמיחה ברבעון הראשון נובע מגורמים שהם במקרה הטוב חד פעמיים ובמקרה הפחות טוב באים על חשבון צמיחה עתידית".

"למשל, הגידול במלאים תרם לבדו 0.7% לצמיחה, גידול שבאופן טבעי יגרע מהצמיחה ברבעונים הבאים שכן אם המלאים גדלו במהלך הרבעון הראשון הצורך להמשיך לייצר בקצב דומה ברבעונים הבאים יפחת. בנוסף לגידול במלאי, היצוא גדל ב-3.7% אך חלק משמעותי מכך נובע מגידול של 48% ביצוא רכבים ומגידול של 45% בסעיף יצוא מספוא, מזון ומשקאות".

"שני אלה עשויים לנבוע מהגדלה חד פעמית של היבוא הסיני במסגרת שיחות הסחר בין המעצמות, כך שאין סיבה להעריך שהייצוא ימשיך לגדול בקצב דומה, בטח על רקע ההאטה בסחר העולמי. ללא שני אלה, הייצוא בכלל ירד ברבעון הראשון ב-1.3%, מספר שנשמע סביר יותר לאור ההאטה בעולם".

גרינפלד סיכם את דבריו ואמר: "כל אלו היו כמובן פחות חשובים אם מנועי הצמיחה העיקריים של המשק האמריקאי, הצריכה הפרטית והשקעות הפירמות, היו ממשיכים במומנטום החיובי של השנים האחרונות, אבל זה לא ממש המצב. הצריכה הפרטית גדלה ברבעון הראשן ב-1.2% בלבד והשקעות הפירמות עלו ב-2.7%. כתוצאה מכך, המכירות סופיות ליעד מקומי שהן האינדיקאטור הטוב ביותר להבין את המגמה האמיתית במשק, רשמו האטה נוספת וגדלו במהלך הרבעון ב-1.4%, קצב הגידול הנמוך ביותר בשלוש השנים האחרונות".

"בשורה התחתונה, המצב במשק האמריקאי הוא לא רע אבל גם לא כזה שיכול לייצר צמיחה של 3% לאורך זמן. הצמיחה ה"אמיתית" עומדת כרגע כנראה על כ-2% ואנו מעריכים שהיא תמשיך ותאט במהלך השנה ותגיע לקצב של כ-1% בתחילת 2020".

תגובות לכתבה(5):

התחבר לאתר

נותרו 55 תווים

נותרו 1000 תווים

הוסף תגובה

תגובתך התקבלה ותפורסם בכפוף למדיניות המערכת.
תודה.
לתגובה חדשה
תגובתך לא נשלחה בשל בעיית תקשורת, אנא נסה שנית.
חזור לתגובה
 • 5.
  כל עוד יש נשיא איש עסקים
  אמיר 28/04/2019 17:20
  הגב לתגובה זו
  1 0
  השוק האמריקאי ימשיך להתנפח, הוא דואג לפמפם כל הזמן עם דיווחים חיוביים שדוחפים את השוק קדימה, אך מה שיקרה אחרי הנשיא הזה יהיה אסון כי יתברר למשקיעים הבלוף.
  סגור
 • 4.
  די עם כותרות מפחידות! גם ב 2018 אמרתם אותו דבר על 2019!
  משקיע 28/04/2019 14:12
  הגב לתגובה זו
  1 2
  די עם כותרות מפחידות! גם ב 2018 אמרתם אותו דבר על 2019! ותראו.... יש לנו שנה מצויינת!! גם בשוק ההון וגם במיקרו ובמאקרו כלכלה בארה"ב! כלכלת ארה"ב היום חזקה מאי פעם!!!!!!! עובדה!!!!!! אתם רק רוצים להתכחש לעובדות!!!!!!
  סגור
 • 3.
  הצמיחה תתחלף בצניחה
  לרון 28/04/2019 14:11
  הגב לתגובה זו
  2 1
  בלא עוד הרבה זמן!
  סגור
 • 2.
  אף אחד לא יודע (ל"ת)
  ספקולציה בלבד 28/04/2019 13:28
  הגב לתגובה זו
  0 0
  סגור
 • 1.
  או פייק ניוז...
  אמיתי ? 28/04/2019 13:14
  הגב לתגובה זו
  2 0
  קשה להאמין שהנתונים אינם מגמתיים...כלומר שמהלכים פוליטיים וכלכליים בוצעו על מנת לייצר את הרושם המוטעה שהמצב הכלכלי מצויין...
  סגור
חיפוש ני"ע חיפוש כתבות