פסקל דה קרוזה מ'פיקטה' מספק תשובה ברורה - האם הבורסות בדרך לקריסה?

מנהל הדסק של ענקית הבנקאות בישראל בסקירה לשווקים ב-2016, מתייחס לסין, לנפט ולפאניקה כעת
|
(25)
פסקל דה קרוזה, צילום: יח"צ

פסקל דה קרוזה, מנהל הדסק הישראלי בבנק ההשקעות האירופי פיקטה, פתח השבוע את ההרצאה ללקוחות בתל אביב, איך אפשר שלא, בהתייחסות ברורה לגבי המצב בסין. בעוד השווקים מלקקים את הפצעים מפאניקת המכירות עם ההתחלה הגרועה ביותר שידעו השווקים מאז שנות ה-70, דה קרוזה מזהיר כי הצעדים של הבנק המרכזי בסין להפחת המטבע המקומי עלולים להצית מלחמת מטבעות עולמית, ומספק תשובה ברורה לשאלה האם אנחנו בפתחו של משבר.

מי הם פיקטה?
פיקטה הוקם ב-1805 כבנק פרטי בג'נבה. חלק מהמשפחות המייסדות עדיין נמצאות בקרב המנהלים למרות מנגנון בחירה קפדני של שותפים חדשים לבנק על ידי החלטה פה אחד של בני המשפחה שלא קרובים למועמד. השאיפה היא כי יהיו 3-2 שותפים מכל שכבת גיל כדי למנוע מצב של יציאתם לפנסיה של השותפים בו זמנית. מדובר בבנק שאף פעם לא רכש בנקים אחרים בכל 211 שנות פעילותו בטענה כי מדובר במהלך שתורם בעיקר לאגו של הבעלים. שנה לאחר שהסירו את הפיקוח על מט"ח בישראל בשנת 1999 הבנק השוויצי הקים דסק בישראל. הבנק מנהל נכסים אך ורק למוסדיים או לפרטיים, ללא בנקאות השקעות שמונעת ניגוד אינטרסים עם הלקוחות. הבנק ממוקם קצת אחרי יוליוס בר בשוויץ.

ביזפורטל מגייסת כתבי שוק הון. אולי זה אתם?

השאירו פרטים ונחזור אליכם

העלאה
* כל השדות חובה

תודה שהשארת פרטים, נשתדל לחזור אלייך בהקדם

סין כמשבר הסאבפריים הבא - באמת?

אחרי פתיחת השנה הסוערת בשווקים, דה קרוזה אומר בראיון ל-Bizportal עדיין מדובר בארוע חולף. "זה לא משבר שמצדיק את הירידות הלא נעימות בלשון המעטה, זה משהו שיחלוף ולכן המלצנו ללקוחות כבר עכשיו להקטין את ההגנות בתיק המניות".

סין
להיות בית החרושת של העולם לא היה יעד של סין ולפי הערכת פיקטה הסינים בחרו בזמן לא טוב לעשות את המעבר מחברה יצרנית לעולם מודרני הנשען על צמיחה פנימית. סין הצליחה לשמור על שעורי צמיחה גבוהים אחרי משבר 2008 דרך השקעות ענק במימון אשראי. בדרך כלל נהוג שאחוז ההשקעות בתמ"ג הוא די גבוה ויורד עם הזמן אבל בסין זה לא קרה כאשר זה עומד על 45% מהתמ"ג. בפיקטה מגדירים זאת כרמת מינוף חולנית.

"מדובר בפלונטר לסין ולעולם כאשר האשראי גדל בשעור גבוה יותר מצמיחת המשק. בועת האשראי הזו תתפוצץ בסופו של דבר אבל זה לא יקרה בטווח הקצר כאשר לממשל יש עוד נשק והשווקים ירדו מאופן מוגזם. הירידות מהוות נקודת כניסה טובה לשוק המניות בעוד התחזית הקודרת יותר - היא נוגעת לטווח הארוך. אם הסינים רוצים לעבור מכלכלה הנשענת על ייצוא לזו שנשענת על צמיחה אז אסור לתת ליואן להחלש. ביום שישי האחרון הבנק מרכזי תמך ביואן אבל אם היואן יירד ויקנה לחברות הסיניות יתרון תחרותי למרות אי יעילות תיפתח מלחמת מטבעות כאשר ארה"ב ויפן ירצו להחליש את המטבע שלהן בהתאם", אמר זה קרוזה.

"העולם הולך להיות הרבה יותר תנודתי"
אם ממרץ 2009 ועד מאי של השנה שעברה שוק המניות האמריקאי נהנה מתשואה חלומית ליניארית של 20% בשנה, בפיקטה צופים כי השנים הקרובות יספקו למשקיעים תשואה חלומית הרבה פחות, אם בכלל, של 5% בלבד בשנה, ומציעים את אירופה כאלטרנטיבה לשוק האמריקאי. "לפנינו תשואות נמוכות בעולם שהולך להיות מאד תנודתי ומי שרוצה לעשות כסף יצטרך לקחת הרבה סיכונים. בדרך כלל אנו לא אוהבים את אירופה אם בגלל היעדר יזמות ועוד, אך אם כבר לחפש תשואה השנה - זה לאו דווקא יהיה בארה"ב אלא באירופה".

"השנה אנו מצפים לתשואה של עד 12% במדדים המובילים באירופה, בעוד הצפי לתיק מאוזן עם פיזור של לפחות 50% במניות צפוי להניב תשואה של 4% השנה, והשנה לא תהיה פשוטה. אמנם אכן נראה צמיחה של הכלכלה העולמית אבל הבעיה היא שאין שום מומנטום מאחוריה. ארה"ב עומדת לקראת הההתחלה של ההתחלה של הסוף כאשר היא בשלב מאד בשל בצמיחה שלה ובעוד שנתיים נראה האטה. אירופה לעומתה רק עכשיו מתאוששת הודות לבנק המרכזי שהחל סוף סוף להשתמש בצעדים הנכונים".

ארה"ב
בעוד הבנק המרכזי בדרך החוצה מההרחבה הכמותית והכסף הזול לפי דה קרוזה, הפד' צפוי לעלות את הריבית אך ורק בשתי פעימות השנה, ביוני ובספטמבר. "אנו מצפים לצמיחה של 2.3% ב-2018 בארה"ב ואנו לא רואים סיבה לעלייה בתאוצת המשק, למרות שהאבטלה יורדת לאזור של תעסוקה מלאה. מה שכן יתמוך בכלכלה האמריקאית יהיו הוצאות הממשל ומתן אשראי למשק. בנוסף, שוק הנדל"ן משתפר - מה שנותן לאמריקאים גב פיננסי כדי לצאת לצרוך". נזכיר כי שוק הדיוק בארה"ב עולה 8% בשנה ולפי פיקטה המגמה צפויה להימשך.

"הפד לא צריך להעלות את הריבית"
מלבד התרומה של נדל"ן חזק לתחושת הביטחון של הצרכנים בארה"ב, ההכנסה הפנויה של משקי הבית עולה כשמחיר הנפט יורד ואיתו מחיר הדלק בארה"ב. נזכיר כי התמ"ג בארה"ב נפגע 0.7% ברבעון השני כתוצאה מירידת מחיר הנפט. מנגד, אין אינפלציה בארה"ב והירידה במשכורות בארה"ב תקשה על הפד' לדבוק בתוכנית העלאת הריבית. "הפד לא צריך להמשיך לעלות את הריבית וכאן אנו בפיקטה חורגים מהקונצנזוס. השוק חושב שהריבית תעלה 3 פעמים ברבע אחוז, אנחנו חושבים כי זה לא נדרש כי יש רוח גבית מהדולר ומה שקורה בנפט מחליש את האינפלציה. העלאת הריבית תחזק את הדולר ותפגע בצמיחה של ארה"ב", אמר זה קרוזה.

נפט
כולם יודעים כי מקור הירידות של הזהב השחור נובע מעודף היצע אך עולה השאלה - מדוע? דה קרוזה מסביר כי ערב הסעודית נותנת לנפט לקרוס על מנת להזיק לאירן ואף לרוסיה שכן ברצונה לפגוע בסוריה דרך אירן. מניעת הפיכתה של אירן למעצמה הינה המטרה העליונה מבחינת הסעודים וזה ההסבר מדוע הנפט כל כך זול. מה שמאד קריטי למהלך הוא האם השיחות מול סוריה יביאו ליציאתו של אסד מהשלטון. הנושא הולך להיות מאד מעניין כאשר השיחות בג'נבה סביב סוריה מתחדשות בקרוב. "הסעודים יורים לעצמם ברגל כאשר מחירי הנפט יורדים ופוגעים במדינה עצמה, מדובר בשאה תהומית לאירן והם יעשו הכל כדי לפגוע בה", אמר דה קרוזה.

גרף נפט מאז מאי 2015:

בין שווקים גועשים, ישראל עשויה להפוך לחוף המבטחים
"העדר המומנטום קיים גם בישראל", מסבירים בפיקטה. "הצמיחה בתוצר הלאומי נשארת יציבה אך נרפית ונאמדת בכ-2.3% כבר מספר שנים. 2015 נרשמה כשנה החלשה ביותר עבור הכלכלה הישראלית מאז המיתון הגלובלי של 2009. נתוני ההשקעות והייצוא מעוררים דאגה מאחר ובשניהם הביצועים חלשים".

"הפרטנרים המרכזיים של ישראל בתחום הייצוא, בעיקר לארה"ב ואירופה, נראים לא רע, אולם חוזקו של השקל מכביד מאוד על הכלכלה. המאזן החיובי המתמשך בין חסכונות להשקעות של המדינה, והמדיניות הפיסקלית שמנוהלת לרוב בצורה טובה, הופכים את השקל למקום מפלט של שערי מטבע בתקופה של תנודתיות גלובלית. השקל צפוי להישאר חזק גם השנה, דבר שימשיך לאתגר את קברניטי הכלכלה הישראלית ובנק ישראל. הפחתה בשיעור הריבית או הקלה כמותית רק תוסיף עומס על שוק הנדל"ן שכבר מוצף ממילא, ולכן הבנק המרכזי יעדיף הרחבה של פערי הריבית מול הריבית בארה"ב, כדי לסייע לשער המטבע, ויתערב ישירות רק בהתאם לצורך".

"על רקע הצמיחה הנרפית והשער החזק והיציב של השקל, מניות ישראליות לא יהיו חסינות בפני התנודתיות בשוק הגלובלי. אבל ישראל לא תמצא עצמה במצב גרוע כמו האחרים. זאת משום שסקטור ההייטק החזק יישאר מקור חוזק יציב וייחודי לישראל".

"אנו מאמינים שהמהפכה הטכנולוגית כבר החלה להניע את גלגלי הכלכלה העולמית, בדגש על תחומי האינטרנט, IT, עיבוד נתונים, אוטומציה, תחבורה, אנרגיות חדשות, מדעי החיים וחומרים 'חכמים'. לדעתנו, גל החדשנות העולמי נמצא עדיין בחיתוליו, עם השפעות המרוכזות בעיקר בסקטורים ספציפיים. האצת התהליך תשפיע רבות ותורגש רוחבית בכל ענפי הכלכלה העולמית. עם ההיקף העצום שתופס תחום הטכנולוגיה בישראל, היא תהיה ממוקמת במקום מצוין לכשהמהפכה הזו תגיע לשיאה".

תגובות לכתבה(25):

התחבר לאתר

נותרו 55 תווים

נותרו 1000 תווים

הוסף תגובה

תגובתך התקבלה ותפורסם בכפוף למדיניות המערכת.
תודה.
לתגובה חדשה
תגובתך לא נשלחה בשל בעיית תקשורת, אנא נסה שנית.
חזור לתגובה
 • 13.
  פסקל הוא ציוני אמיתי
  עוזי 17/01/2016 22:09
  הגב לתגובה זו
  1 0
  פסקל דה קרוזה, הוא שוויצרי ממשפחה מיוחסת, שהגיע לישראל בגיל צעיר מתוך ציונות ואהבת העם היהודי. למד עברית, ניסה להתנדב לצבא, (אבל אישרו לו רק שבועיים, בהם עסק בניקיונות טנקים). הלוואי והיו לנו עוד תומכים אמיתיים בשוויץ ובכלל בעולם, כמו האיש הזה
  סגור
 • 12.
  כמה כסף שחור יש בבנק הזה?
  ניקו 16/01/2016 23:07
  הגב לתגובה זו
  3 0
  מה מטרת הכתבה היחצנית
  סגור
 • 11.
  יתכן שדווקא היפוך המשפט קנה בשמועה מכור בידיעה
  שגיא 16/01/2016 19:39
  הגב לתגובה זו
  1 0
  הכוונה לכניסה של אירן לשוק הנפט העולמי השבוע ביום שני יגרום לסוג של ראלי בנפט כאשר יראו שהאירנים לא מוכרים בכול מחיר חבית נפט?
  סגור
 • 10.
  כולם אפסים כמו הריבית.פונזי עולמי
  נגידים ואנליסטים 16/01/2016 19:11
  הגב לתגובה זו
  3 0
  הריבית הנמוכה ניפחה בועות והרחיבה פערים
  סגור
 • 9.
  אם הוא כזה גאון
  טל 16/01/2016 18:10
  הגב לתגובה זו
  1 0
  איך זה שהוא לא ניבא את גל הירידות הזה לא מאמיו לו ושכמותו בכלל
  סגור
 • טען עוד
 • 8.
  ל-5
  יודע הכול 16/01/2016 15:03
  הגב לתגובה זו
  4 5
  אנחנו בוודאי לפני קצת יותר מחודש בחגיגה , אבל רק לפי סגנון הכתיבה שלך זה נראה שאתה רק מבין באלימות ואתה מזרחי
  סגור
 • ותן לי לנחש לפי שם שלך (("יודע הכל")), אתה שמאלני? (ל"ת)
  רוסי 16/01/2016 19:46
  הגב לתגובה זו
  0 0
  סגור
 • נו הנה עוד בזבוז של השואה (ל"ת)
  לא יודע כלום 16/01/2016 18:47
  הגב לתגובה זו
  0 0
  סגור
 • למה צריך פה גזענות? (ל"ת)
  לילך 16/01/2016 18:08
  הגב לתגובה זו
  1 0
  סגור
 • הוא אולי מזרחי ואולי לא אתה לעומת זאת
  עידן, חיפה 16/01/2016 17:55
  הגב לתגובה זו
  0 0
  גזען.
  סגור
 • 7.
  לגיא בן סימון
  כותב ותיק ולא מבין . 16/01/2016 14:12
  הגב לתגובה זו
  8 2
  אחד הדברים המרגיזים קורא. הוא חוסר הקשר בין הכותרת הבומבסטית. שאתם אגב מומחים לשכאלו. לבין התוכן. אז אמרתם תשובה ברורה? למי היא ברורה ולמה? מה חידש אדון פיקאצ'ו(מכירים את סידר אז מה ? מחר לקנות או לברוח?
  סגור
 • יש תשובה
  דן 16/01/2016 16:30
  הגב לתגובה זו
  0 2
  סערה זמנית. זה רשום
  סגור
 • כמה זמן? (ל"ת)
  jou 16/01/2016 17:36
  הגב לתגובה זו
  0 0
  סגור
 • לדן
  כותב 16/01/2016 17:13
  הגב לתגובה זו
  15 2
  כמה זה זמנית? יום או 7 שנים?
  סגור
 • לדעתי מספר חודשים עמוקים וסיום עם תשואה חד ספרתית (ל"ת)
  שי 16/01/2016 20:09
  הגב לתגובה זו
  0 0
  סגור
 • מה לא ברור ??
  bokobza 16/01/2016 15:52
  הגב לתגובה זו
  2 0
  תשובות אתה לא תמצא כאן רק שאלות. ולא הייתי ממליץ לך להסתמך על תשובות מהונדסות שמטרתן להכניס רווחים ל"יועץ" תורן
  סגור
 • לבוקובזה
  כותב 16/01/2016 17:12
  הגב לתגובה זו
  4 1
  צודק. לא מסתמך.
  סגור
 • 6.
  אם הנאסד"ק יתרסק
  גיא 16/01/2016 13:38
  הגב לתגובה זו
  5 1
  כל התאוריה שלו שגויה לגבי ישראל הוא מפחד להגיד בדיוק את מה שהוא חושב שהכל מתחיל ונגמר בכמות האקזיטים במידה ותהיה נפילה המדינה תיפול כי זה הכסף היחידי שנכנס הייצוא קפוא כבר שנים ללא ההייטק הייתה פה שואה כלכלית . זאת הולכת להיות שנה קשה מאוד שמשבר כלכלי עולמי בפתח ולבנקים העולמיים אין כלים ישראל תיכנס לסחרור כלכלי עם חובות משקי הבית הגואים שאין מאחוריהם כלום מלבד ניפוח אוויר של נכסים שבמקרה הטוב שווים חצי ממה ששווים כיום
  סגור
 • 5.
  כרגיל המומחים בשקל תשעים מנבאים את העבר (ל"ת)
  איפה היית לפני חודש? 16/01/2016 13:21
  הגב לתגובה זו
  9 5
  סגור
 • 4.
  SEDG תעקבו בלי קישקושים
  יודע הכולללללללללל 16/01/2016 13:18
  הגב לתגובה זו
  0 2
  חגיגה במניה SEDG
  סגור
 • 3.
  SEDG תעקבו בלי קישקושים
  יודע הכולללללללללל 16/01/2016 13:18
  הגב לתגובה זו
  1 2
  חגיגה במניה SEDG
  סגור
 • 2.
  שחשבתי 99 אחוז הירידות זה פוליטיקה !!!!!! מי שיאסוף
  ידעתי ,כמו 16/01/2016 13:11
  הגב לתגובה זו
  6 9
  עכשו מניות ליויתן, יחגוג תוך שנה !!!!!מחיר הנפט נמוך כדי לפגוע באירן !!!! אבל כתבתי השבוע יותר מידיי מדינות וכלכלות בעולם מפסידות מזה. לכן רק עניין של זמן עד שהנפט יתקן.מה גם שמחיר נפט נמוך לא טוב לאיכות הסביבה, כך ששוב רק עיניין של זמן שהנפט יתקן. ובקרוב יהיו בשורות טובות לליויתן כך שהמניות יטוסו !!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!
  סגור
 • אתה יודע. בטוח. חושב. מקווה. שואף. דורש??
  ל2 16/01/2016 17:10
  הגב לתגובה זו
  5 1
  ומה עם ה60 אחוז ששתו למחזיקים? האם יקבלום חזרה או אולי ימשיכו לצבור הפסדים עד עוד שנה כדבריך? יטוסו?גם במחיר גבוה ב130 אחוז מהיום הבטיחו טיסות.ועניין של זמן. באמת? רק גד לי כמה זמן. בימתיים אשב עם הסכום(במידה ולא הייתי בפנים ושתו לי אכלו לי) וארוויח בנחת 0.7 אחוז לחודש בקטנה.
  סגור
 • צריך סבלנות צריך לזכור זה מכרה זהב
  משה ראשל"צ 16/01/2016 21:22
  הגב לתגובה זו
  0 0
  ברגע שיסגר משהו עם טורקיה או BG בום על קולי תשים לב אם הטורקים לא אומרים משהו רע על נתניהו סימן שיש משהו בקנה אז סבלנות
  סגור
 • 1.
  לכסף יש מחיר בשביל זה יש ריבית (ל"ת)
  כתבה פרסומת 16/01/2016 12:37
  הגב לתגובה זו
  2 0
  סגור
חיפוש ני"ע חיפוש כתבות