הבורסה ביוון סגורה? זה מה שעושה המדד שמחקה אותה לאחר חתימת ההסכם

עם קבלת תכנית החילוץ כדאי לשים לב למדד ה-Global X FTSE Greece 20 אשר זינק בפראות לאחר משבר 2012
 |  (5)
יוון יורדת, צילום: Getty images Israel
מאז ה-26 ביוני הבורסה ביוון סגורה, ולא מתקיים בה מסחר. זאת, במקביל לסגירת הבנקים במדינה, והחשש מקריסה פיננסית במדינה, שהייתה קרובה לפשיטת רגל. עם זאת, המסחר במדדים המחקים אותה, שמעידים על הכיוון אליו תלך הבורסה לכשתיפתח מחדש, ממשיך כרגיל. כיום, לאחר חתימת ההסכם עם יוון, וקבלתה תכנית חילוץ חדשה - כדאי לשים לב איך מגיב המדד.
בצל משבר החוב של המדינה, צנח המדד המחקה אותה (Global X FTSE Greece 20 ETF), מאז חודש יוני 2014 ועד סוף יוני השנה, ביותר מ-55%. בימים האחרונים, מאז זרמו השמועות האופטימיות על הגעה לפשרה, מאז ה-8 ליולי (יום ד' בשבוע שעבר) זינק המדד ב16.5%, בשלושה ימי מסחר. כיום, עם חתימה ההסכם, נסחרו החוזים על המדד בעלייה של עד 10%. עם זאת, עם סיום המסחר, צנח המדד בכ-4.35% - דוגמא נוספת לסכנה הגלומה בהשקעה בו.
למאמינים ביציאת יוון מהמשבר בו היא נמצאת (ולחובבי סיכונים באופן כללי) נציין כי נקודת השיא (התקופתי) של המדד נרשמה בחודש מארס 2014. חזרה לנקודה זו מגלמת בתוכה עלייה של יותר מ-100%(!). למחפשים את התחתית - נקודת השפל של המדד הייתה ב-29 ביוני, לפני כשבועיים - וכדי להגיע אליה, יצטרך המדד לרדת בכ-16%.
מה קרה במשבר הקודם?
באמצע חודש פברואר שנת 2012 החל המדד המחקה של הבורסה באתונה לצנוח, בעקבות המשבר הקודם במדינה (כמובן שמדובר באותו משבר מתמשך). אז, צנח המדד בכ-52%, בתקופה של 3 חודשים וחצי. מיד לאחר נקודת השפל בחודש מאי, טס המדד ביותר מ-100%, תוך תקופה של 8 חודשים. בהמשך שבר המדד את השיא המקומי, והמשיך להסחר בעליות: מי שקנה את המדד בנקודת שפל זו, והמתין עד חודש מארס 2014 (לקראת תחילת המשבר הנוכחי), נהנה מתשואה מדהימה של יותר מ-170%!
עם זאת, חשוב לשים לב כי הסאגה היוונית לא באמת הסתיימה, הפרלמנטים באירופה עוד לא אישרו את חבילת הסיוע, ומערכת הבנקאות במדינה הולכת לעבור הלאמה - שאין לדעת מה תהיינה התוצאות שלה. בנוסף, חשוב לציין כי הצגת התשואות החיוביות והשליליות בכתבה זו נמדדות מנקודות שיא ושפל, וכידוע לכל סוחר - את השוק אי אפשר לתמחר במדויק. לסיכום, מדובר בהשקעה בעלת סיכון גבוה מאוד - אך עם אפשרות להצלחה יוצאת דופן.
תגובות לכתבה(5):

התחבר לאתר

נותרו 55 תווים

נותרו 1000 תווים

הוסף תגובה

תגובתך התקבלה ותפורסם בכפוף למדיניות המערכת.
תודה.
לתגובה חדשה
תגובתך לא נשלחה בשל בעיית תקשורת, אנא נסה שנית.
חזור לתגובה
 • 4.
  תזמון השוק זה לא עסק פשוט (ל"ת)
  הליכה בריאה 13/07/2015 15:21
  הגב לתגובה זו
  1 0
  סגור
 • 3.
  היורו ממש מתרסק 1% וזה נראה רע מאד
  ירידות בדרך עוד היום 13/07/2015 15:07
  הגב לתגובה זו
  0 0
  לגזור ולשמור
  סגור
 • האירופים הרגו את יוון וירו לעצמם כדור ברגל
  שמטוב 13/07/2015 15:25
  הגב לתגובה זו
  2 4
  אין ליוון מה לחפש בשווק האירופי. אין לה תעשיה שמסוגלת לשמור על איזון יבוא יצוא. הסיפורים על עצלנות וכדומה הם קישקושים לא זו הבעיה של יוון. נניח שכל אזרחי יוון יטחנו מים 20 ביממה במפעל תעשייתי לטחינת מים שעות ביממה במקום לנוח מה יצא להם מהעבודה החרוצה ? לא יצא להם כלום כי אי אפשר לייצא מים טחונים. נניח שעובדי מדינה לא יוצאו לפנסיה מוקדמת, אלא ישרצו במוסדות המדינה ויגרדו את הביצים ? מה יצא להם מזה. גם בארץ מוציאים אנשים לפנסיה מוקדמת כי אין להם מקום במפעל ייצור. הוצאה לפנסיה מוקדמת לא מעידה על שחיתות אלא על חולשה של הכלכלה. לא אתפלא אם מדינות עם כלכלות חלשות יברחו מהשוק האירופי לאחר שראו איך מתעללים ביוונים. כמו כן לא יהיו מדינות שירצו להצטרף לגוש הנצלנים הזה לאחר שחזו כיצד הם מתעללים בכלכלות חלשות לאחר שהשקיעו אותן בחובות.
  סגור
 • 2.
  nbg
  עמית 13/07/2015 14:26
  הגב לתגובה זו
  1 1
  כול מילה מיותרת..!
  סגור
 • 1.
  עכשו
  משקיע 13/07/2015 14:17
  הגב לתגובה זו
  1 1
  מי שרוצה להכפיל את כספו זה הזמן לא לאחר את הרכבת להכנס למדד היוני
  סגור