סלינגר נבהלה? לא התייצבה לישיבת ועדת החקירה להסדרי אשראי

האם המפקחת על הביטוח והשוק ההון לא מחשיבה את הרשות המחוקקת כבעלת סמכות מספיקה?
|
(4)
דורית סלינגר, צילום: Bizportal

ועדת החקירה הפרלמנטרית להתנהלות המערכת הבנקאית בהסדרי אשראי ללווים עסקיים גדולים, בראשות ח"כ איתן כבל, התכנסה היום לדיון שאמור היה לעסוק בבחינת התנהלות רשות שוק ההון, הביטוח והחיסכון בהסדרי אשראי ללווים עסקיים גדולים.

הוועדה התכוננה לישיבה במתכונת של שימוע, בדומה לשימועים המתקיימים בסנאט האמריקאי, והממונה על רשות שוק ההון, דורית סלינגר, סירבה להתייצב בשל סידורי הישיבה. היו"ר כבל מתח על כך ביקורת קשה ביותר, ואמר: "אם סלינגר חושבת שהיא יכולה לשים עלינו, בלשון העם, פס – אז היא טועה".

כאמור, בהובלת היו"ר כבל נערכה הוועדה לישיבה במתכונת שימוע, אליה הגיעו גם חברי הכנסת יואב קיש, רועי פולקמן, דב חנין, רוברט אילטוב, עיסאווי פריג' וחברת הכנסת איילת נחמיאס ורבין, אך ברגע האחרון הודיעה סלינגר כי לא תתייצב לדיון.

היו"ר כבל פתח במילים קשות ואמר: "אני באמת נרגש לפתוח את דיוני ועדת החקירה ואני אומר, למרות הכל, 'שהחיינו וקיימנו והגיענו לזמן הזה'. היום הוזמנה לכאן הגברת דורית סלינגר, הממונה על רשות שוק ההון הביטוח והחיסכון. היא הראשונה שהייתה אמורה להתחיל את ישיבות החקירה. לצערי היא הודיעה לנו עתה שהיא לא מתכוונת להגיע לדיון, כיוון שהיא לא מוכנה לשבת מולנו כאן בשולחן, וזה לא עניין סמנטי. אנחנו מגדירים כאן היום, ואני אומר זאת בצמרמורת, את מערכת היחסים בין הרשות המפקחת והמחוקקת לרשות המבצעת. כבר זמן רב אנחנו יודעים שיש לא מעט אנשים ברשות המבצעת שהתבלבלו והם אלה שקובעים לרשות המפקחת איך להתנהל. זה לא יקרה. זו ועדת חקירה שהכנסת הקימה פה אחד. נעשית עבודת נמלים ואתייחס כיצד הגורמים עושים הכל שלא נצליח לעשות את עבודתנו נאמנה. אני מודה לחברי הכנסת על הגיבוי המלא שאתם נותנים לנו. כבודה של הכנסת מונח על כף המאזניים. גם כך כל אחד מרשה לעצמו ליידות בבית הזה אבנים. יש כאן אנשים מכל סיעות הבית שעושים עבודתם נאמנה. אם סלינגר חושבת שהיא יכולה לשים עלינו, בלשון העם, פס – אז היא טועה".

לאחר מכן הקריא היו"ר כבל את הנאום איתו התכוון לפתוח את הישיבה החגיגית, ואמר כי העיכובים בפתיחת ישיבות החקירה נבעו מכך שהליך העברת המידע מהנחקרים היה לוקה בחסר. הוא הוסיף: "שלא תטעו, נהפוך כל אבן, בכל הכבוד לסודיות היא לא תהייה כלי למניעת חקר האמת. לא נהסס ללכת להליך של חקיקה וכבר נקבעה פגישה עם שרת המשפטים בעניין.  לכל אלא שמתפללים לבחירות, בהנחה שהכנסת תתכנס כשתחזור מהפגרה ותחליט על פיזורה, בחודש הראשון נתכנס למרתון של ישיבות מדי ראשון, בבוקר ואחרי הצהריים, וביום חמישי בבוקר".

ח"כ קיש אמר כי מה שראינו הבוקר זה סימפטום, כאשר לכל ארך הדרך יש גורמים הנלחמים במה שהציבור שלח את חברי הכנסת לעשות וזה הפיקוח. "יש חשש מהעבודה שנעשית פה בכנסת ואסור לנו להירתע או לוותר, אלא להחזיר מלחמה שערה. סלינגר לא תקבע את סדר הישיבה בכנסת. זה לא תפקידה ולא נאפשר זאת", אמר. הוא הוסיף כי אם שרת המשפטים תתעקש שלא לתת שיניים לוועדת החקירה הוא ימליץ ליו"ר כבל "לשים את המפתחות. לא נהייה פה ועדת קישוט". ח"כ עיסאווי פריג' אמר כי הוא מודאג ממעמד חברי הכנסת ומאוכזב מהצעד שעשתה סלינגר. לדבריו, "יש לה זכויות רבות ולקחת את כל הזכויות האלה, שנבנו בעמל רב, ולסיים בהתנהגות לא מכובדת זה חבל. אני חושש שאי הופעתה בדקה ה-90, כשהיא כבר בתוך הבניין, היא מתואמת עם שאר הגורמים שאמורים להיות כאן. אנחנו לא הולכים לחקור אף אחד, אלא רוצים דעת את האמת מה עם הפנסיה שלי האם היא בידיים טובות. אני קורה לסלינגר לחזור בה מההתנהלות הזו".

תגובות לכתבה(4):

התחבר לאתר

נותרו 55 תווים

נותרו 1000 תווים

הוסף תגובה

תגובתך התקבלה ותפורסם בכפוף למדיניות המערכת.
תודה.
לתגובה חדשה
תגובתך לא נשלחה בשל בעיית תקשורת, אנא נסה שנית.
חזור לתגובה
 • 4.
  אני בטוח שהיום ה 1 לחודש, היא לא תעדר מחלוקת המשכורת...
  ממי 01/08/2018 08:10
  הגב לתגובה זו
  0 0
  אוכלי חינם, פרזיטים, נוכלים, אחד אחד שם יושבים.
  סגור
 • 3.
  מה לעשות
  lipski 31/07/2018 19:53
  הגב לתגובה זו
  0 0
  לא לפחד כלל
  סגור
 • 2.
  לא תעשה כלום שיסכן את התפקיד הבא אצל בעלי ההון (ל"ת)
  דלת מסתובבת 31/07/2018 17:01
  הגב לתגובה זו
  0 0
  סגור
 • 1.
  על שמנת
  חתולים ששומרים 31/07/2018 14:09
  הגב לתגובה זו
  2 0
  יוציאו מסקנות פרווה שכן מי יממן להם את הבחירות וכל הפוילעשטיק
  סגור
חיפוש ני"ע חיפוש כתבות