דנקנר נדחק: מחזיקי אג"ח אידיבי פיתוח פנו לביהמ"ש - "החברה חדלת פירעון"

מחזיקי האג"ח הציעו הסדר לפיו כ-55% מהחוב יומר להון המניות של החברה בעוד היתר יומר לסדרת אג"ח חדשה נושאת ריבית של 7%
 | 
(3)
נוחי דנקנר, צילום: בוצ'אצ'ו
נציגות מחזיקי האג"ח של אידיבי פיתוח, בראשות קרן יורק בניהולו של ג'רמי בלנק, הגישו הבוקר (א') בקשה לבית המשפט המחוזי להבראת חברת האחזקות. מחזיקי האג"ח, להם חבה אידיבי פיתוח חוב מצטבר של 3.8 מיליארד שקל, טוענים במסגרת הבקשה כי החברה חדלת פירעון, וכי כדי למנוע התדרדרות נוספת במצבם של נושי החברה, על ביהמ"ש לאשר תוכנית הבראה כוללת לשיקום החברה.

במסגרת הבקשה נתבקש בית המשפט למנות לחברה בעל תפקיד, שיהיה אחראי על יישום התוכנית, ולהורות שכל התשלומים הצפויים לנושים פיננסיים יופקדו בידיו על מנת למנוע העדפות נושים עד לאישור התוכנית והוצאתה אל הפועל. בעל התפקיד אף נדרש לאשר כל פעולה משמעותית שתבקש החברה לבצע.

נציגות האג"ח מציינים במסגרת הבקשה כי אידיבי היא חברה חדלת פירעון שאינה יכולה לשרת את חובותיה, כאשר סך התחייבויות החברה עולה על מצבת נכסיה בשיעור של למעלה מ-1.5 מיליארד שקל. למרות שבקופת החברה מזומנים לתשלום חובותיה בטווח המיידי, הרי שכל תשלום המתבצע היום במלואו לנושים מהווה משום העדפת נושים אסורה שפוגע משמעותית בסיכויי יתר הנושים לקבל החזר על חובם.

בנוסף, נציגות האג"ח תוקפת את מהלכיו של נוחי דנקנר: "החברה מנוהלת היום בראש ובראשונה מתוך ראייה של טובת בעל השליטה ולא טובת החברה ונושיה. הנהלת החברה מתכחשת למצבם הקשה של החברה ושל נושיה בדיוק כשם שסירבה להכיר, רק לפני חודשים ספורים, במצבה הקשה של החברה האם, אידיבי אחזקות".

עוד הוסיפה הנציגות במסגרת הבקשה כי "במצב כיום, המקור הכספי היחיד שממנו החברה מממנת את התשלומים השוטפים לנושיה הוא מימוש נכסיה, תחת לחץ, בתנאים לא אופטימאליים ובמחירים הנמוכים ממחיר השוק. אלא שגם מימוש כל נכסי אידיבי פיתוח לא יכסה את כלל חובותיה"

לפי חוות דעת מומחה שצורפה לבית המשפט, בחברה נדרשת לגייס הון בהיקף של בין מיליארד וחצי שקל לשני מיליארד שקל (על פי ערכי השוק של הנכסים) לשם עמידה בכל התחייבויותיה, או לחילופין הפחתה משמעותית של חובות החברה במסגרת תוכנית הבראה כוללת.

על-פי תוכנית ההבראה המוצעת, "סך של כ-55% מהחוב כלפי הנושים יומר למלוא הון המניות של החברה. כנגד יתרת החוב שלא תומר להון (כ- 45%), תוקצה למחזיקים סדרת חדשה אחת, הנושאת שנתית בשיעור של 7%, אשר תיפרע בין השנים 2019-2020, בתשלומים חצי שנתיים".

להערכת הנציגות, "כתוצאה מאימוץ תוכנית ההבראה, יצומצמו באופן מיידי חלק מהשכבות בפירמידה הגדולה ביותר במשק, בהתאם לרוח החלטות ועדת הריכוזיות. נושי החברה יהפכו לבעלי מניות של חברה בריאה, מתפקדת וסולבנטית. החברה תפעל לפי כללי ממשל תאגידי ראויים ומתוך שיקול ושמירת אינטרסים ענייניים בלבד, לטובת החברה ולטובת כלל בעלי מניותיה ונושיה"

נציין כי הבקשה לבית המשפט הוגשה ע"י עוה"ד איל רוזובסקי ואלי בורשטין ממשרד צלרמאיר, פילוסוף, רוזובסקי, צפריר, טולידאנו ושות' וגיא גיסין ותומר אלטמן ממשרד גיסין ושות',
תגובות לכתבה(3):

התחבר לאתר

נותרו 55 תווים

נותרו 1000 תווים

הוסף תגובה

תגובתך התקבלה ותפורסם בכפוף למדיניות המערכת.
תודה.
לתגובה חדשה
תגובתך לא נשלחה בשל בעיית תקשורת, אנא נסה שנית.
חזור לתגובה
 • 2.
  הנציגות רוצה להפוך את האגח הארוך לאגח קצר
  דויד חלוצי 21/04/2013 22:18
  הגב לתגובה זו
  0 0
  אדם שרוכש אגח ארוך יודע בזמן הרכישה את לוח הסילוקין של האגח על הסיכונים המשתמעים ממנו.הנציגות רוצה להטיב עם האגח הארוך-על חשבון האגח הקצר (אגח ח') האם זה לא העדפת נושים???????
  סגור
 • 1.
  ג'רמי וחבריו חיים בהזיות... (ל"ת)
  נוחי 21/04/2013 16:36
  הגב לתגובה זו
  1 1
  סגור
 • it's jeremiah (ל"ת)
  it's jeremiah 22/04/2013 01:19
  הגב לתגובה זו
  0 0
  סגור