וול סטריט השבוע: שוק המגורים עדיין לא אמר את המילה האחרונה

בזמן שיום שני השחור עדיין מככב בכותרות, יאלצו המשקיעים לבחון נתונים חדשים על סקטור המגורים. מול האינפלציה הגואה צפויים להתייצב דוחות אפל, מוטורולה, אמזון ועוד. מה יהיה היום החשוב של השבוע ועל איזה נתונים צריכים להסתכל, הכל בוול סטריט השבוע
|
וול סטריט השבוע: שוק המגורים עדיין לא אמר את המילה האחרונה

שבוע שעבר נתן לנו די הרבה התרגשות עם הנפילה החדה בניירות הערך ובשיעורי הרבית. כמו כן, קיבלנו עדכונים על האינפלציה, המגורים והייצור. העדכונים האחרונים לא נשאו עמם תקווה כאשר המספרים האמיתיים על סקטור המגורים הצביעו על כך שהמצב יותר קשה משציפינו ושהייצור עוד עשוי להפוך לעצל.

בחזית האינפלציה, מחירי השיא של הנפט תדלקו את האינפלציה המרכזית - ברמת הצרכן, אפילו ששיעור הליבה מצליחים להחזיק מעמד עד עתה. כשהדבר העיקרי - שיעור הליבה עכשיו נראה כממש קרוב לאזור הנוח של הפד – שנתית של בין 1% לבין 2%.

בפגישת וועדת השוק הפתוח של הפד (FOMC) בסוף החודש, יצטרכו ראשי הפד לשקול מצד אחד את הסיכון של כלכלה איטית, שיותר ויותר הופך להיות גלוי לעין, כנגד האינפלציה, אשר לא יורדת מהר כפי שקיוו. היום, אין ההחלטה אחת אשר נראית כ-"נכונה", למרות שרבים חושבים שהפד עכשיו יותר טרוד בנוגע לצמיחה מאשר לאינפלציה.

תזכורת "עדינה" ליום שני השחור

בינתיים, שוק ניירות הערך קיבל ביום שישי האחרון תזכורת עדינה יותר של יום שני השחור (black Monday) בתאריך יום השנה ה-20 להתרסקות השוק ב-19 לאוקטובר, 1987.

איבד ביום שישי באחרון ג-2.65% מערכו, כאשר המשקיעים התאכזבו מדוחותיהם של מניות מובילות השוק – במיוחד מענקית הציוד הכבד CATERPILLAR , ומ- HONEYWELL , אשר הזהירה, כי המצב העתידי בכלכלה האמריקנית עלול לפגוע ברווחים העתידיים. אם לא די בכך, מנהל הכספים ב- Caterpillar דייב בוריט, אמר ביום שישי האחרון לרויטרס כי הוא רואה סיכויי של 50% למיתון בכלכלה האמריקנית.

בשבוע שעבר, השוק גם איבד את מניות הפיננסים המובילות, אשר חשפו כי משבר האשראי הקיצי שפקד את וול סטריט פגע קשות ברווחיהן. סיטיגרופ, גיי פיי מורגן ובנק אוף אמריקה ועוד הרבה בנקים מקומיים ספגו פגיעה מהלוואות גרועות ברבעון השלישי והזהירו מהדוחות הבאים.

ניתן לסכם שבשבוע שעבר ראינו תיקון משמעותי בשוק המניות שנבע מתוצאות מאכזבות, הנמכת תחזיות לרבעון הרביעי ולשנת 2008, ומחירי נפט גבוהים יותר.

חשוב לציין, שהירידה בשוק המניות בשבוע שעבר אינה ניתנת להשוואה ל-"יום שני השחור" ב-19 לאוקטובר, 1987. בשנת 1987, המחירים צנחו חדות יותר. ירידה של 2.5-3 אחוזים הינה רק טיפה עשירית האחוז לעומת ירידה של 25% בימי ה-19 לאוקטובר 1987.

שבוע הבא: מעט נתונים, הרבה חשיבות

מעט נתונים כלכליים יפורסמו בשבוע הקרוב, אבל כל אחד מהנתונים אשר כן יפורסמו יהיה חשוב לבחינת מצב הכלכלה האמריקנית וכמו כן, יבחן מקרוב על ידי הפדרל ריזרב.

רוב האינדיקאטורים החודשיים כוללים קריאה על מצב המגורים, הוצאות הצרכנים והייצור.

הנתונים צפויים להיות מעורבים השבוע, עם מספרים "גרועים" מצד מכירות הבתים ומנגד עלייה נכבדת בהזמנות למוצרים ברי-קיימא. כמובן, שכאשר הנתונים החודשיים אינם חד-משמעים וקצת מיושנים, המשקיעים ימשיכו לשים לב לרווחי החברות, מחירי הנפט ולתנאים בשוק האשראי.

דבר אפשרי, כמו שקרה בשבוע שעבר, שדיווחים מדכאים משוק המגורים יצרו אווירה קודרת לסוחרים במידה ויגיעו גרועים מהצפוי. יושב ראש הפדרל ריזרב הזהיר שעדיין מוקדם מכדי לדעת עד כמה הוצאות הצרכנים צפויים להיפגע מהמשבר החריף בשוק המגורים.

הרבה ציפיות משבוע הדוחות

לאחר שעונת הדיווחים העבירה הילוך בשבוע הקודם, ביום שני צפויים המשקיעים לקבל את דוחות ענקית הטכנולוגיה, APPLE. בשוק מצפים למספרים גבוהים של מכירות מחשבי המקינטוש ו-iPhone. צפי האנליסטים הוא לרווח של 85 סנט למניה על הכנסות של 6.05 מיליארד דולר ברבעון הפיסקלי הרביעי.

אחריה וגם בהקשר ה-iPhone, צפויה לדווח חברת AT&T. חברת הטלפונים הגדולה בארה"ב צפויה להציג ביום שלישי רווח של 71 סנט למניה על הכנסות של 30.12 מיליארד דולר, כאשר היא נדחפת על ידי צמיחה חזקה בעסקי האל-חוט ומכירות חזקות של ה-iPhone של אפל.

בערב יום שלישי, לאחר סגירת המסחר, תדווח ענקית הקמעונאות האינטרנטית AMZON COM . מדוחות אמזון ישנן ציפיות גדולות, לאחר שהחברה הצליחה לעקוף את תחזיות האנליסטים בשני הרבעונים הקודמים. אמזון צפויה להציג רווח של 18 סנט על הכנסות של 3.14 מיליארד דולר ברבעון.

דוחות נוספים השבוע יגיעו מ-Texas Instruments, שצפויה להציג ירידה בהכנסות אך עלייה ברווח ביום שני. Motorola תפרסם ביום חמישי.

במאקרו

נתון המאקרו הראשון שיפורסם השבוע יגיע ביום שלישי – מדד ביטחון המשקיעים – מדד אשר כשמו כן הוא, מודד את ביטחון המשקיעים על פי רמות הסיכון הקיימות בתיק ההשקעות שלהם. בנוסף, ביום שלישי יפורסם המדד ההשוואתי של מכירות רשתות הקמעונאיות.

ביום רביעי, האיגוד המתווכים הלאומי יפרסם את נתוני מכירות הבתים הקיימים לחודש ספטמבר – נתון בעל חשיבות רבה לשוק המגורים המקרטע. הצפי הינו לירידה לרמת ה-5.3 מיליון בתים יד-שנייה, קצב המכירות הנמוך ביותר שנרשם מאז שהמיתון הסתיים, לפני כמעט 6 שנים. בחודש אוגוסט רשם הנתון ירידה של 4.3% ל-5.5 מיליון.

בראייה דו-שנתית מדובר בצניחה של 27% מאז השיא שנרשם בקיץ 2005.

באותו היום גם יפורסם הנתון השבועי של מלאי הנפט בארה"ב, וכאשר מחירי הנפט עומדים קרוב לרמת ה-90 דולר לחבית, נמצאים בשיא כל הזמנים, כל סטייה משמעותית מהצפוי עלולה לשלוח את המחירים גבוהה יותר, דבר אשר יכביד מאוד על המדדים.

יום חמישי הינו היום העמוס ביותר מבחינת נתוני מאקרו. הנתון הראשון שיפורסם לפני תחילת המסחר יהיה נתון הזמנות למוצרים ברי-קיימא לחודש ספטמבר. הזמנות המוצרים צפויים לרשום עלייה של 1.8% לאחר שספגו ירידה קשה בחודש אוגוסט, ירדו 4.9%.

הנתון השבועי של מספר מבקשי העבודה החדשים יפורסם אחריו, כאשר הצפי הוא ל-320 אלף תביעות. בשבוע הקודם נרשמה בקריאה קפיצה חדה של 28 אלף בקשות חדשות לרמת ה-337 אלף.

נתון מכירות הבתים החדשים לחודש ספטמבר, יפורסם אחרון ביום רביעי, כאשר הצפי היום הינו לירידה נוספת לרמת ה-770 אלף בתים חדשים. בחודש אוגוסט רשם הנתון נפילה של 8.3% לרמת ה-795 אלף בתים חדשים.

יום שישי, יפורסם הנתון האחרון של השבוע – מדד סנטימנט הצרכנים לחודש אוקטובר. הסקר הנערך בקרב 500 משפחות, בודק את מצבם הפיננסי ואת גישתם כלפי הכלכלה. המדד צפוי להישאר ללא שינוי על רמת ה-82 נקודות.

תגובות לכתבה(0):

התחבר לאתר

נותרו 55 תווים

נותרו 1000 תווים

הוסף תגובה

תגובתך התקבלה ותפורסם בכפוף למדיניות המערכת.
תודה.
לתגובה חדשה
תגובתך לא נשלחה בשל בעיית תקשורת, אנא נסה שנית.
חזור לתגובה
חיפוש ני"ע חיפוש כתבות