אסטרטג: "תחזיקו חזק, בקרוב נראה 'שורטסקוויז' עצבני באג"ח ממשלת ארה"ב"

"במידה ותשואות אגרות החוב ימשיכו לרדת, כמו שאנחנו רואים בתקופה האחרונה, צפוי ראלי עצבני במחיר לאגרת, אולי הראלי המשמעותי ביותר שראינו" אמר גונדאלך.
|
(3)
סוחר, צילום: Getty images Israel
בתחילת שנת 2014, לאחר העליות המרשימות של 2013, אסטרטגים רבים נשאלו: האם המגמה החיובית בבורסות המניות תמשך? רובם אמרו שאנחנו צפויים לשוק תנודתי יותר בשנה הנוכחית אבל בסיכום השנה הצבע הירוק ישלוט. העליות לא יהיו דומות ל-2013. כאשר נשאלו האסטרטגים מה הם חוזים לשוק האג"ח הממשלתי, רובם טענו כי עקב הפחתת הרכישות, התשואה תעלה מעל 3% והמחיר ירד. ואולם, בשבוע האחרון התשואה נגעה ב-2.47% והמחיר... אז מה השתבש?

נתחיל מהסוף.

ג'פרי גונדאלך, מנכ"ל ומנהל השקעות ראשי ב-DoubleLine Capital, אמר אתמול למשקיעים כי "אנחנו בתחילתו של ראלי משמעותי באגרות החוב הממשלתיות - בסופו התשואה ל-10 שנים עלולה לצנוח בצורה דרמטית". גונדאלך אמר דברים אלו במסגרת כנס האסטרטגים בסאן דייגו.

"במידה ותשואות אגרות החוב ימשיכו לרדת, כמו שאנחנו רואים בתקופה האחרונה, צפוי ראלי עצבני במחיר לאגרת, אולי הראלי המשמעותי ביותר שראינו" הוסיף.

למה? ובכן גונדאלך מציין כי היקף השורט על אג"ח ממשלת ארה"ב הוא משמעותי, משמעותי מאוד. ירידה נוספת בתשואה על אג"ח ממשלת ארה"ב תגרור אחריה "שורטסקוויז" עצבני אשר בסופו המחיר יזנק.

וכפי שציינו בתחילה, התחזית של האסטרטגים לגבי עלייה בתשואה הביאה רבים מהם להמר בכבדות על הירידה במחיר. אף לא אחד מהם האמין שהתשואה על אג"ח ממשלת ארה"ב ל-10 תגיע לרמה הנוכחית. ליתר דיוק, בתחילת השנה, אז שיעור התשואה לפידון עמד על 3%, רוב האסטרטגים הבכירים בארה"ב האמינו כי התשואה תזנק ל-3.4%.

היום, התשואה על אג"ח ממשלת ארה"ב ל-10 שנים עומדת על 2.5% ובנקודת השפל של היומיים האחרונים אף ירדה ל-2.47%.

ולכן, חוץ מגונדאלך יש עוד כמה אשר מאמינים כי אנחנו צפויים לראות שורטסקוויז משמעותי באגרת.

"השורט על אג"ח ארה"ב ל-10 שנים מאוד משמעותי" אומר דיויד לוטס מ-STIFEL NICOLAUS. "לרוב ההמון טועה ביחס לשורטים, ולכן 'סקוויז' צפוי להתחיל בקרוב".

מלך האג"ח האמריקני, ביל גרוס, התייחס גם הוא אתמול לראלי האחרון במחיר אגרת החוב וסיפק הסבר מאקרו כלכלי לתופעה. גרוס אמר כי המשקיעים מאמינים שהריביות בארה"ב ימשיכו להיות נמוכות לפרק זמן משמעותי. גרוס אמר כי אמונה זו נעוצה בעובדה שהכלכלה העולמית צומחת בקצב איטי מהצפוי.

"תקופה חדשה לפנינו" אומר גרוס "עברנו מתקופה בה התאוששנו מהמשבר של 2008, תוך צמיחה שמתאימה לתקופה שכזו, לתקופה שאותה אני מכנה 'יציבה'. תקופה כזו מאופיינת בצמיחה נמוכה יותר והיא תמשך 4-5 שנים לפחות".

לדעת גרוס, הצמיחה הנוכחית במשק היא נמוכה יותר מהצמיחה אשר אפיינה את המשק לפני המשבר של 2008. כאשר מדברים על רמות צמיחה כאלו, הפדרל ריזרב לא יוכל להעלות את הריבית קצרת הטווח. דבר מעניין נוסף שאומר גרוס הוא שהפעם מחזורי הריבית יהיו שונים מבעבר. הפדרל ריזרב יצטרך לייצר תקרה מלאכותית לשיעור הריבית.

"אם אנחנו אומרים שרמת הריבית בתקופה "היציבה" היא 0% והפדרל ריזרב יגיע לייעד האינפלציה של 2%, אז התשואה של אג"ח ממשלת ארה"ב ל-10 תתייצב על 2% לערך. אולם, ומכיוון שיש חוסר וודאות לגבי הריבית בתקופה אותה אני מכנה "יציבה", אני לא מצפה שהאג"ח תסחר ברמות הללו".


תגובות לכתבה(3):

התחבר לאתר

נותרו 55 תווים

נותרו 1000 תווים

הוסף תגובה

תגובתך התקבלה ותפורסם בכפוף למדיניות המערכת.
תודה.
לתגובה חדשה
תגובתך לא נשלחה בשל בעיית תקשורת, אנא נסה שנית.
חזור לתגובה
 • 2.
  אימהלה איזה פחד (ל"ת)
  ליצן 18/05/2014 07:46
  הגב לתגובה זו
  0 1
  סגור
 • 1.
  שוק המניות רץ קדימה מהר מידי בשנה שעברה בעוד
  פליקס החתול 17/05/2014 22:20
  הגב לתגובה זו
  1 1
  ששוק האג"ח נמכר מהר מידי , הציפיות החיוביות של השנה שעברה לא הגיעו לידי מימוש ולכן שוק האג"ח מתקן עצמו מעלה בעוד ששוק המניות על סף שבירה והליכה לתיקון מטה.
  סגור
 • כל עוד הריביות נמוכות שוק המניות ידשדש כלפי מעלה
  אין אלטרנטיבה 20/05/2014 08:28
  הגב לתגובה זו
  0 0
  אין מה לעשות, הנדל"ן מיצה את עצמו
  סגור
חיפוש ני"ע חיפוש כתבות