שני אירועים מרכזיים: החלטת הריבית בגוש האירו מדד מנהלי הרכש בארה"ב

דוד ויגדר, אנליסט מאקרו ושווקים ועובדיה אביצור, יועץ השקעות, בנק דיסקונט, סוקרים את אירועים המאקרו הבולטים לשבוע הנוכחי
חודש פברואר, צילום: Getty images Israel
ביום חמישי הקרוב (7/2/13), צפוי נגיד הבנק המרכזי האירופי (ה-ECB), להודיע על החלטת הריבית לחודש פברואר. נציין כי מאז חודש יולי, עומדת הריבית על שיעור של 0.75% (רמת שפל בראיה היסטורית).

נזכיר, כי קביעת גובה הריבית, הינה אחד מהכלים של הבנק המרכזי להשגת יציבות מחירים (שליטה באינפלציה) ועידוד צמיחה (באמצעות הגדלת נזילות והוזלת המימון). המדיניות המרחיבה, בשילוב ההצהרות האגרסיביות של נגיד הבנק המרכזי במחצית השנייה של 2012, תרמו להרגעת השווקים הפיננסיים בגוש האירו, תוך ירידה בתשואות האג"ח של מדינות הפריפריה. אולם, כפי שאמר במסיבת העיתונאים הנגיד דראגי, לאחר פרסום הריבית בחודש ינואר, הכלכלה עדיין חלשה ושיפור ניתן יהיה לראות בסוף שנת 2013.

על פי ממוצע תחזיות האנליסטים במערכת בלומברג, דראגי לא צפוי להוריד את הריבית בהחלטה הקרובה ואף לא בחודש מארס. זאת, לאור הרגיעה בגוש האירו, והעדפתו "לשמור תחמושת" ליום סגריר בו יצטרך לטפל בבעיות שעלולות לצוץ כפי שקרה בעבר הלא רחוק. כמו כן, ימתין הנגיד לראות את תוצאות ההתמודדות של הממשלות במדינות הגוש עם ההאטה / המיתון הכלכלי (לאחר שכאמור, הצליח להרגיע את השווקים).

"מדד מנהלי הרכש לא בייצור" (Non Manufacturing ISM) בארה"ב
ביום שלישי (5/2/13 ) צפוי להתפרסם בארה"ב "מדד מנהלי הרכש לא בייצור" (Non Manufacturing ISM) לחודש ינואר. המדד כולל ארבע רכיבים עיקריים: פעילות עסקית, הזמנות חדשות, תעסוקה והספקה. נתוני המדד מתבססים על סקר בקרב של כ-400 חברות שמייצגות את הפעילות הכלכלית בארה"ב במגוון ענפים (IT, מסחר קמעונאי/סיטונאי, פיננסים , נדל"ן, בריאות וכו'). הפרסום החודשי של המדד (ביום העסקים השלישי של כל חודש) מהווה אינדיקטור מקדים לנתוני הצמיחה שמתפרסמים על בסיס רבעוני. בנוסף, המדד מהווה כלי תומך החלטה בבחירת אפיקי השקעה ברמת הסקטור.

מדד הייחוס הינו 50, במידה ורמת המדד מעל נתון זה הדבר מעיד על התרחבות הפעילות הכלכלית, ולהפך. בחודש דצמבר הפתיע המדד את האנליסטים כאשר עלה לרמה של 55.7 נקודות, בעוד שהצפי (על פי מערכת בלומברג) היה ל-54.1 נקודות. נתון זה הוסיף לאווירה אופטימית בשווקים לאחר פתרון (חלקי) של הצוק הפיסיקלי.

דוד ויגדר מכותבי המאמר
על פי תחזיות האנליסטים במערכת בלומברג, צפוי המדד לחודש ינואר לעמוד על 55.5 נקודות (למרות הירידה הקלה לעומת החודש הקודם, עדיין מדובר ברמה גבוהה). יש לציין כי בתקופה הנוכחית, לאור השיפור במצבו של הצרכן האמריקני, המשקיעים מחפשים אינדיקציה כי הוא בא לידי ביטוי גם בפעילות העסקית. לכן, להפתעה נוספת (משמעותית) כלפי מעלה, תהיה השפעה חיובית על שווקי המניות, ולהפך.

תגובות לכתבה(0):

התחבר לאתר

נותרו 55 תווים

נותרו 1000 תווים

הוסף תגובה

תגובתך התקבלה ותפורסם בכפוף למדיניות המערכת.
תודה.
לתגובה חדשה
תגובתך לא נשלחה בשל בעיית תקשורת, אנא נסה שנית.
חזור לתגובה